Motosikletimin dinamosunu elektrik vererek motor hareketi alabilirmiyim?

Düz DC akım ile çalışmaz.
Bildiğim kadarı ile aslında hiç bir motor çalışmaz.

DC motorda da motor döndükçe fırçalar yardımı ile enerjilendirilen sargılar ve/veya akım yönü değiştirilir.
Fırçasız motorlarda da elektronik devreler yardımı ile hangi sargıdan hangi yöne akım akıtılacağını belirleriz. Ki o devrenin adı ESC.

AC zaten akım yönü değişken gerilim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Tamam o zaman ben sargının 3 fazlı olup olmadığını bi bobinciye sorayım eğer uç fazlıysa esc almamız gerekecek
Bu konuda da yardımcı olurmusunuz çünkü dün biraz baktım internette bir sürü ürün var hangisi olduğunu bilemedim
Yardımlarınız için ayrıca teşekkürler.

Arkadaşlar dün eski motosikletin statörüne baktım 3 kablo çıkıyo biri şase diğer ikisini olctüm birbirine bağlı yani sargının iki ucu
Bu iki uca 12v elektrik verdim bi tık döndü uçları ters çevirdim tersine bi tık döndü yani manyetik alan oluşuyo ama bi tıkdan fazla dönmüyo şimdi ben bu esc alsam sonsuz döner mi

3 faz ESC ile çalışmaz.
Ters elektrik verince ilk pozisyona mı geldi, ilerleme devam mı etti?
Sargının iki ucu dediğiniz uçlarla şase arasında bağlantı varmı?

3 faz ESC ile çalışmaz.
Ters elektrik verince ilk pozisyona mı geldi, ilerleme devam mı etti?
Sargının iki ucu dediğiniz uçlarla şase arasında bağlantı varmı?
Eksi pozisyonuna dönüyo
Şaseyle muhtemelen bağlantı yok çünkü ölçü aletiyle ölçtüm şase plakalara bağlı
Diğer iki uca değdirince ötmüyo

Yazdıklarınıza göre ilerlemesi lazımdı. Başka yolu yok.
Ki ilerleyeceğini düşünüyorum. Hareketin devamını sağlayan dönme ataleti olsa gerek.
Sadece anahtarlama hızlı bir şekilde yapılmalı.

Piyasada hazırda bu tip bir sürücü ben bilmiyorum.
Bahsettiğiniz stator, motor olarak mı kullanılıyor. Yoksa sadece alternator olarakmı ?
Motor sa bir sürücüsü vs. olmalı. Hazırda varsa bu yönde araştırın.

Elektronik konusu olarak konuşursam, sadece iki faz varsa size gereken sürekli olarak yönü anahtarlanan bir adet H köprü.
Delikli plakete bir test devresi lehimleyecek kadar elektronik bilginiz varsa 555 veya basit bir mikrodenetleyici + mos sürücü+ mos ile yapılabilir.
Buna benzer bir yapı step motor sürücülerinde var. Çıkıştan tek fazını kullanmak olabilir.
Bu arada sargılar kaç amper çekiyor. Bi ölçermisin?

Başkan elektronik bilgim dediğim gibi anca voltaj ölçerim kablo birbirine temas ediyomu ona bakarım vs.
Ama tarif edilen biseyi hemen Kaparım
Lehimlemek sıkıntı değilde devre yapmak gerekiyorsa o sıkıntı

Ayrıca amperi nasıl ölçerim saat 19:30 gibi evde olurum İNŞAALLAH o zaman ölçerim
Ya birde unuttuğum bişey var benim eski stator 7 kollu 6 değil muhtemelen ondan olmadı şimdi eve gidince neodyum mıknatıs var statöre elektrik verip kutupları işaretleyim birde statorun yatağındaki yönleri ona göre işaretleyim sonra bir daha bakalım
Simdi sargıya elektrik verildiği zaman s mi olur n mi muhtemelen saçma bi soru oldu ama bilmediğimden soruyorum.

Lehimleyebiliyorsan devre dert değil.
Amper ölçmek için ampermetreyi devreye seri bağlayacaksın. Ya kaç amper geçtiğini göreceksin yada sigortası atacak. Atarsa 10A üstünde. :)

Başkan simdi ölçtüm 12 ampere getirdim
İbre çaat diye sona vurdu ama sigortası atmadı

Dediğin devre bu galiba bu devre hazır satılıyormudur.
Cuma günü benim scooterin 18 kollu statörünü sokecem İNŞAALLAH o uygundur da yaparım su isi benim için çok mühim

İSMAİLY kardeş statorun kutuplarına baktım elektrik verince bir S bir N bir S bir N olarak gidiyor benim anlamadığım mıknatıs kısmı da öyle bir S bir N bir S olarak gidiyor
peki
Diyelim ki mıknatıstaki S ucu statördeki plakayı her halükarda ceker yani statorun herhangi bir kutbu yokken
Ama elektrik verince mıknatıstaki S ucu statörde oluşan N ucunu çekip duracaktır durmamasını ne sağlar böyle bir devre varmıdır.

Ekli dosyalar

• h-bridge-2.jpg
    h-bridge-2.jpg
    21.7 KB · Görüntüleme: 11
  • h-bridge-1.jpg
    h-bridge-1.jpg
    20.8 KB · Görüntüleme: 10
  • h-bridge.jpg
    h-bridge.jpg
    19.3 KB · Görüntüleme: 10

Forum istatistikleri

Konular