NÖTR HATTI KOPMASI

nötr iletkeninin sigortaya bağlanması yasak diye biliyorum ben.böyle bağlanılırsa koruma sağlanmış olunurmu
Tabiki de hayır...Sigorta panosundan sigortaları indiririsin hala prizlerde faz durur...Sigortayı indirdikten sonra nötr boş kablo konumuna geçer ve faz dönüşünü nötr üzerinden yaptığı için nötr kablosuna da kontrol kalemi ile dokundurdugunda ışık yanar... hele bir de sıfırlama yapılmışsa prizin fazında da nötüründe de toprağın da kontrol kalemi yanar ve enerji olur...Sistemi bir de trifaze olarak düşünürsek yıldız noktası bozulacağı için evdeki cihazlar yanmış kebaba dönmesi büyük ihtimaldir....Yaşadığım bir olayda sunu da gördüm bu şekilde sigortada nötr kesilmiş bir evde kısadevre oldugunda sayacın üstündeki sigorta atıyo fakat evin içindeki sigortalar atmıyordu..İşin yoksa taaa sayaca kadar git sigortayı kaldır...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
o halde r ve s fazlarından beslenen abonelerin faz dönüşleri kopuk olan nötr hattı üzerinde çakışmış olmuyomu
neden cakışsınki notr yerıne faz gelır ve cıhaz yanar hangı cıhazın fışi takılı ise acık ise yanar yanı 380 ne maruz kalır

Tabiki de hayır...Sigorta panosundan sigortaları indiririsin hala prizlerde faz durur...Sigortayı indirdikten sonra nötr boş kablo konumuna geçer ve faz dönüşünü nötr üzerinden yaptığı için nötr kablosuna da kontrol kalemi ile dokundurdugunda ışık yanar... hele bir de sıfırlama yapılmışsa prizin fazında da nötüründe de toprağın da kontrol kalemi yanar ve enerji olur...Sistemi bir de trifaze olarak düşünürsek yıldız noktası bozulacağı için evdeki cihazlar yanmış kebaba dönmesi büyük ihtimaldir....Yaşadığım bir olayda sunu da gördüm bu şekilde sigortada nötr kesilmiş bir evde kısadevre oldugunda sayacın üstündeki sigorta atıyo fakat evin içindeki sigortalar atmıyordu..İşin yoksa taaa sayaca kadar git sigortayı kaldır...
Üstad bu durumda faz nötr kısa devresi olsa sigorta nötr de olsa bile sigorta atar devre tamamlandığı için ; fakat sizin müdahale ettiğiniz durumda resmen faz toprak kısa devresi olmuş ki akım nötrden tamamlanmadığı için linye sigortası durumdan bi haber kalıyor :)

üstad bu durumda faz nötr kısa devresi olsa sigorta nötr de olsa bile sigorta atar devre tamamlandığı için ; fakat sizin müdahale ettiğiniz durumda resmen faz toprak kısa devresi olmuş ki akım nötrden tamamlanmadığı için linye sigortası durumdan bi haber kalıyor :)
slm sayın öksüzçocuk..o binada topraklama yoktu...sigorta değerleri de gayet normaldi..sayaç üstü sigorta atıyordu...

Eyvallah şahin bakışlı ustam benim :)
O binadan nasıl nefret ettim yav..tesisatını çeken adamı bulsam gırtlağını sıkardım...adam mutfağa bir buat koymuş hemen altınada bir buat koymuş.. kablo aşağıya inerken 50 cm aşağısındaki buattan yol alarak prize gidiyordu...o buatta dolabın altında kalmıştı..kabloları çıkarana kadar anamız ağlamıştı...

ustam meraba... neden bir faz 220 v oluyor da çift faza maruz kaldığında çift faz 380 v oluyor?
Merhabalar...

Trafoda Gerilim 34.500 Volt'tan 400 volta indirilir. Ama İletkenlerde gerilim düşümü oluştuğu için (%5) 380 volt olur. Faz nötr arası 219.6 volttur. (380/1.73=219.6)

merhabalar...

Trafoda gerilim 34.500 volt'tan 400 volta indirilir. Ama iletkenlerde gerilim düşümü oluştuğu için (%5) 380 volt olur. Faz nötr arası 219.6 volttur. (380/1.73=219.6)
merabalar..bunu biliyorum...fakat nötr hattı kopmadan 220 v varken nötr koptugunda faz devresini nötr üzerinden tamamlıyamıyo ve halihazırda nötr boş kablo konumuna düştüğünde bu boş kabloda da faz oluyor...böylelikle cihazlar çift faza kalıyor..bu çift faz ölçüldüğünde 380 v mu çıkıyor? Yoksa yanlış mı anladım?

Son düzenleme:
merabalar..bunu biliyorum...fakat nötr hattı koptugunda 220 v varken faz devresini nötr üzerinden tamamlıyamıyo ve halihazırda nötr boş kablo konumuna düştüğünde bu boş kabloda da faz oluyor...böylelikle cihazlar çift faza kalıyor..bu çift faz ölçüldüğünde 380 v mu çıkıyor? Yoksa yanlış mı anladım?

evt sayın hocam doğru anlamışsınız..faz nötr arası 220v iki faz arası gerilim farkı 380 v....sayın kocaeliklımacı arkadaşımız olaya farklı açıdan yaklaşmış...saygılar öğretmenim...

Forum istatistikleri

Konular
129,190
Kullanıcılar
451,554
Son üye
elektrikci7716

Yeni konular

Geri