Nordmende 82 LCD

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ufukcu33

Üye
TV ye bi hafta kadar elektrik vermediğimizde çalışıyor .Fişi çıkarıp geri takıp çalıştırmak istediğimde çalışmıyor.Standby ışığı sürekli var karta besleme geliyor.Fişi çıkarıp 10dkika sonra tüm kondansatörlerin bacağını kısa devre edip deşarj ettim. Sonra yine fişi taktım yok yine standby da çalışmadı

Sent from my Vodafone Smart ultra 6 using KontrolKalemi Forumu mobile app

Lcd tv’niz tesadüfi (Yani canı istediği zaman ) çalışıyor gibi. Tv besleme katındaki tüm elemanların pcb 'deki bağlantılarında, özellikle 220 vac’nin direk girişinde (220 vac fiş-kablonun pabuçlarının tv kartına geçtiği noktada gevşeklik nedenli oluşan bir temassızlık),köprü diyottan çıkışında soğuk lehim,elektriki temassızlık,vb.olabilir. Tv besleme devresinde 220 vac girişinden itibaren cam sigortanın yuvası,köprü diyot,elektrolitik kond.’lerin lehim bağlantıları,smps entegresinin bacak bağlantıları,smps trafosunun bacakları,mosfet transistörünün bacakları,vb. besleme katındaki pcb’deki tüm kritik lehim bağlantıları için,220 vac Şebeke girişinden itibaren çok iyi bir devre takibi yapmanız lazım.

Çok önemli bir sıkıntının (Bir eleman arızasının) olduğunu pek de sanmıyorum.Yani canı istediği zaman elektrik geçirmeyen bu zayıf nokta/noktaları bulup lehimlerini tazelerseniz eğer,tesadüfi çalışmayla standby’ın bazen yanmaması durumu kanaatimce ortadan kalkmış olur.Kolay gelsin.

Bazen. kondansator lerin kurulmasından dolayı da bu tür problemler olunabiliyor. ben genelde monitörler de uzun süre çalışmadan dolayı kondansator leyin kuruduğunda şahit oluyorum. birde artık kapasitelerin kalitesi de eskisi gibi değil. kolay ve erken bozuluyorlar.

Kapasitelerı kapasite metre ile ölçmekte fayda var.

Bakın,lcd tv'nin bu pcb (elektronik kart) bağlantılarında herhangi bir bağlantı zaafiyeti yoksa ve standby'da kalması yine tesadüfi oluyorsa,ayni zamanda lcd tv'niz çok eski ise, alttan kısa devre edip deşarj ettiğiniz bu elektrolitikleri, sn.Serkan_48'in de belirttiği gibi, iç elektrolitlerinin zamanla kuruma olasılığına karşı ayni etiket değerlisi yenileriyle tümüyle değiştirin.

Bir veya birkaçının maliyeti çok fazla da tutmaz,ama lcd tv'niz garantili olarak (Şebeke voltajından tam bağımsız,yani eksik kalan bir kapasiteyi tutturma derdi, şebeke voltajına tam bağımlı kalmadan) her açmada standby'da devamlı kalmış olur,böylelikle. Ama bu sıkıntı bir bağlantı zaafiyeti kaynaklı değil ise. Kolay gelsin.

Sistem kontrol entegresinin değişmesi gerekiyor. Tv stand by modundan çıkmıyorsa sorun sistem kontrol entegresindedir.

Doğru yazılımı bulmak için tv marka model no, şase numarası, tuner marka modelini baz alarak arama yapın.

Standbye adlı yazılım yüklenilmesi gerekiyo gibi .Ama bulamadım

Bakın,bu ifadeniz biraz hatalı olmuştur,arızanıza daha net cevap alabilmek için bu ifadeniz çok daha net olmalıydı.Şu güzel Türkçemizi en güzel ifade şekliyle ifade edebilseydiniz; örneğin "lcd tv'im arada sırada standby'da kalıyor,kaldığı zaman da uzaktan kumandaya basıldığı halde,standby'dan hiç çıkmıyor!" deseydiniz bu en doğru ifade şekli de aslında bu olurdu. Bu şekilde size önerdiğimiz arıza olasılıklarının çok öncesinde "sistem kontrol modulü" nün arızalı olabileceğini böylece çok daha net ifade etmiş de olabilirdik. Ama olsun,canınız sağolsun diyelim,tv arıza ifadelerini tam olarak ifade edebilmeyi halihazırda da bilemiyorsunuz demek ki.Zamanla da öğrenirsiniz inşallah.

Sistem kontrol modülünde pic yazılımı yüklüdür,tv'nin çalıştırma fonksiyonlarının tümü (açılma,kapanma,ses,kontras,parlaklık,kanal değişimi,kanal ince ayarları,vb.) için gereken ve ekranda çıkan çubuk barlar bu yazılımla çıkar.Ama yazılımın bozulup yeniden yüklenmesi çoğu zaman gerekli olamadan da doğrudan bu sistem kontrol modülü (En uzun ve çok bacaklı entegresi) arızalı duruma gelip (örneğin 2 bacağı arasına lehimi yanlışlıkla damlatsanız, bu lcd tv veya crt tv hiç açılmaz,sürekli standby'da kalır.Benim başıma gelmişti,crt tv'nin lehimli olan bir Bakım,tamirinde.Kolay gelsin.

Bakın,bu ifadeniz biraz hatalı olmuştur,arızanıza daha net cevap alabilmek için bu ifadeniz çok daha net olmalıydı.Şu güzel Türkçemizi en güzel ifade şekliyle ifade edebilseydiniz; örneğin "lcd tv'im arada sırada standby'da kalıyor,kaldığı zaman da uzaktan kumandaya basıldığı halde,standby'dan hiç çıkmıyor!" deseydiniz bu en doğru ifade şekli de aslında bu olurdu. Bu şekilde size önerdiğimiz arıza olasılıklarının çok öncesinde "sistem kontrol modulü" nün arızalı olabileceğini böylece çok daha net ifade etmiş de olabilirdik. Ama olsun,canınız sağolsun diyelim,tv arıza ifadelerini tam olarak ifade edebilmeyi halihazırda da bilemiyorsunuz demek ki.Zamanla da öğrenirsiniz inşallah.

Sistem kontrol modülünde pic yazılımı yüklüdür,tv'nin çalıştırma fonksiyonlarının tümü (açılma,kapanma,ses,kontras,parlaklık,kanal değişimi,kanal ince ayarları,vb.) için gereken ve ekranda çıkan çubuk barlar bu yazılımla çıkar.Ama yazılımın bozulup yeniden yüklenmesi çoğu zaman gerekli olamadan da doğrudan bu sistem kontrol modülü (En uzun ve çok bacaklı entegresi) arızalı duruma gelip (örneğin 2 bacağı arasına lehimi yanlışlıkla damlatsanız, bu lcd tv veya crt tv hiç açılmaz,sürekli standby'da kalır.Benim başıma gelmişti,crt tv'nin lehimli olan bir bakım,tamirinde.Kolay gelsin.
Siz forumdaki arkadaşları kasmak için mi yazıyosunuz...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
129,318
Kullanıcılar
451,767
Son üye
kivanc0zsoy

Yeni konular

Geri