Nötr kopmasından korunma yöntemi hakkında

absinthes

Üye
Merhaba.

Nötr kopmasından nasıl korunabiliriz? Fazlar eşit dağıtılmış olsa dahi nötr kopması durumunda hatlara bağlı çalışan ve o an bekleme durumunda olan cihazlar sebebiyle her faza eşit gerilim gitmesi takdir edersiniz ki bir ev kullanımı için mümkün değil.

Üç fazlı gerilim koruma rölesi almayı düşünüyorum, fikirleriniz nelerdir? Almayı düşündüğüm ürün bu;

https://online.schoner-electric.com...kım-yıldırım-koruma-rölesi-80a-dts238-7-wi-fi

Dahili kontaktörü var ancak kontakların kalitesi hakkında bir fikrim yok. Dolayısıyla çekincem mevcut. Wi-Fi olması beni cezbediyor. Halihazırda kullanmakta olduğum Raspberry Pi 5 üzerinde çalışan Home Assistant sistemime entegrasyonunu sağlamak harika olur. Fiyatı 4100₺, biraz pahalı geldi.

Yurtdışında yıldız tesisatlarda nötr kopmasına karşı ne tür önlemler alınmaktadır?

Yanıtlar için teşekkür ederim, saygılarımla.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Eklediklerim biraz daha ucuz gibi.

Ekli dosyalar

• 3 FAZ.jpg
    3 FAZ.jpg
    160.1 KB · Görüntüleme: 15
  • NÖTR KOPMASI EMO.pdf
    2.2 MB · Görüntüleme: 12
  • NÖTR KOPMASI CAHİT GENCER.pdf
    493.6 KB · Görüntüleme: 10
  • NÖTÜR SORUNLARI.pdf
    515.7 KB · Görüntüleme: 10
  • NÖTR KOPMASI T.ODABAŞI.pdf
    775.5 KB · Görüntüleme: 9
  • TAXNELE.jpg
    TAXNELE.jpg
    319.5 KB · Görüntüleme: 11
  • TT de nötr kesilmesi.pdf
    103.7 KB · Görüntüleme: 7
Eklediklerim biraz daha ucuz gibi.

Fahri Bey, paylaşımlar için teşekkür ederim. Hepsini indirdim, şimdi okumaya başlıyorum.

Saygılarımla.

Tamamını inceledim. Anladığım kadarıyla bu gerilim koruma röleleri dışında pek korunma yolu yok. Satın alacağım ancak dediğim gibi ürünlerin kaliteleri hakkında şüphem var. Çoğu Uzak Doğu markası. Siemens olsun, ABB olsun bu tür kontrol ekipmanını mesken kullanım için bulamadım. Bildiğiniz var mıdır? Paylaştığınız ürünleri inceledim, Wi-Fi olan modelleri yine yaklaşık dört bin civarına geliyor.

Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Yerli malzeme olarak,kontaktör ve
faz koruma röleli korumada ( sigor-
ta tablonuzda yer varsa )düşünebilir-
siniz.Kontaktörü,manuel tip ! seçer-
seniz,acil durumlarda ! beslemeyi ellede yaparsınız.
Manuel kontaktör,3x40 amp. olarak
Legrandda olması gerekir.Faz kont-
rol rölesi olarak,Simensin nötr koru-
malı ! tipini seçmenizde yarar var.

Son düzenleme:
Elinizdekiler artısı eksisi ile ürünler bunlar .
Bu tip ürünler çok konuşulur ve çok yorum yapılır .

Bana göre wifi özelliğini ilk sıraya konulması benim açımdan gereksiz
( Özel yerler ve özel proje için olabilir )

Sonuç : Neye göre ürünü seçmek .

Acizane ben de bir fikir vermek istiyorum büyük ölçüde işe yarayacağını düşünüyorum.

30 Voltluk bir tane varistör alıp nötür ile toprak arasına bağlıyorum. Nötr kopunca toprak hattına varistör üzerinden voltaj gidince kaçak akım rölesi anında atıyor :D ucuz ama etkili bir yöntem olduğunu düşünüyorum.

Nötr kopmasından nasıl korunabiliriz? Fazlar eşit dağıtılmış olsa dahi nötr kopması durumunda hatlara bağlı çalışan ve o an bekleme durumunda olan cihazlar sebebiyle her faza eşit gerilim gitmesi takdir edersiniz ki bir ev kullanımı için mümkün değil.

Üç fazlı gerilim koruma rölesi almayı düşünüyorum, fikirleriniz nelerdir? Almayı düşündüğüm ürün bu;
Dünya literatüründe nötr kopması diye bir olasılık bulunmamaktadır.
(en azından ben duymadım)
Nötr kopması ancak Şebeke sistem hatlarında ise aboneler arası dengesiz gerilim oluşumuna sebebiyet verir ki, ilmine uygun bir şebeke hattında böyle bir olasılık olamaz.
Bazı olasılıklar.
1) Doğa koşullarından dolayı nötr kopması.
Doğal koşullar hiç bir sebeple nötr hattına saldırıda bulunamaz. Doğal koşullar zayıf iletkeni koparıyorsa sadece nötrü değil başka bir iletkeni de kopartabilir.
2) Bağlantı yerlerinin aşınıp kopması.
İnsan hatasıdır. Teknik bu kadar gelişmiş ve hava koşullarına karşı bir çok dayanıklı ürün bulunmasına rağmen, paslanabilen veya zamanla deforme olabilen bir bağlantı düşünülemez. Bağlantı yerlerinin ilmine uygun malzeme veya teknikle yapılmaması tamamen insan hatasıdır.
3) Aşırı akımdan kopan tel.
Külliyen insan hatasıdır. 3 fazlı bir sistemde iki faz devreden çıksa bile nötr hattından geçebilecek max akım o fazın max akımı olabilir. Dolayısı ile nötr iletkeni faz iletkeninden daha ince olamaz.
Anladığım kadarıyla bu gerilim koruma röleleri dışında pek korunma yolu yok.
Gerilim koruma röleleri esas amaç olarak dengesiz yüklenme esnasında belli oranda gerilim yükselmelerine karşı geliştirilmişlerdir. Sadece nötr kopmaları değil, şebeke hattında meydana gelebilecek aşırı gerilimler dahi baz alınarak geliştirilmişlerdir. Olası olarak max 240V olması gereken herhangi bir faz gerilimi kazara 260V a dahi ulaşsa cihazların korunması gerekmektedir.

Literatürde her abone kendi işletme topraklamasını kendi yükünü kaldırabilecek seviyede iyi topraklama yaparsa, zaten kendi nötr hattını oluşturmuş olacaktır. Bu hattan önceki nötr kopmaları aboneyi etkilemeyecek veya çok az etkileyecektir.
Takdir edilecektir ki bir abonenin kendi yükünü karşılayabilecek işletme topraklaması 1-1.5m lik bakır çubukla yapılamaz.

Apartman ana panolarında çok rastlanan bir durumdur.Ben, hasarı ! 2 ampul patlatarak kurtarmıştım :Dİyi elektrikçi ! tabiri,buradan gelir.

Son düzenleme:
Acizane ben de bir fikir vermek istiyorum büyük ölçüde işe yarayacağını düşünüyorum.

30 Voltluk bir tane varistör alıp nötür ile toprak arasına bağlıyorum. Nötr kopunca toprak hattına varistör üzerinden voltaj gidince kaçak akım rölesi anında atıyor :D ucuz ama etkili bir yöntem olduğunu düşünüyorum.
":D ucuz ama etkili bir yöntem olduğunu düşünüyorum."

Aynı zamanda çokta tehlikeli.

Forum istatistikleri

Konular
128,826
Kullanıcılar
450,914
Son üye
tugbag

Yeni konular

Geri