Multimetre ile kisa devre ve kopukluk testi

Kullandım izalosyan megeri bu üzerine daha iyisini bilyosan sen gönder 13 yıla yakın enerjisada Şebeke arıza Bakım ölçüm yaptım milyonluk kablo ölçüm aracı ve cihazlardan önce analog ölcu aletiyle kablo ölceriz yada tanıdigin kablo test ve ölçüm yapan varsa sor ögrenebilirsin bol keseden sallayan sen olmuşun hayatında hiç ag yg kablo testi yapmadığın burdan belli

Tecrübe safsatasını bırak ta teknik bilgi ver bende 20 yıldan fazladır bu işin içindeyim. İzolasyon megeri ile faz-toprak yada nötür toprak arası arıza olmadıkça çıkan omaj değerinden anlaşılmaz demişsin bu yanlış bilgi meger ile faz-faz arası faz-toprak, nötür-toprak izolasyon ölçümleri alınabilir. Zaten izolasyon megeri ile yalıtım değeri ölçülür omajı çok sağlıklı ölçemezler. Verdiğin gerilim değerine göre yalıtım direnç değeri verir buna göre yorumlarsın hatta arızalı kabloyu belli noktalarda açma imkanın varsa sana hangi kısımda olduğunuda gösterir.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Tecrübe safsatasını bırak ta teknik bilgi ver bende 20 yıldan fazladır bu işin içindeyim. İzolasyon megeri ile faz-toprak yada nötür toprak arası arıza olmadıkça çıkan omaj değerinden anlaşılmaz demişsin bu yanlış bilgi meger ile faz-faz arası faz-toprak, nötür-toprak izolasyon ölçümleri alınabilir. Zaten izolasyon megeri ile yalıtım değeri ölçülür omajı çok sağlıklı ölçemezler. Verdiğin gerilim değerine göre yalıtım direnç değeri verir buna göre yorumlarsın hatta arızalı kabloyu belli noktalarda açma imkanın varsa sana hangi kısımda olduğunuda gösterir.
Kardeş 1 hafta önce yaşadığım olayı anlatıyım 2 adet 4*95 kablo ikiside aynı mesafe 200 MT kabloyu test edip devreye almamız gerekiyordu daha önce kullanılıp terk edilmiş ilk önce meğerle test yaptım ikisinide 250Volta faz toprak kablonun birinde 90Gohm diğerinde 20Gohm değeri çıktı fazlar arası yine 110gohm digeride 45gohm çıktı şimdi mantıken baktığın zaman 1gohm üzeri çıktı icin kablo sağlam deriz ama emin olmak icin devreye almadan analogla baktik meğerde değeri düşük çıkan kabloda fazlar arası ve faz toprak pert var şimdi kabloya ölçü araciyla şok verip arıza noktası bulacaz

Cevaplanmayan sorulara ilaveten. Testi 250 volt kademesindemi ya-
pıyorsunuz ? Neden 250 volt ?Şok
için kaç volt kullanılıyor ?

Son düzenleme:
Kardeş 1 hafta önce yaşadığım olayı anlatıyım 2 adet 4*95 kablo ikiside aynı mesafe 200 MT kabloyu test edip devreye almamız gerekiyordu daha önce kullanılıp terk edilmiş ilk önce meğerle test yaptım ikisinide 250Volta faz toprak kablonun birinde 90Gohm diğerinde 20Gohm değeri çıktı fazlar arası yine 110gohm digeride 45gohm çıktı şimdi mantıken baktığın zaman 1gohm üzeri çıktı icin kablo sağlam deriz ama emin olmak icin devreye almadan analogla baktik meğerde değeri düşük çıkan kabloda fazlar arası ve faz toprak pert var şimdi kabloya ölçü araciyla şok verip arıza noktası bulacaz

Örnekli video atmanı bekliyoruz meger de sağlam çıkan kablonun analog cihazda nasıl arızalı çıktığına dair.

Bizim megerlerde X1,X10 kademeleri yok ! Onların yerine 250
500,1000,2500 ( Chauvın arnoux ) kademeleri var.Hangi kade-
mede ölçüm yapmamız gerekiyor ?
Bir yanlış anlaşılma var. x1 ve x10 kademelerini megerde değil, klasik analog ölçü aleti için söylendi.

Forum istatistikleri

Konular
129,163
Kullanıcılar
451,509
Son üye
arifkursun

Yeni konular

Geri