Motor üçgen çalışmaya geçince 63 A sigorta atıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
değerli ustalarım; 22 kw asenkron motoru bir yönde yıldız üçgen çalıştırdığımda hiçbişe yokmuş gibi çalışıyor. fakat diğer yönde yıldızdan üçgene geçtiği anda 63 A sigorta anında atıyor. direnç ve akım değerleri normal. nedenini kimse bilmiyor

mesaj yazan arkadaşlarımızın çoğu soruyu okumadan cevap yazdıklarından yanlış yorumlara sebeb oluyorlar maalesef.
Arkadaşımızın sorunu motor diğer yöne çalışırken yıldızdan üçgene geçtiği anda sigortanın atması
bunun sebebi de ancak faz çakışması olabilr.
Sigorta değiştir diyen arkadaşlara sormak isterim motor varsayalım saat yönünde çalışırken neden sigorta atmıyor sizce de saat yönünün tersine çalıştırmaya kalktığınızda yıldız da çalışıyor ve üçgende sigorta atıyorsa sigorta motorun saat yönünün tersinde çalışmamasını istiyor gibi ruhsal bir durum mudur sözkonusu olan:?
Evet arkadaşımızın dediği gibi soruyu dikkatle okumuyoruz, yani motor bir yönde normal çalışıyor diğer yönde sigorta attırıyorsa sorun ne sigortada nede motordadır. Eğer sigortada veya motorda sorun olsaydI bir yönde çalışırkende atardı. Eğer mekanik bir sorundan dolayı sigorta atsaydı motor önce zorlanır ve gecikmeli olarak atardı. Sigorta bir yönde normal diğer yönde hemen sigorta attırıyorsa faz çakışması oluyordur. Yani motorun yönünü yanlış yerden değiştiriyorsundur. Motorun yönünü kumada ile (yani kontaktörlerle) değiştiriyorsan yıldız üçgen devren doğru ama yön değiştirme devrende bir hata vardır. Bence yön değiştirme devreni kontrol et. Eğer yön değiştirmeyi kumanda ile yapmıyorsan yanlış yerden ve eksik olarak yön değiştiriyorsun. büyük bir ihtimalle yıldız üçgen devresinin kontaktör çıkışlarından (motora giden uçlardan) veya motordan yön değiştirmeye çalışıyorsun ve buradaki yanlış bağlantıdan dolayı faz çakışmasına sebep olduruyorsun. Bence yön değiştirmeyi sigorta çıkışından yaparsan(iki kablonun yerini değiştirirsen) daha kolay olur ve hata yapma riskin ortdan kalkar.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşlar bu konu rezonans tarafından 8 kasımda açılmış. Konuyu açan arkadaş ilk ve tek mesajını foruma yazıp kayıplara karışmış. Bugün 5 aralık konu açılalı neredeyse bir ay olmuş. Bu arada bizim konu da içinden çıkılmaz bir hale gelmiş
Sorun basit bir kısa devre olayıyken motorun mekanik kısımlarından tutun bobinlerine kumanda devresine herşeye sorun bulunmuş
Lütfen arkadaşlar konuyu açan kişinin sorununu düzgün okuyup anladıktan sonra yorumlarımızı yazalımki herkes doğru bilgilensin
Bu karışıklığı nasıl düzeltebiliriz bir fikriniz varmı?

ÖZELLİKLE SİTE YÖNETİCİLERİNE SESLENİYORUM BUNA BİR ÇARE ARAYALIM

arkadaslar sigorta büyük ihtimal c tipi gecikmelidir..anında attıgına göre diger yöne cevirdigi kontaktörde bir gevseklik olabilir...yani bide anlamadıgım bişey var akım normal demiş ama ücgene gecerken atıyor dedigi sigorta var ve ücgene gecmemişken tam olarak akımın normal oldugunu nasıl anlıyor..birde ihtimallerin içinde diger yöne döndügündeki mekanik sorunlarda olabilir..gerci tam olarak sorun ayrıntılı anlatılmadıgı için hariçten gazel okuyoruz biraz ya neyse..

motorun çıkış sargı uçları olabilir
klemens bağlantı olabilir.

büyük ihtımalle faz cakısıyor arkadasım

ğüç bağlantılarında sorun var konrol et şekle göre takip et

merhaba arkadaşım motor bir yöne çalışırken eğer siwiç sensör yada butonla diğer yöne
çalışırsa araya ZR.si koyman gerekir. çünkü motor devrinin biraz düşmesi gerekiyor demeraj akımının normal olması için araya zaman koyman lazım.. bu arızayı ben yaşadım. sorunu bu şekilde hallettim. kolay gelsin...

ewet çok doğru piyasada hızlı sigortalar da mevcut sigortalarınızı kontrol etmenizde yarar var

benim de aynı olay başıma geldi
bütün bağlantıları defalarca kontrol ettim herşey doğruydu fakat yıldızdan üçgene geçerken kompak şalter atıyodu, şalteri değiştirip başka bir marka taktığmda sorun ortadan kalktı. ayrıca yıldızdan üçgene geçiş süresini de kontrol etmeni tavsiye ederim motor devrine tam ulaşmadan üçgene geçerse aynı sorunla karşılaşabilirsin

arkadaşlar tahminimce faz çakışması olursa gümleme sesi de gelir ve sargılarada zarar verir hem böyle durumda termik atar ayrıca motor koruma devre dışı bırakır

bana göre bu arkadaşım önce motor etiketine baksın motor üçgende kaç amper çekiyor bi baksın
bana göre o sigortada bi sorun var bi üst amperini veya kaliteli bir sigorta takarsa bu iş düzelir derim....

faz cakışmasında sargılarmı zarar görür yoksa kontaktör bacakları ve sigortamı???

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,769
Kullanıcılar
450,838
Son üye
caglar48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri