Monofaze Kompanzasyon Nasıl Yapılır (uygun röle hangisidir)

akım trafosu nu bu şekilde kontrol ettim kontrol kalemi yanmadı ve uçları çok kısa bir süre çıkarıp kısa devre ettim küçük kıvılcımlar çıkarıyo normal şartlarda sağlam gözüküyor. Şimdi kalan tek şey röle (entes rg 8) Çalışma prensibi nasıl bilmiyorum 5 yada 6 yıllık bir röle eger sadece monofaze kompanzasyon yapıyorsa sanırım sorunum bu

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
entes RG 8 ismindende anlaşılacağı üzere 8 kademli tek fazdan bilgi alan yani tek akım trafolu bir röledir.bu röle ile bu işi biraz zor. Size tavsiyem 12 kademeli üç faz üç akım trafolu bir röle kullanmanız.(entes RG3-12CS, KAEL VARKOMBİ 12,TENSE RGT 12M) önere bileceğim röleler.kolay gelsin.

Arkadaşlar hala sorunlarıma çözüm bulamadım akım trafosunun arızalı olup olmadığını nasıl anlarım söküp yenisini takmak çok zor

akım trafosunun primerinden ve sekonderinden geçen akımları ölç.primer ve sekonder den geçen akımların oranı akım trafosunun oranını vermesi gerekir.oran lar aynı değilse a.trafosu arızalıdır.rg12-3c kullanmanı öneririm.

entes RG 8 ismindende anlaşılacağı üzere 8 kademli tek fazdan bilgi alan yani tek akım trafolu bir röledir.bu röle ile bu işi biraz zor. Size tavsiyem 12 kademeli üç faz üç akım trafolu bir röle kullanmanız.(entes RG3-12CS, KAEL VARKOMBİ 12,TENSE RGT 12M) önere bileceğim röleler.kolay gelsin.

arkadaş cevaplamış yukarda parmak basarım doğruluguna :D

akım trafosu kolay bozulmaz kullanacagın akım trafosu CLASS 0,5 Olmalı buna dikkat et

nasıl kolay test ederim dersen örnek elindeki akım trafosu 50/5 amper olsun akım trafonun primerinden 50 amper

geciyorsa sekonderinden 5 amper görmen gerek yanlız akım trafonun sekonder uçlarını kısa devre etmen gerek aksi

taktirde amper okuyamassın uçlar acıksa tehlikeli gerilim indüklenir carpılırsın kolay gelsin.

Eski panoyu kullanarak sadece röle yi değiştirip diyer iki faz a yeni akım trafosu ilave ederek yapmak istiyorum mevcutta bulunan kondansatör ve kontaktörleri [monofaze ]bağlayacağım kondansatörleri faz nötr arası bağlarken nötr ü kontaktörden geçirmelimiyim [şema varmı acaba]röle entes rg 12 cs olacak sıralamayı nasıl yapmalıyım

Eski panoyu kullanarak sadece röle yi değiştirip diyer iki faz a yeni akım trafosu ilave ederek yapmak istiyorum mevcutta bulunan kondansatör ve kontaktörleri [monofaze ]bağlayacağım kondansatörleri faz nötr arası bağlarken nötr ü kontaktörden geçirmelimiyim [şema varmı acaba]röle entes rg 12 cs olacak sıralamayı nasıl yapmalıyım

kondansatörlerin nötrünü kontaktörden geçirmene gerek yok onun yerine kontaktörlerin giriş (L1-L2-L3) uçlarını ve ÇIKIŞ(T1-T2-T3) kısa devre yaparsanız akım taşıma kapasitesi artar(monofaze kondansatörler için)entes rölenin ilk 1. kademesini trifaze bağlayın (ilk kademe)diğerlerini nasıl bağladığınız farketmez akım trafosu oranını girdiken sonra röleyi otomatik setup ta çalıştırın işlem tamam .entes web sitesinde bağlantı şemaları ve kullanma kılavuzları var. kolay gelsin...

bence kael varkombi 12 kullan.devreye hiçbir kondansatör bağlamadan önce röleyi çalıştır.akım trafosunun primer değerini gir(mesela 150/5A akım trafosu kullanıyorsan 150 girilecek).sonra ölçüm menüsüne gir ve her faz için ihtiyaç kadar kondansatör bağlamalısın.ilk 9 kademeyi buna ayır sonraki 3 kademeye ise gücün değişim oranına göre uygun değerde monofaz kond.bağlayabilirsin

1-Her Fazı ayrı kompanze eden bir röle alın
2-3 adet aynı çevirme oranında 0,5 class atrf takın
3-İşletmenin kaç farklı çalışma durumu olduğunu analiz edin.(sabah-akşam-gece durumları)
4-Devrede kondansatör yok iken röle üstünden Kvar ölçümüne gelip faz başına kaç kilovar kondansatör ihityacı olduğunu işletmenin her çalışma durumu için hesaplayın.
5-Aşağıda verdiğim kolay kullanım klavuzuna göre monofaze kondansatörleri belirleyip röleye bağlayın.
6-Röleyi fabrika ayarlarına bırakın ve tüm yazdıklarımı doğru uyguladıysanız zaten bir daha o işletmeye uğramanıza gerek kalmamıştır.
7-Bir problem yaşarsanız irtibat telefonlarımızdan bizimle temasa geçebilirsiniz.

arkadaşlar entesin 12 cs raktif rölesi otomotik ayar yaparsam akım tırafosunuda kendisi secermi

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri