OG Kompanzasyon -AG Kompanzasyon Avantaj Dezavantajları

OG den akım bilgisi alıp AG den düzeltme yapmak AG yükler ve buna trafo kaybını dahil etmek içindir normalde ancak OG de çalışan yük aynı akım trafosundan geçip aynı OG sayaca bağlı olduğu için AG tarafından kompanzasyonu mümkündür. Elkomsis firması Ankara ve İstanbulda [***] nin bu işe özel yazılımlı tristör anahtarlamalı harmonik filtreli cihazlarıyla yaptığı AG tarafından OG kompanzasyonunda akım bilgisini OG den alıp AG tarafında kompanzasyon yapıyor. Çok başarılı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Slm. Arkadaşlar.
Bu konu ile ilgili şu anda acilen müdahele edilmesi gereken bir tesis var.
Şu anda Reaktif cezaya girmiş bir tesisten kompanzasyon sistemini revize etmem istendi.
Tesite iki adet trafo var (1250 + 400 kVA) ölçü tek noktadan OG'den yapılıyor. Tesis şehir dışında olduğu için ve takip edecek kalifiye eleman olmadığı için sabit grupla falan uğraşmak sorun olacak.
İşte bu yüzden OG'den referans alıp AG'den Kompanzasyon yapmak istiyorum.
Şimdi piyasada kullanılan normal AG RGKR'lerini (örneğin Entes RG3 12CS) bu işte kullanmayı düşünüyorum.
Uygulama şu şekilde olacak; Akım bilgilerini sitemde koruma için kullanılan OG akım trafolarından alacağım. Gerilim bilgilerinide iki trafonun herhangi birinin Sekonderinden alacağım.
Soru: 1-Rölye akım trafosu oranı olarak kaç gireceğim. OG akım trafosu oranını aynen girersem olmaz gibi geliyor.
2- Akım ve gerilim faz sırasını ayarlamak için Trafonun OG buşinginden giren faz aynı sıradaki AG buşinginemi karşılık gelir. Fikir ve önerilerininzi beekliyorum.
Saygılar.....

Slm. Arkadaşlar.
Bu konu ile ilgili şu anda acilen müdahele edilmesi gereken bir tesis var.
Şu anda Reaktif cezaya girmiş bir tesisten kompanzasyon sistemini revize etmem istendi.
Tesite iki adet trafo var (1250 + 400 kVA) ölçü tek noktadan OG'den yapılıyor. Tesis şehir dışında olduğu için ve takip edecek kalifiye eleman olmadığı için sabit grupla falan uğraşmak sorun olacak.
İşte bu yüzden OG'den referans alıp AG'den Kompanzasyon yapmak istiyorum.
Şimdi piyasada kullanılan normal AG RGKR'lerini (örneğin Entes RG3 12CS) bu işte kullanmayı düşünüyorum.
Uygulama şu şekilde olacak; Akım bilgilerini sitemde koruma için kullanılan OG akım trafolarından alacağım. Gerilim bilgilerinide iki trafonun herhangi birinin Sekonderinden alacağım.
Soru: 1-Rölye akım trafosu oranı olarak kaç gireceğim. OG akım trafosu oranını aynen girersem olmaz gibi geliyor.
2- Akım ve gerilim faz sırasını ayarlamak için Trafonun OG buşinginden giren faz aynı sıradaki AG buşinginemi karşılık gelir. Fikir ve önerilerininzi beekliyorum.
Saygılar.....

Sn. Ertek68,
Öncelikle şunu belirteyim, bu tip bir uygulama ihtiyacı görmediğimiz için YG referanslı AG kompanzasyon yapmadım. Bilgilenme amaçlı danıştığım birkaç arkadaşın da ayrı ayrı hemfikir oldukları durum şu:

Akım trafosu oranını girmesek dahi röle doğru anahtarlama işlemini yapacaktır. Ama biz röle ekranındaki akım bilgilerini hatalı olarak göreceğiz o kadar. Bunun için benim düşüncem şu olmuştu ilk zamanlar: Trafo çevirme oranınıda hesaba katacakmıyız ekrandan doğru değerleri görmek için:
34500/400=86,25

Akım trafosu 30/5 diyelim. Çevirme oranı 6.
Trafo çevirme oranı da 34,5kV'da 86,25
Toplam çevirme oranı: 6x86,25=517,5
Yani 517,5 mu gireceğiz röleye akım trafosu çevirme oranını.
Yoksa sedece trafo çevirme oranını mı gireceğiz?
Bu durumda bi örneğe bakalım:
AG taraftaki yük 1492kVA olsun (hesap tam çıksın diye aldım bu değeri)
1. YG taraftan çekilen akım bu durumda: 1492/1,73.34,5=25A olur.
2. Akım trafosundan sonra biz bunu 25/6=4,16 görürüz
3. AG taraftaki gerilim de 400V
4. Bu durumda AG taraftan çekilen akım: 1492/1,73.0,4=2156A olur.
Biz röleye akım trafosu çevirme oranını (bir şekilde) 517,5 girdiğimizde çekilen akımı: 517,5 x 4,16=2152A çıkıyor.
Zaten AG taraftan çekilen akımıda 2156 olarak hesaplamıştık.

Not: Hesaplarda cos fi'yi göz önünde bulundurmadım sadelik açısından.

Buradaki püf nokta şu: Yüksek gerilim tarafındaki voltajı ve alçak gerilim tarafındaki voltajı tam olarak ölçüp, gerçek değeri bilmeliyiz. YG tarafını, sayaçtaki voltajı görüp, bunu gerilim tr. çevirme oranı ile çarpıp bulabiliriz.
AG tarafı da ölçeriz.

Bizim için önemli olan şu aslında:
Akım trafolarını, AG gerilim ile aynı sıraya bir şekilde koyduk diyelim.
YG taraftaki akım ile AG taraftaki gerilim arasında trafo sarım grubuna göre (tam olarak 30) derecelik bir açı oluşacak. Bunun bir etkisi olur mu?

Bu sıraya koyma işlemini de trafo sarım grubundan bulabiliriz. Ama dediğim gibi bu açı farkının bir etkisi olurmu rölenin çalışma mantığına.
Ne yalan söyleyeyim, hislerim olmaması gerektiğini söylüyor.
Burada cevap verme sırası AR-GE'ci arkadaşlara düşüyor ;)

___

Mesajımda akım trafosu kısmında düzenleme yaptım.

Son düzenleme:
YG taraftaki akım ile AG taraftaki gerilim arasında trafo sarım grubuna göre (tam olarak 30) derecelik bir açı oluşacak. Bunun bir etkisi olur mu?

Bu sıraya koyma işlemini de trafo sarım grubundan bulabiliriz. Ama dediğim gibi bu açı farkının bir etkisi olurmu rölenin çalışma mantığına.
Ne yalan söyleyeyim, hislerim olmaması gerektiğini söylüyor.
Burada cevap verme sırası AR-GE'ci arkadaşlara düşüyor ;)
Sn. Genç Arkadaş
---Öncelikle ilginiz için teşekkürler. Mesajı yazdıktan sonra biraz araştırma yaptım ve hatta kompanze.com'dan Mehmet Bey'i aradım.
Sonuç: Trafoların Primer ve Sekonderleri arasındaki faz farkından dolayı mevcut Rölelerle mümkün görünmüyor.
---Geriye iki alternatif kalıyor.
1-Ankara'da birileri özel yazılım ve cihazları ile bu faz farkına rağmen bu işi yapıyorlarmış. Ancak Tesise gelip ölçümlerde bulunmaları gerekiyornuş, Bu pek ekonomik Görünmüyor.
2- Trafolar hakkında araştırma yaparken bilmediğim yada öğrenmeye ihtiyaç duymadığım bir şeyi öğrendim. Ölçü trafolarında faz farkı olmuyormuş (Yada yok denecek kadar az oluyormuş) Bu durumda Akım bilgisini zaten OG akım tr.den alacaktık, Eğer Gerilim bilgisinide Ölçü için kullanılan Gerilim Tr den alırsak bu iş olur gibi....
---Bunun için eğer Tesiste kullanılan Ölçü Gerilim Trafolarının sekonderleri 0,1 - 0.22 kV. değilse (Ki olduğunu zannetmiyorum) 100 volt ile çalışan RGKR kullanmamız gerekecek.
Bence bu çok iyi bir çözüm bu işle uğraşan tüm arkadaşlara tavsiye ederim.

Sn Ertrk 68, bu işi yukarda belirttiğim gibi biz ve bayimiz Elkomsis yapıyor. Yazılımı tamamen bu işe özel yapılmış. Ciahaz AG için geliştirilen bir cihaz ama yazılımı değiştirerek OG den sadece akım bilgisi alınıyor. Çok masraflı sistemlerde değiller..

Arkadaşlar bildiğiniz 100 Volt ile çalışan RGKR varmı.....

___

Sn Ertrk 68, bu işi yukarda belirttiğim gibi biz ve bayimiz Elkomsis yapıyor. Yazılımı tamamen bu işe özel yapılmış. Ciahaz AG için geliştirilen bir cihaz ama yazılımı değiştirerek OG den sadece akım bilgisi alınıyor. Çok masraflı sistemlerde değiller..
Sn. Dinamik cep numaranızı yazarmısınız...

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaslar,

ABB RVT12 ile bu sekilde cok fazla uygulama oldugunu biliyorum.
role uzerinden akim trafosunun fazi girilebiliyor. boylece sekonderden gerilim, primerden akim alinarak kompanzasyon yapilabiliyor. istenirse primer gerilimi de alinabilir. RVT12, 100V ile de calisiyor.
sadece trafodan gelen aciyi (trafolar genelde dyn11 baglidir) roleye girmek lazim.
dyn11 bir trafoda bu 30 derecedir.
role uzerinde akimin fazini 120 veya 60 girerek (normalde 90 olmasi gerekiyor) bu yapilabilir.
ozel bir sisteme gerek yok burada...

ancak yukler geceleri cok azaliyorsa, ve primerde okunan akim role icin yeterli olmuyorsa ekstra birseyler gerekebilir.

iyi calismalar,

Arkadaslar. O.G. kompanzasyonu ile A.G. kompanzasyonunu karsilastirmak yanlis bir arayis oldugunu dusunuyorum.
Cunku kompanzasyonun sadece reaktif bileseni ortadan kaldirmak amacli oldugunu dusunmek yanlistir.
O.G. deki uzun iletim hatlarinda hatlarinda reaktif bileseni ortadan kaldirmak, hattaki gerilim dusumunu dusurecek ve kablo kesitinin dusmesi hat kayiplarinin azalmasini saglayacaktir.Bu nedenle O.G. kompanzasyonu bir zorunluluktur.
A.G. kompanzasyonu trafo ile pano arasindaki kismi ilgilendirip reaktif elektrik sayaclarindaki ekstra masrafi ortadan kaldirma amacli olup eger bu yapilmak istenmiyorsa odenecek reaktif enerji maliyetinin karsilanmasi gerekmektedir.Dolayisiyla A.G. kompanzasyonu da bir zorunluluktur.
Ayrica A.G. kompanze olmus sistem icin dahi , 300m-1000m mesafeler gibi cok uzaktaki bir motoru beslemek istiyorsak motor panosunun kompanze edilmesi gerekmektedir.Boylelikle kablo kesiti dusecektir.Aksi takdirde ekstra odeyecegimiz kablo masrafini karsilamaliyiz.
Bilinmeyen diger hata ise kompanzasyon sadece kondansatorlu sistemle yapilmaz ve yapilamaz.Yuksek gerilimde Senkron motorlar kullanilarak ters reaktif bilesenler uretilip yuksek gerilim hat kompanzasyonu da yapilabilmektedir. Dolayisiyla yuksek gerilimde de kompanzasyon zorunlulugu vardir.
Yani biz O.G. de mi kompanzasyonu yapalim A.G. de mi yapalim deme luksumuz bulunmamaktadir.
Zira su zamanda yapilan tesislerden hava alanlarinda enerji iletim 1kV luk iletim saglandiginda 1kV kompanzasyon da yapilmaktadir. Burda O.G. kompanzasyonu zorunlulugu dogmaktadir.Yine hava alanlarinda A.G. generator yerine O.G. generatorlerinin cogunlukla kullanilmasi O.G. senkronizasyonunun kullanilma zorunlulugunu dogurmakta ve sizin tartisacaginiz diger mevzuyu dogurmaktadir.O.G. de mi senkronizasyon yapalim A.G. demi?:):) Lutfen boyle seyleri gereksiz yere tartismayalim.

Ayda birkaç bin TL reaktif ceza gördüğünüzde faturanızda butür uygulamaların varlığının gereklimi gerksizmi olduğunu bir daha düşünürsünüz sn advance engineer.

Forum istatistikleri

Konular
128,964
Kullanıcılar
451,157
Son üye
AZK01

Yeni konular

Geri