Norton Eşdeğeri, Theven Eşdeğeri, Düğüm Gerilimleri

burda yine ben sorguya çekiliyorum

Sorgulama yok. Başkasına yüklenmeden önce kendine yüklen.

Kavramları bilmezsen, soruyuda çözemezsin.
Kağıda yazdığım cevaplar, kavramları bilmezsen sana bir anlam ifade etmez.

bence bu biraz açıklamaya bağlı. kagıda kullanılan formuller + kısaltmalar vs anlamları + ve gerekirse şekilleri olsa bence yeterince açık olur. !

kagıda kullanılan formuller + kısaltmalar vs anlamları + ve gerekirse şekilleri

Bu yazı şu demek.

Hiç bir formülü, kuralı, tanımı bilmiyorum.
Kısaltma ve anlamlarını da bilmiyorum.
Şekil çizmekle de uğraşamıyorum.
....

Sen hocalara, kitaplara, deftere, internete vs. bahane bulmadan önce, "bir abi olarak şunu söylüyorum", çalışma şekline bahane bulup düzeltmezsen, sittin sene geçemezsin ve geçirilmemelisin.

ben örnek vermiştim sadece. ve de bu kadar yardımın bana yeterli oldu çok sağol.

o dersi 5 kez almanda gerekebilir sana tavsiyem en öne hocanın dizinin dibine otur, derste kimseyle ve hiçbir nesneyle ilgilenme defter hoca kitap ve tahta muhatabın olsun başka birşey değil bu sekilde kalıcı öğrenme sağlayabilirsin bide istediğin konularla alakalı bir kitap önerebilirim kaynak olarak konu anlatımı ve pratik için kullanabilirsin türkçe baskısı da var. internetten ingilizce pdf bulursun yabancı dilin varsa ne ala yoksa temin etmeye bak en kötü okul kütüphanesinden edin.

david irwin basic engineering circuit analysis

Benim tavsiyem "Nillson Electric Circuits" Türkçeside çıkmış. Konuyu anlamak için dersten kalmamak için kitabın tamamını 2 defa hatmetmiştim.

Dostum kavram kargaşanı anlayabiliyorum.
Ama öğrenmek tıpki bir çiçek yetiştirmeye benzer.
Çiçek su ister,zahmet ister,emek ister ama en önemlisi bu zahmeti verdikten sonra ortaya çıkan görüntüyle mutlu olabilmektir.
Velhasılı kelam youtube'da şu kişiyi takip edersen temel devre analizi sorularana cevap bulabilirsin.
Oldukça iyi,akıcı ve anlaşılır anlatıyor.
Bu linkteki oynatma listesinde Thevenin-Norton-Düğüm gerilimleri gibi birçok konu mevcut.

@oliverheaviside gerçekten çok sağol youtube kanalları benim aklıma niye gelmedi anlamadım. ama çok yardımcı oldun gerçekten. yaklaşık 1 - 1.5 saat gibi bir zaman diliminde süperpozisyon teoremini anladım diyebilirim. anlatandan anlatana fark varmış bunu gördüm. :)

verdiğim fotoğraftaki şekile göre; Akım kaynağını öldürürsek geride seri bağlı 2Ohm ve 4Ohm kalır dolayısıyla I1;
10V/6Ohm=5/3A
Voltaj kaynağını öldürürsek geride akım bölücü kalır dolayısıyla I2;
4Ohm/(4Ohm+2Ohm)*5A=10/3A
Dolayısıyla I=5/3A+10/3A=5A'dır.

Çözümümüzü doğrulamak istersek, üçlü düğüme C diyelim;
(Vc-10V)/2Ohm+5A+Vc/4Ohm=0
Vc=0V
Dolayısıyla I=(10V-0V)/2Ohm=5A

gibi bir sonuca ulaştım. biraz daha çalışıp norton ve theven eşdeğerine geçmeyi düşünüyorum. yarın bütünleme sınavım var sabaha kadar bunların hepsinin kolay mantığını öğrenmeye bakacağım gerçekten bu şekiller gördüklerimin yanında çocuk oyuncağı.. :)

Forum istatistikleri

Konular
129,440
Kullanıcılar
451,992
Son üye
xxxtentasyon

Yeni konular

Geri