nötr kablo?

irfan2580

Üye
(220)v faz----------direnç-----------nötr. direnç mesela 10 amper faz kablosundan çekiyor...sorum nötr kablosundan nekadar amper geçer.nötr kablo kesitini neye göre seçeceğiz.:confused:

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
(220)v faz----------direnç-----------nötr. direnç mesela 10 amper faz kablosundan çekiyor...sorum nötr kablosundan nekadar amper geçer.nötr kablo kesitini neye göre seçeceğiz.:confused:
Kardeş sistem tek fazlı ise Fazdan çekilen akımın aynısı nötrden geçer.
Eğer sistem 3 faz ise o zaman cihazların neler olduğu ve ne şekilde çalıştığına göre durum değişir.

Cihazın nötr kablosundan akım geçtiğini ölçemesenizde 1fazlı devrede faz kablosu ile aynı kesitte olması esastır.
3faz cihaz(motor) nötr kullanmaz.Buna karşın 3faz beslenen ve nötr kullanan cihazlarda var.cihaz nötr sadece kumanda için kullanabileceği gibi(düşük kesit) güç devresinin bir unsuru olarak da kullanabilir(3faz ve nötr kullanan ısıtının nötr kablosu 3x faz kablosu olmalıdır

Gelen akimlarla giden akimlarin cebirsel toplami sifir olduguna gore fazdan 10 amper geciyorsa notrden de 10 A geri donup devreyi tamamliyor demektir. Eger notr uzerinden 10 A den az donus varsa burada kacak vardir diyebiliriz ki bu da Kacak Akım Koruma Sigortalarinin isleme prensibidir. 16 mm² ye kadar notr ve faz kesiti ayni olabilir. 16 mm² den sonra faz kesitinden bir dusugu olarak notr kesiti secilebilir

arkadaşların dediğine katılıyorum, kablo secimin de önemli olan içinde gecen akımdır, hesab buna göre yapılır, tek fazlı hatlarda fazdan gecen akım nötr hattında gecer, faz ile aynı kesitte nötr alınır, 3 fazlı sistemlerde çekilen akım hesabı yapılır ve bu akıma göre nötr hattı secilir diyeceğim ama saten 3 fazlı sistemlerde 3 faz + nötr hattı beraberdir, 16mm den büyük kablolarda nötr hattı bir kademe küçük tutulur.

arkadaşlar bende bişe soriyim...hastane şantiyesinde çalışıyorum. yeni mezunum. trafo binasında trafoları transfer panolarına bağlantısını yaptıracağım. her faz için 7 tane 240 lık kablo çektirdim. nötr hattı için 120 lik çektirebilir miyim? eğer 120 lik oluyorsa 7 tane beni kurtarır mı? bunla ilgili bi hesaplama var mı? teşekkürler

* Tek fazlı sistemde faz akımı ile nötr akımı aynıdır dolayısıyla kesitler eşittir.
* 3 Fazlı sistemde nötr kesiti faz kesitinin yarısı kadardır. (kablosu 1x çekilen 3 fazlı sistemlerde faz kesitinin yarısı kesitinde standart kablo yoksa bir üst kesit seçilir.)

Tek fazda faz ile nötr akımları eşittir. Bunu Kirchhoff'un Akım Kuralı ile açıklayabiliriz. Yani "bir devreye giren akımlar ile çıkan akımlar birbirine eşittir" gibi...

Forum istatistikleri

Konular
128,857
Kullanıcılar
450,963
Son üye
elektronik yaşam

Yeni konular

Geri