motorlarda enerji tasarufu %40

arkadaşlar ben bobınajcıyım uzun yıllardır elektrik motorunun daha az enerjıyle ısı ve malıyetını nasıl duşürürüz diye ugraşıyoruz .
ve biz bunu başardık secılen motorlardan 1 tanesi 2.2 kw 1400 devir bu motor tam yükte 5.5 amp calısıyor bız bunu alıp 2.3 amp ındırdık ve ısı ve enereji teketimi düştü takılan motor dokuma tezgah motoru sulu tezgahta denendi suanda tüm tekstildeki elektrik motorlarında denemelerimiz sürüyor eger talep ederseniz sizlere bunu ispatlarım su anda normal calısan dokuma tezgahına elektrık sayacı baglanıyor karsındakı tezgahta bızım yaptıgımız tezgaha baglanıp 30 gun calısma sonrasında tüketilen enerji yi hesaplamış olcagız

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
sargı ve baglantılarla ılgılı örnek olarak 7.5 kw 2800 motor yukte orjınal 9.4 amp bızim motor tam yukte 5,3 amp oldu ısı yok denecek kardar az

Motor çıkışı=M(moment).w(w=omega=2pi1400/60)=KÖK3*U*I*COSQ

I düşerse,Dönüş hızım sabit kaldı varsayalım,momentim azalacak.

I düşerse,hadi momentim aynı değerde kalsın diye istersek de,dönüş hızımın azalması gerekecek.ASM olduğundan 60f/p=1500 için(1500 dediğim senkron hızdır,kayma olduğundan 1400 olarak işlemlerde değer almam gerekir,fakat kutup çiftini bulmak için senkron hızı kullanmam gerekir.) burdan da p=2 çıkar.Ben bu hızı değiştirmem için de kutup sayısını değiştirmem gerekecek ki oturup da motor sargılarını değiştirecek haliniz olmadığınızdan bu seçeneği çöpe atabiliriz.

Sonuçta momentten fedakarlık yapıyorsunuz,burada tasarruf derken neyi kastediyorsunuz,para sadece kriter mi?Motordan alacağınız verim düştükçe,aynı sayıda ürün üretebilmek için daha uzun süre çalışması gerekecek.Tasarruf mantığınız bu mudur?

Olay biraz evlerdeki tasarruf cihazları meselesine benzedi.Ben açıklamamı teorik bilgilerle yapmaya çalıştım.Kolay gelsin,iyi çalışmalar...

Öncelikle çalışmanlarınızda başarılar dilerim.
Yalnız vermiş olduğunuz akım değerlerinde motorun tam yükte olmadığı kesindir.Yarım yükte
çalışan ASM verimini hesablamak için güç faktörünü de ölçmeniz gerekir.
Sonuç olarak yapılabilecek en ideal iyileştirmede bile verim artışı %20 yi geçemez.(eff2 sınıfı ASM verimi >%80-85 )

sayın ustam sizin bu akımını düşürdüğünüz elektrik motorunun klemens uçlarına geliş gerilimini de ölçtünüz mü?yani siz gerilimi artırıp eksiltmeden nasıl akımı düşürüyorsunuz?motorun sargılarında bir değişiklik mi yaptınız ne yaptınız da akım düştü.kompanzasyonmu yaptınız yada frekansını mı değiştidiniz bunu daha detaylı anlatırsanız seviniriz.ben de 23 yıldır bobinajcılık yapıyorum.saygılarımla..

arkadaşlar ben bobınajcıyım uzun yıllardır elektrik motorunun daha az enerjıyle ısı ve malıyetını nasıl duşürürüz diye ugraşıyoruz .
ve biz bunu başardık secılen motorlardan 1 tanesi 2.2 kw 1400 devir bu motor tam yükte 5.5 amp calısıyor bız bunu alıp 2.3 amp ındırdık ve ısı ve enereji teketimi düştü takılan motor dokuma tezgah motoru sulu tezgahta denendi suanda tüm tekstildeki elektrik motorlarında denemelerimiz sürüyor eger talep ederseniz sizlere bunu ispatlarım su anda normal calısan dokuma tezgahına elektrık sayacı baglanıyor karsındakı tezgahta bızım yaptıgımız tezgaha baglanıp 30 gun calısma sonrasında tüketilen enerji yi hesaplamış olcagız
Ölçümleri nasıl, hangi şartlarda yaptınız?
Amper düşmesi tek başına bir şey ifade etmiyor, güç faktörü nedir?
Şebeke aboneliğiniz nasıl? ne tip motor kullanıyorsunuz?
"Sulu tezgah" derken?

arkadaşım motor sargıları ve uç baglantıları tamamen degısıyor ayrıca motorun devırıde kesınlıkle degısmıyor
suanda deneme safasındayım 25 gun sonra sayaclar okunacak tasaruf edılıp edılmedıgı ortaya cıkacak

resımlerle daha ıyı anlayacaksınız arkadaslar

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    89.7 KB · Görüntüleme: 209
  • 2.jpg
    2.jpg
    91.1 KB · Görüntüleme: 159
  • 3.jpg
    3.jpg
    91.1 KB · Görüntüleme: 138
  • 4.jpg
    4.jpg
    89.2 KB · Görüntüleme: 147
bu motor yandı mı da siz sargılarını değiştirdiniz yoksa.tamamen sargılarını söküp farklı bir sarım şekli mi uyguladınız tel çapı sipir değişikliği yapmadan ustam?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,897
Kullanıcılar
451,041
Son üye
erkaneser

Yeni konular

Geri