Optimum Tu 2004 V

@Yusuf&CNC Abi bugün en basit dökümün kilosunu 4 TL yapıyorlar. Makine gövdesi dökümü dediğinde işin rengi değişir. Dökümün dinlenmesinden kastın normalizasyon işlemi sanırım. Normalizasyon işlemininde kilosu 20-30 lira en iyi şartlarda. Konu epey uzar gider ama işin özü şu sıfırdan gövdede girmek mantıklı olmaz ama illede ortak proje dersek 10-12 inçlik kare kızaklı cnc hurdası alınıp soyulur baştan sona toplanır cillop gibi olur. Ha birde o 5-6 ton ağırlığındaki makineye dükkan lazım :D

Benim aklımdan geçen masaüstü bir torna, büyüklüğü 200-250x400-500 civarı. Fazla sayıda imalat ile cazip bir maliyetin yakalanabilmesi ve isteyenlerin torna sahibi olabilmesi. Ortak tek bir model belirlemek de sıkıntılı olabilir. Sanırım forumda router/frezesi olup torna sahibi de olmak isteyen arkadaşlar var.

Fiyat bilgim hiç yok, verdiğin fiyat bilgisi bile çok değerli. Dökümün işlenmesi ve taşlanması da önemli bir maliyet getirecektir. Dünya Çin'in bu tür ürünlerdeki fiyatları ile pek yarışamıyor. Türkiye'de 8-10 adet bile yaptırılsa düşük bir maliyet de çıkmayabilir.

Benim aklımdan geçen masaüstü bir torna, büyüklüğü 200-250x400-500 civarı. Fazla sayıda imalat ile cazip bir maliyetin yakalanabilmesi ve isteyenlerin torna sahibi olabilmesi. Ortak tek bir model belirlemek de sıkıntılı olabilir. Sanırım forumda router/frezesi olup torna sahibi de olmak isteyen arkadaşlar var.

Fiyat bilgim hiç yok, verdiğin fiyat bilgisi bile çok değerli. Dökümün işlenmesi ve taşlanması da önemli bir maliyet getirecektir. Dünya Çin'in bu tür ürünlerdeki fiyatları ile pek yarışamıyor. Türkiye'de 8-10 adet bile yaptırılsa düşük bir maliyet de çıkmayabilir.

Dökümün titreşim emici özelliği kadar yapım kısmıda maalesef zor. Çelik gövde tasarımı tercih edilebilir. Kaynak, büyük tezgahta tesviye fırınlama işlemleri yapılabilir ama parçaların işlenme hassasiyetleri önemli. Hassasiyet demek maaliyet demek. Değnek her yeri pis yani hobiciler için :D :D

Olumsuz bir atmosfer oluşturmak istemem ama 3-5 tane yapılacak olduğunda sıfır masaüstü tornalar bedava kalır yanında. Abimin 4400 tl kapısına teslim aldığı tornanın gövdesini 4000 TL ye yaptıramayız. ha işin özel yapımı gerektiriyordur olmazsa olmazdır o zaman zaten 444.000 TL de olsa gözün kapalı verirsin.

@DiGiTaLmEn probotsan cnc den memnun musun abi ? Tornanda hayırlı üstünden talaş eksik olmasın :D
Teşekkürler, daha iyileri sizlerin olsun. Cnc de Mach3 ve Windows 10 uyuşmazlığı kaynaklı bir sıkıntıdan başka herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Ağırlıklı olarak 4-8 mm kontra çalışıyorum ama 18 mm kestiğimde oluyor, her hangi bir sıkıntı yaşamadım. Cnc ye Vakum tabla düşünüyorum. Altına vidalı tabla hazırladım şimdilik onla idare ediyorum. Ama vakum tablada şart gibi.

Daha makina düşünce aşamasındayken kalem araştırmasna başladık iyimi. kalemlerin 8mm 10 mm 12mm diye gidiyor bunlar kare kesit ölçüsümü. birde optimum t2 2004 v de bazı sitelerde dörtyollu kalemlik 8mm diyor yani bu makinada sadece 8mm kalem mı kulullanılabilir. bunu sormamdaki amaçmakinayı almadan kalem almak istiyorum aliexpresten tabi ne kadar malzeme kalite farklılığı var bilmiyorum ama fiyat ciddi farkediyor.

burada 8mm 7 parça kalem takımı var
https://www.aliexpress.com/item/8mm...id=f8008ef5-aaa9-479d-9195-a10e6490f352&tpp=1

buda optimum 8mm kalem takımı
https://www.724onlinehirdavat.com/optimum-hm-8mm-torna-kater-seti-5643

Yöneticilerimizin affına sığınarak bildiriyorum, Optimum d210x400 tornamı aksesuarlarıyla birlikte satıyorum. Fiyatını makul seviyede tuttum. İlgilenenler için fotoğraf çekip gönderebilirim.

Forumun bir ilan panosu var mı hatırlamıyorum. Varsa oraya ilan açayım.

Yöneticilerimizin affına sığınarak bildiriyorum, Optimum d210x400 tornamı aksesuarlarıyla birlikte satıyorum. Fiyatını makul seviyede tuttum. İlgilenenler için fotoğraf çekip gönderebilirim.

Forumun bir ilan panosu var mı hatırlamıyorum. Varsa oraya ilan açayım.
Hayırdır abi

Bende 2 torna var ya, CNC olanı değil diğerini satıyorum.

Daha makina düşünce aşamasındayken kalem araştırmasna başladık iyimi. kalemlerin 8mm 10 mm 12mm diye gidiyor bunlar kare kesit ölçüsümü. birde optimum t2 2004 v de bazı sitelerde dörtyollu kalemlik 8mm diyor yani bu makinada sadece 8mm kalem mı kulullanılabilir. bunu sormamdaki amaçmakinayı almadan kalem almak istiyorum aliexpresten tabi ne kadar malzeme kalite farklılığı var bilmiyorum ama fiyat ciddi farkediyor.

burada 8mm 7 parça kalem takımı var
https://www.aliexpress.com/item/8mm...id=f8008ef5-aaa9-479d-9195-a10e6490f352&tpp=1

buda optimum 8mm kalem takımı
https://www.724onlinehirdavat.com/optimum-hm-8mm-torna-kater-seti-5643
Benim makina 180x300 vario. Kalemlik makina üzerinde geliyor zaten, Üzerindeki kalemlik 4 yollu 12 mm. Almanız gereken torna kalemi, yada kateri. Ben optimum 10 mm 5 li kater seti aldım. Reis makina tavsiyesi ile. Katerin altını 0,8 mm besleyince kater ucu merkezledi. 8 mm kater almayın, altını yaklaşık 2-3 mm desteklemek zorunda kalırsınız. 12 mm almayın merkezden dışarı taşar. En ideali 10 mm katerler.

Bugün Bosna İş Merkezi- Çakıroğlu Ticarete gittim. Tamamını olmasa da bir kısmını aldım eksiklerin. İnternetten kater seti almıştım pişman oldum. Yedek elmasları bulunmuyor. 4 ayak ayna, mandren, komparatör, v.s aldım. Fiyatları internete kıyasla oldukça makul. Katerini denedim, internetten aldığım orjinal optimum katerden daha iyi kesiyor. Eksik katerler yerine, burdan elmasları kolaylıkla bulunabilen muhtelif katerlerden almayı düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,832
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri