Ne tip röle kullanmalıyım...

omessiah

Üye
Abiler arkadaşlar merhaba...Elektroniğe oldum olası meraklıydım ancak iş pratiğe binince maalesef sadece söyleneni yapabilecek kapasitedeyim kendim birşeyler üretecek kadar bilgim yok...

Mercedes 1989 model 190 sahibiyim.Aracımız üretim zamanında otomatik camlar maalesef yaygın değildi.Şimdi eklemek düşüncesindeyim.Çıkma iki adet orj cam düğmesi aldım.Birde bir yakınımdan ücretsiz aracından çıkan cam motorlarını aldım.Olay teorikte basit motorları bağla düğmelere güç bağla aşağı basınca insin yuakrı basınca çıksın.Ancak şöyle bir uyarı geldi bana...
Cam tamamen açıldığında veya kapandığında turu durduracak akımı kesecek sistem gerekiyormuş..Orijinallerde bu devre düğme içerisinde bulunuyormuş ancak benim araya bir yere sonradan yapmam gerekecek.Bu konuda bana naısıl bilgi verebilirsiniz yol gösterebilirsiniz?

bu konuda kimsenin bilgisi yok mu acaba..Yoksa yeni üye olduğumdan sallanmıyormuyum?

bunu yapabilmeniz için camların tam kapadığında yada tam açtığında bir sınır anahtarını tetiklemesi lazım. böyle bir sistemi araca adapte etmek zor olsa gerek. yine de bilen birileri yada yapan birileri varsa onlara ulaş derim...

sn omessiah,
otolarda cam açma motorlarına baglanan kitlerle tam kapanma ve tam açılma durumlarında motorların çektigi akımı ölçerek motora giden voltajı kesen hazır kutulu "" otomatik cam rölesi "" adı ile oto yedek parçası satan yerlerden temin edebilirsiniz.....

sn omessiah,
otolarda cam açma motorlarına baglanan kitlerle tam kapanma ve tam açılma durumlarında motorların çektigi akımı ölçerek motora giden voltajı kesen hazır kutulu "" otomatik cam rölesi "" adı ile oto yedek parçası satan yerlerden temin edebilirsiniz.....

Cevaplar için teşekkür ederim

Cevaplar için teşekkür ederim

sizin dediğiniz her araçta yok misal bende clio var ben düğmeye bastığım sürece motor çalışıyor ben düğmeyi bırakınca motor duruyor size aldığınız anahtarları 1 0 2 push buton şeklinde almanızı öneririm
herhalde maaliyet açısından da ucuz olur:confused:

sizin dediğiniz her araçta yok misal bende clio var ben düğmeye bastığım sürece motor çalışıyor ben düğmeyi bırakınca motor duruyor size aldığınız anahtarları 1 0 2 push buton şeklinde almanızı öneririm
herhalde maaliyet açısından da ucuz olur:confused:

hocam anahtarları orijinal çıkma aldım...

En iyisi Basınca çalıacak bırakınca duracak tipte olan anahtarlama yap.)push button.Kapı kolçağıyla hiç uğraşmazsın direk kapı döşemesi üzerine rahatlıkla montaj edebileceğin anahtarlar var sanayi yedek parçacılarda...:)

En iyisi Basınca çalıacak bırakınca duracak tipte olan anahtarlama yap.)push button.Kapı kolçağıyla hiç uğraşmazsın direk kapı döşemesi üzerine rahatlıkla montaj edebileceğin anahtarlar var sanayi yedek parçacılarda...:)

orijinalde vites ahşabda oluyor o yıllardaki bizim araçlarda...Yani kapı ile uğraşmayacağım hiç...Ahşapta yer açacağım bire bir deişte bağlantı vb şeyler konusunda fikir sahibi değilim çok...12 volt direk aküden alacağız da düğmeden cam motorlarına vb bağlantılarla ilgili bi danışacağım bakalım multimetre ile ölçüm gerekiyor sanırım...

Forum istatistikleri

Konular
129,170
Kullanıcılar
451,519
Son üye
bhko

Yeni konular

Geri