NYA yerine TTR kablo kullanılırsa sorun olur mu?

Ben elektrik işi yapmıyorum o yüzden elimde pabuç ve pense seti olmadığı için takamadım. Yan keski ile yarım yamalak sıkıp takacağıma burup takarım daha iyi diye düşündüm. Bunun sorumlusu ülkedeki iş bilmez veya iş biliyorken işten kaçan, insanları dolandıran 1 kuruş için şerefini namusunu satan ahlaksız elektrikçilerin çok fazla yaygınlaşmasıdır. Devletin bu işe el atması, küçük büyük demeden bütün dükkanları teste tabi tutup denetlemesi lazım. Adam gelmiş topraklama çekmiş kontrol kalemiyle bakıyorum fazda ve nötrde elektrik var hay senin yapacağın işe... bunlar elektrikçi oluyor ruhsat alıyor bunu bünyem kaldırmıyor.

Velhasılkelam dediğiniz gibi küçük sıra klemense 4 mm kablo ile 2.5 mm ttr kabloyu tıkıştırıp dibine kadar sıkarak mecburen ezdim sorun çıkarmaz umarım. Pabuç takamadım bari tırnaklı wago klemense takayım dedim ama aradım bulamadım bu elektrikçilerde bulmak imkansız, kaliteli mal satan yok, neymiş herkes 1 kuruşun hesabını yapıyormuş... ya sen satıcısın alan adam nasıl kuruş hesabını yapsın... yapan sensin diyemiyorsun.
Sizin meslek olarak elektrikle ne gibi bir ilginiz olduğunu merak ettim. Sakıncası yoksa açıklayabilir misiniz lütfen?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sizin meslek olarak elektrikle ne gibi bir ilginiz olduğunu merak ettim. Sakıncası yoksa açıklayabilir misiniz lütfen?
Bu mevzu hakkında bende birseyler söylemek istiyordum. Memleketin bütün meslek grupları melek olmuş, sırtında kanatla geziyor sanki. Elektrikçi de bu memleketin her insanı kadar namuslu, her insanı kadar namussuz. Her mevzuda genelleme yapmanin hiç manası yok, tutar yani da yok. Yapılan eleştirilerin haklı yani da olsa seviyeyi düşürmek hoş değil.

mekanik ve elektriği ders verecek kadar iyi bilen aynı zamanda forumda deneysel çalışma yapan kontrolsüz kalemi olan bi akademisyen.
Forumda kimseye katkın yok herkese hakaret zehir zemberek boş boş konu kirletmekten başka bir şey yaptığınız yok.

mekanik ve elektriği ders verecek kadar iyi bilen aynı zamanda forumda deneysel çalışma yapan kontrolsüz kalemi olan bi akademisyen.
Ancak ttr ile antigron kabloyu ayirt edemiyor, ttr akim özelliğini bilmiyor, elektrik malzemesi satan yerlerdeki elemanları elektrikçi saniyor vs.vs.. Ancak her fırsatta bence çok ayıp sekilde sektördeki elemanlara giydiriyor. Ne cehaletleri kalıyor ne hirsizliklari ne de namussuzluklari... Daha dikkatli ve saygili bir tarz benimsenmesi hepimiz icin uygun olur sanırım.

Bu mevzu hakkında bende birseyler söylemek istiyordum. Memleketin bütün meslek grupları melek olmuş, sırtında kanatla geziyor sanki. Elektrikçi de bu memleketin her insanı kadar namuslu, her insanı kadar namussuz. Her mevzuda genelleme yapmanin hiç manası yok, tutar yani da yok. Yapılan eleştirilerin haklı yani da olsa seviyeyi düşürmek hoş değil.
Elektrik sektörü diğer sektörler gibi değil, mühendisim ama ana dalım değil, bir zamanlar çalıştım ama evlere sigorta çekme işi olarak değil. Elektrik tek bir daldan oluşmuyor. 3 kere farklı esnafa gidip dolandırılmak tesadüf olamaz. Bu ustalık mevzusunun tamamen bitirilip, mühendislere verilmesi gerekiyor. Mühendisler içinde tus sınavı gibi bir uzmanlık sınavı gelmesi gerekiyor. Akademisyenim dedim ama ben İTÜ'de ders vermiyorum prof değilim öğretim görevlisiyim ben her şeyi biliyorum demedim. Elektrik ana dalım değil ama bizim yan dalımızda büyük yer kaplıyor.
Ancak ttr ile antigron kabloyu ayirt edemiyor, ttr akim özelliğini bilmiyor, elektrik malzemesi satan yerlerdeki elemanları elektrikçi saniyor vs.vs.. Ancak her fırsatta bence çok ayıp sekilde sektördeki elemanlara giydiriyor. Ne cehaletleri kalıyor ne hirsizliklari ne de namussuzluklari... Daha dikkatli ve saygili bir tarz benimsenmesi hepimiz icin uygun olur sanırım.
Sadece uzatmada kullanılan TTR kablo ile benim ne işim olur? Antigron kabloyu ayırt edemediğimi nereden uydurdun? satıcıya güvenip paketi açıp bakmadım sen her aldığına bakıyorsan memleketin namussuz olmasına alışmışsın demektir. elektrik malzemesi satan yerler elektrikçidir kime hikaye çeviriyorsunuz? kapıda usta diye adamın adı yazıyor. Gerçekleri konuşmasak bu iş düzelmeyecek, her adamın dükkan açıp elektrik ustasıyım diye iş yapması yasaklanmalı diye konuyu çevirmeye çalıştım. Bir insan üstüne alınıyorsa onda sorun vardır.
Buna gerçekten çok ihtiyacımız var 😀
Pabuç takalım dedin başka bir şey demedin burada makale mi yazdın yoksa oturum mu yaptın? tanımadan etmeden kimseyi yargılama ileride çok sıkıntı çekersin. Konuya farklı yorumlar yazarak kirlettiniz. Adam yerine koyup cevap vermek suç.

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri