Off-grid GES Spot Lamba Grubu Besleme

Ruobian

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Farklı konuları ihtiva ettiği için konuyu hangi foruma açacağımı bilemedim. Temel sistem off-grid ges olduğu için buraya açıyorum.

Bir dükkanın sadece aydınlatmasını bağlayacağım bir off-grid ges tasarladım. Sistemi kurdum çalıştırıyorum ama kaldırmıyor.

Akü: 2024 model, markası volt akü, 12V, 200Ah, Tam şarj halinde

Invertör: Lexron 600W, 12V Tam sinüs

Aydınlatma: şebekeden bağımsız, 60 adet 6W spot. Her birinin kendine ait 6W balastı var. Bazıları 5W ve bazıları bozuk (kimisi hiç yanmıyor kimisi titriyor)

Invertörü değiştirdim başka çalıştığını gözümle gördüğüm bir invertör aldım geldim o da çalışmadı. Fakat invertörler max güç dolayısıyla hata vermiyorlar. Zaten 70-80Wa kadar (12-13 tane) spot lamba yaktığımda sorun olmuyor. Sonrasında yani 20 spot (120W) yaktığımda enerji kesiliyor.

Tesisatın bütün enerjisini kesip faz-nötr, faz-toprak, nötr-toprak direncini ölçtüm. 50megaohm çıkıyor. Yine enerji yokken anahtarları kapatırsam bu değer 1megaohma düşüyor.

Aklıma gelen üç şey var. Ya tesisatta bi sıkıntı var, ki ben bulamadım henüz. Ya bozuk spotlar dolayısıyla böyle bir şey oluyor. Ya da akü deşarj yapmıyor. Ama akü çok güzel şarj oluyor. Bu yüzden bu seçenek de bana mantıksız geliyor.

Siz de fikirlerinizi iletirseniz sevinirim. Gerekirse video da yollarım.
Teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Saydığınız spotları max. 3 saat kadar çalıştırır ki inverterin çektiği gücü vs yaklaşık hesapladım, sizde hiç mi çalıştırmıyor?
Sistemin panel gücü, sanırım şarj kontrol var, şarj kontrol özelliği vs bunları da yazabilir misin?
Önerim bütçen varsa 3 kw mppt akıllı inverter ve 2 adet akü kullanman, tüketim değerlerini de pensampermetre veya akıllı prizle kontrol etmeni öneririm belki tüketim tahmininden çoktur

Saydığınız spotları max. 3 saat kadar çalıştırır ki inverterin çektiği gücü vs yaklaşık hesapladım, sizde hiç mi çalıştırmıyor?
Sistemin panel gücü, sanırım şarj kontrol var, şarj kontrol özelliği vs bunları da yazabilir misin?
Önerim bütçen varsa 3 kw mppt akıllı inverter ve 2 adet akü kullanman, tüketim değerlerini de pensampermetre veya akıllı prizle kontrol etmeni öneririm belki tüketim tahmininden çoktur
Hocam sorunum sistemin gelecekte bana yetip yetmemesi değil. Kullanıma göre hesaplamaları yaptım. Öyle bir sorun yaşayacağımı sanmıyorum. Bu tarz bir cevabın geleceğini de biliyordum. O yüzden cevap yazacak arkadaşlardan ricam belirtmiş olduğum soruna odaklanmaları.

Şu an sorun 600W lık tam sinüs invertörle neden 360Wlık, hatta 120Wlık spot lamba çalıştırmıyorum. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

demeraj akımı diye bir şey var. siz neden sadece 12 voltta çalışan spotlar kullanmıyorsunuz ki?

demeraj akımı diye bir şey var. siz neden sadece 12 voltta çalışan spotlar kullanmıyorsunuz ki?
Hocam demeraj akımını biliyorum. Spotları yavaş yavaş devreye alıyorum. Spotlar yanıyor. İlk 50-60Wlık grup sorunsuz çalışıyor. Sonra bi grup daha ekliyorum. Yaklaşık 30 saniye kadar hepsi yanık kalıyor. Sonra kesiyor. Büyük bir motor olmadıkça demeraj bu kadar sürmez. 40-50Wlık spot gruplarından bahsediyorum. Kaldı ki invertörün demeraj gücü de var. 1200W. Ve başka bir yerde aniden 500W verdiğimde aynı invertör normal bir şekilde çalışıyor. Yani demeraj ihtimal dahilinde bir seçenek değil.

12V spot olayı da şu şekilde. Burası zaten tesisatı kurulu olan eski bir mobilya mağazası. Bütün spotlar zaten var. O yüzden yeniden masrafa girilmedi. Ayrıca şebekeden tam bağımsız hale getirmek istemiyorum. Aydınlatma kısmını şebekeden ayırmak için araya sigorta attım. Bu şekilde tamamen şebekeden izole ediyorum, invertör çıkışını da fiş şeklinde duvardaki prize takıyorum. Oradan hattı tersten besliyorum. İstediğim zaman fişi söküp sigortayı takarak aydınlatmayı tekrar şebekeden besliyorum. İyi ki de böyle yapmışım. Şimdi arıza olmasına rağmen aydınlatma problemim yok. Şebekeden devam şimdilik.

Yanlış anlaşılmasın diye belirtmedim başta. Ama temel düzeyde tavsiyeler almamak için belirtmem gerekiyor sanırım. Elektrik mühendisiyim. Enerji sektöründe çalışıyorum. Büyük çapta hes ges ve res kurulumları yaptım (projelendirmeler ve mekanik montajları dahil). Yani temel seviye elektrik bilgilerinin de ötesinde teorik bilgim var Allah'a şükür. Bu yüzden temel seviye tavsiyeler almak çok yararlı olmuyor. Daha da doğrusu şu an ihtiyacım olan şey mevcut sistemdeki arızanın ne olduğunu anlamak. Yeni bir sistem veya alternatif bir yöntem tavsiyesi benim için şu an faydalı değil. Bu yüzden yardımcı olacak herkesten ricam lütfen sadece sorunun sebebini anlamaya odaklanalım. Yine de değerli fikirleriniz için teşekkürler.

Bence akü yetmiyordur. 2x12 volt bir akü grubu ile 24 volt'luk bir inverter ile denenebilir. Tahminim lityum akü olmadıkça çekilen güç arttıkça akü yeterli akımı sağlayamıyor ve gerilim düşünce de inverter kesime gidiyordur. Çünkü aküden neredeyse kapasitesinin yüzde onu kadar güç çekiyorsunuz. Bu da gerilimini hızla düşürüyor. Bunu doğrulamak için ayrıca aynı aküden paralel bir tane daha paralel bağlantı ile ilave edilip denenebilir. Bir de 1000 watt bir inverterle denenebilir. Bu sıcak zamanlarda aşırı ısınma da kesime sebep olabilir!?

Bence akü yetmiyordur. 2x12 volt bir akü grubu ile 24 volt'luk bir inverter ile denenebilir. Tahminim lityum akü olmadıkça çekilen güç arttıkça akü yeterli akımı sağlayamıyor ve gerilim düşünce de inverter kesime gidiyordur. Çünkü aküden neredeyse kapasitesinin yüzde onu kadar güç çekiyorsunuz. Bu da gerilimini hızla düşürüyor. Bunu doğrulamak için ayrıca aynı aküden paralel bir tane daha paralel bağlantı ile ilave edilip denenebilir. Bir de 1000 watt bir inverterle denenebilir. Bu sıcak zamanlarda aşırı ısınma da kesime sebep olabilir!?
Hocam ilgili yanıtınız için teşekkür ederim.
Akü ile ilgili söylediklerinizin mantığını tam anlamadım. Akülerin belli deşarj akımları var. O akıma kadar sağlıklı deşarj yapabiliyoruz. Kaldı ki benimkinden çok çok daha küçük bir aküyle 600W deneme yaptık. Çalıştı sistem. Kaldı ki ben sadece 80-90W çekiyorum. Akü 2400W. Yani %10 gibi bir durum da yok. O yüzden inşallah dediğiniz gibidir, çözümü basit olur, ama sanmıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
129,044
Kullanıcılar
451,306
Son üye
frhtckgz

Yeni konular

Geri