OG Kompanzasyon -AG Kompanzasyon Avantaj Dezavantajları

sedat50

Üye
arkadaşlar kompanzasyonla ilgilenen hemen her arkadaşın bildiği gibi kompanzasyon tesisleri alıcılara en yakın ve ortak bir noktada kurulmaya çalışılır.kablo kayıplarınız,kesitleriniz,seçeceğiniz trafolar genelde kompanze tesisleri alıcılara en yakın noktada olacak şekilde düşünülür..sisteme yeni bir bina veya tesis ilave olması durumunda aynı şeyler tekrarlanır..ben şunu hep beraber tartışmaya açmak istiyorum..tüm arkadaşların fikirlerinide merak ediyorum doğrusu...ölçülendirmesi og girişinden tek bir yerden olan ve ileriye dönük yapılması istenen binalarla ilgili net bir og projesi olan entegre bir tesiste 2008 yılı için kompanze tesislerini og de inşaa etmek mühendislik açısından ve para açısından bize ne getirir ne götürür.elbette og kompanzasyon klasik sistemlerin revizyonuna göre daha pahalı olacaktır..fakat bu işi bir defada ve tek merkezden halletmek de bence avantaj gibi gözüküyor..hem tarifeler ileride tekrar düşürüldüğünde og den sistemin kontrolü daha rahat olacaktır diye düşünüyorum..ayrıca kondansatörlerin ag tarafındaki harmoniklerdende etkilenmesi biraz daha az olacaktır .fakat og kompanzenin getiri olarak da sistemdeki mevcut og-ag dağıtım trafolarımızın ve bu trafoların ag tarafından binalara giden ag kabloların revizyonuda gerekecektir ..bu konuları artıları ve eksileri ile tartışalım istiyorum..sitede herkes genelde ag klasik kompanzeden bahsetmiş. herkese şimdiden sevgiler saygılar..01.01.2008 tarihine kadar vaktimiz var nasıl olsa:)

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Endüktif reaktif yükler kaynağına en yakın noktada kompanze edilmelidir.
O.G'de kompanzasyonun dezavantajları;
1)Endüktif reaktif yüklerin getirmiş olduğu ekstra yüke güre kablo kesiti ve şalt malzeme seçiminin sistem dizaynının getireceği ekstra masraflar olacaktır.
2)Merkezi yada lokal A.G kompanzasyonu+harmonik filtrasyon yapılmadığı için harmoniklerin sistem içinde birbirlerine olan olumsuz etkileri ve hassas olan yüklere olumuz etkileri problem yaratacaktır.
Ben A.G'de kompanzasyondan yanayım çözüm problemin kaynaklandığı noktada uygulanmalıdır.Bu mantıkla büyük A.G tesislerinde lokal merkezi kompanzasyonlarda yapılması gerekir.
3)Arıza bulma ve arızanın giderilmesindeki zorluklar.

ag klasik kompanzasyonda kaliteli malzeme kullanılmamasından kaynaklanan problemlerle çok sık karşılaştım...ayrıca sayacınız tek bir yerde ve tesisinizde bir çok noktada ve büyük sayılabilecek kompanze panolarınız varsa sadece kompanzasyonu takip etmek için bir adam ayırmak gerekiyor...alternatif olarak uzaktan izleme de yapabilirsiniz ama bu çözümde oldukça pahalıya patlayabiliyor...en az 1o tane rgkr olduğunu düşünürsek tek tek hepsini izlemek biraz tuzlu açıkcası...ayrıca tarifelerin 2008 de iyice düşmesi ve dahada geriye çekilecek olması aylık faturası (benim tesisimde) 50 000 ytl civarı olan bir işletmede bir iki kez reaktife girmek demek , ve bu durumda oldukça önemli oranda ceza demek...ama og kompanzasyonda bir defaya mahsus sistemi revize etmek ve ileridede revize edilebilir durumda tasarlamak bana mantıklı geliyor...harmonik filtreli kompanzasyon büyük işletmelerde kaçınılmaz bir durum gibi artık...ama inanın sistemdeki kondansatörlerin gerilim değerini artırmak ve ek harmonik çözümler düşünmekte oldukça pahalı..işin og tarafında halledilmeside bu yönden biraz mantıklı gibi..sistemde dikkatli bir güç ölçümü yapılarak trafoların mevcut yük durumu tespit edildiğinde trafolarda reaktif akımla birlikte yüklenmeden dolayı fazla bir revizyon gerekeceğini düşünmüyorum..ama trafo -bina ag giriş pano arasındaki kablo kesitleri ve giriş şalt ürünleri revize edilmesi gerekcektir... ODTÜ de OG kompanzasyon sistemi tesis edilmiş diye biliyorum...aslında adamların sistemini incelemk ve yerinde görmek gerekli sanırım...ayrıca bu linkle ilgili olarak kimse yorum yapmamışş..bu da beni biraz düşündürdü doğrusu

Teknik Adam arkadaşımın söylediği gibi,asıl olan kompanzasyonun,tüketiciye en yakın noktada yapıl-
masıdır.AG motorlarının olduğu yerde,kompanzasyonun AG de yapılması en doğrusudur.Ama,sistemde
OG motor varsa,bu defa da kompanzasyonun OG de yapılması zorunluluğu var.OG de yapılacak kom-
panzasyonun ise,otomatik olarak düzenlenmesinde çok özel tedbirler alınması gerekiyor.Biz, 1980 yı-
lında ,6 Kv'ta 1 Mvar lık 7 Adet OG kondansatör grubu kurduk.Halen çalışıyor,ancak ihtiyaca göre opa-
ratör tarafından devreye alınıyor.Yükün sık değiştiği yerlerde, OG kondansatörler ile otomatik kompan-
zasyon yapmak çok riskli ( deşarj süresi ve tam deşarj nedeniyle ).2008 e fazla kalmadı aslında.2008
yılı ,tüketiciden daha çokTedaş için kabus olacak.O aralıklarda şebekenin çalıştırılamayacağını anladıkla-
rında umarım çok geç kalmış olmazlar.Olan,bizim harcadığımız paralara olacak.Ayrıca kesici ve şalter açıp/
kapama ekibi kuracaklarından eminim.Bu yönetmelikleri hazırlayanlar,hayatlarında bu işi birkere görmüş
olsalardı başımıza bunlar gelmezdi.Biz,yaşayarak öğrendiğimiz için bunlar normaldir.Bu arada birkaç kişi-
de yolunu buluyormuş ! varsın olsun canım.

Aslında fahri beyin dediklerine katılmamak elde değil...siz tutun oranları %20 ,kapasitifde %15 e çekin...ve 2009 içinde %15 , kapasitif %10 yapacağız deyin ve tüketiciden bu şartları sağlamasını isteyin..türkiyedeki binlerce endüktif tüketiciyi düşünüyorum ve şu anda mevcut klasik kompanzasyonlarla bu iş nasıl olacak halen merak ediyorum..anlık yük dengesi değişen tesislerin kompanzesi gerçekten zor bir mühendislik problemi olarak kapıda sanırım..tristörlü düzenekler belki ihtiyaca cevap verecek...ama binlerce ytl harcayıp herkes bu teknolojileri kurabilirmi bilmiyorum...aslında işin üretici ve dağıtıcı firmlar boyutundaki faydalarını tek taraflı düşünmek belki insanlara mantıklı gelebilir..fakat bizler için de perdenin arka tarafı yani tüketiceler boyutu daha önemli...milyonlarca ytl harcanak belki türkiyedeki binlerce tesiste bu kompanze işi için...gerçekten bu pasta bir çok firmanın iştahını kabartmayı bırakın gözlerini yerinden etmiştir sanırım.. birde işin uygulanabilirliği boyutu var...2008 ortasında sonra şu kelimeyle karşılaşmayalım..türkiye şu an için bu oranlara hazır değil:D..
fahri bey og de kompanze kurduklarını belirtmiş..anladığım kadarıyla sistemlerinde anlık devreye girip çıkan yükleri yok..ve uzun süreli olarakda kullanıyorlar..ben kompanzenin manuel olarak devreye alınması konusu tam olrak anlayamadım kendisi og kompanze konusunda tecrübeli olan birisi olarak bizleri dahada aydınlatırsa sevinirim..ayrıce kondansatörlerin şarj ve deşarjı ile ilgili söylediklerinize de katılıyorum...

Bahsettiğimiz tesis Kağıt fabrikası.Motorlar ,devreden çok az çıkar,o nedenle ihtiyaç olan kondansatör-
ler,uzaktan kumanda ile kesicilerle devreye alınıp/çıkartılıyor.Aslında,kompanzasyon münferit kompan-
zasyon olarak ta düşünülebilir.Burada önemli olan,böyle bir çözümün uygulanmasına karar verilmesi.
Eğer sistem sık devreye girip/çıkan bir sistemse ,motor besleme gözünün yanına, motorla girip/çıkacak
münferit kompanzasyon yapılması daha uygun olur.Zaman aralıklarını uzun tutmak şartiyle,otomatik
kompanzasyonda yapılabilir mutlaka.Biz,deşarj bobini olarak gerilim trafosu kullanmıştık.Şu anda da
daha pratik bir metod düşünemiyorum.Münferit kompanzasyonun maliyeti tabiki çok fazla olacaktır.

fahri bey 'in vermiş olduğu bilgiler için kendisine teşekkür ediyorum..bizde og kompanzasyon ile ilgili gerekli ölçüm ve maliyeti ne olur diye bir çalışmaya başlayacağız...yine buradan konu ile ilgili izlenimlerimi ve gelişmeleri tüm arkadaşlarla paylaşacağımm...gelecek türk mühendislerinin olsun dilekleri ile...herkese saygılarımı iletiyorum

Sedat arkadaşım.
Seçeceğiniz kondansatörleri tek fazlı olarak seçmekte yarar var.3 lü grup halinde ( bank ) olması du-
rumunda,hem toprak kaçağın hem dengesiz yükün değerlendirilmesi daha kolay olur.Doğrudan motorun ucuna bağlantı biliyorsunuz uygun değil.Biz kondansatörleri Nokia'dan almıştık.Yerli üretimi kötülemek
için söylemiyorum ama,kondansatörlerin yerli olmamasında yarar var ( patladığında 1 km öteden sesi
duyuluyor ve odaya 2-3 saat sonra ancak girebiliyorsunuz ).Hele seçeceğiniz kondansatörler 30 Kv se-
risinde ise daha derin incelemenizde yarar var. Kondansatörlerin 3 fazda aynı gövde içinde olması ha-
linde,arızalar daha dramatik olur.Kapasitif akımın kesilmesi daha zor olduğundan,kesicileri seçerken
daha evhamlı ! davranmakta yarar var.Şayet yeriniz müsait ise,kesiciden önce yüksek kesme güçlü OG sigorta ile ilave emniyet tedbiri almakta yarar var.

Selamlar,

Benim konuyla ilgili bir sorum olacak,
Kontrol bilgilerini OG'den alıp AG'den kompanzasyon yapmak diye bir kavram varmı?
AG kompanzasyonunu çok çok iyi bilmeme rağmen OG ile ilgilenmedim, açıkçası gerek görmedim.
Fakat Fahri Bey'in bahsettiği konunun gerçekten problem olduğunu gördüm.
Sanıyorum AG'den ölçüm alıp OG'den kompanzasyon yapılıyor.
Bu konuda beni aydınlatırsanız çözüm bulmakda söz konusu olabilir.
Sonuçta sorunları yaşayan sizlersiniz, çözümleri bulan biz imalatçılarız.

Saygılarımla
Gökhan OLGUN

yılların tecrübesi olarak değerlendirdiğim ve bize aktardığı değerli tecrübeleri ile fahri yetiş ağabeyimize teşekkür ederek sözüme başlamak istiyorum..og ile ilgili çalışmalarımız halen devam ediyor...dycon arkadaşımız bahsettiği konuya gelince ...bu konuda ben bildiklerimi aktarmak istiyorum..bizimde üzerinde durduğumuz og den kompanze konusu aslında dycon arkadaşımızın bahsettiği konu... türkiyenin seçkin üniversitelerinden birinde dycon arkadaşın bahsettiği şekilde bir kompanzasyon yapılmış...buranın dışında ben bu tür bir kompanzasyon tesisini kuran pek görmedim ve duymadım..bu konuyu 1 haftadır falan araştırıyorum...tabi sistemde derinlemesine bir ölçüm yapıldıktan sonra bu tür bir işe girişmek gerekiyor benim anladığım...yapılan ve benim kısaca anladığım şu şekilde...og girişine tesis edeceğiniz kompanzasyon gücüne göre seçilecek bir og-ag güç trafosu koyuyorsunuz (örnek: giriş geriliminizin 34.5 kv olduğunu varsayarsak 34.5/0.4 kv luk bir trafo) ... kompanzasyon kondansatörlerinide bu trafonun ag tarafına tesis ediyorsunuz ..yani seçeceğiniz kondansatörler ag oluyor...bu işide yapan tek bir firma duydum...tesisin og tarafınada ilave ettiğiniz akım ve gerilim trafolarınıda reaktif güç kontrol rölesi ile irtibaatlandırmanız gerekiyor sanırım bu durumda... röle nin çıkışları da ag tarafındaki kondansatörleri kumanda etmesi gerekecek mantıken...aslında bu durum bana biraz trafo sabit kondasantörlerindeki durumu anımsatıyor...forumdaki diğer arkadaşlarındanda bu tür bir kompanzasyonla ilgili tecrübesi olanlar varsa ve bize aktarırlarsa sevinirim...gelecek türk mühendislerinin olsun temennisiyle ..herkese saygılarımı iletiyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,964
Kullanıcılar
451,157
Son üye
AZK01

Yeni konular

Geri