Metali ısıtarak alıştırmak

Suat_Korkmaz

Profesyonel Üye
Fotoğraftaki dişlinin iç çapı 10.1 mm. Paslanmaz çelik (ama yumuşak olanlarından). Soldaki parçanın dış çapı ise 10.15 mm. Dişliyi pürmüzle ısıtarak soldaki parçaya geçirmeyi umuyorum. Sorum dişliyi ısıtıp kızartınca iç çapında 0.05'lik bir genişleme olur mu? Yarıya kadar geçip orada kalırsa kötü olur. İkisinden de sadece birer tane var.

Ekli dosyalar

• 20141103_140055.jpg
    20141103_140055.jpg
    639.7 KB · Görüntüleme: 95
Yanlış hatırlamıyorsan bu tarz işlemleri oto sanayinde rulman çakma diye tabir edilen ustalar rahatlıkla yapabilir. Hidrolik basıncıyla ama yağlamayla birlikte rahatlıkla yapılır. Tabiki imkanı dahilindeyse.

Dişliyi pürmüzle isıtınca özeliği bozulur dişliyi yağ içinde ısıtırsın diğerini buzla soğutursan geçer.
en doğrusu presde geçirmektir.

Evet paslanmaz çelik kor olacak sıcaklığa ulaşırsa deforme olacaktır. Özelliği bozulur. Arkadaşlarımızın önerisi gibi birini soğutup diğerini ısıtmak geçmesini kolaylaştırır. 180 - 200 dereceye çıkıp küçük parçayı da - 18 20 derecelere düşürürseniz rahat girer düşüncesindeyim ama hızlı davranmalısınız.

Teşekkürler.

Yağda ısıtmak derken ne tür bir yağ kullanabilirim?

branşım değıl ama dişliyi isitırsan sertlığı gıder bıldığım dişliyı sertleştirmek için isitıp suyla veya yağla sertleştırıyorlar buna benzer bır uygulama yaptım motosikletımın zincir dişlisine kaynak yapmıştım bir hafta dayanmadı dişli

Rulmanı oturtmak için sıvı nitrojenle soğutmuşlar. Öyle bir imkanım yok tabi. Hoşuma gittiği için paylaşmak istedim.

Dondurmacılara devam o zaman.Yarım kilo dondurma yanında verilen kuru buz ile idare et artık :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,048
Kullanıcılar
451,317
Son üye
cırak ve usta

Yeni konular

Geri