Optimum Tu 2004 V

Resimleri yarın bilgisayardan bulup paylaşırım inşallah. Bir konu açmıştım onun içersinde paylaşmıştım. Malzeme olarak sıcak çekme demir kullanmıştım.

• Beğen
Tepkiler: akg
Karşı punta aynadaki puntaya kıyasla yaklaşık 0,5 mm gibi yukarıda duruyor. Ayrıca Punta kızağını taplaya sıkıştıran eksantrik kolda sanki boşluk var gibi, tatlı sıkı sıkıştırmaya kalktığımda boşa çıkıyor. Muhtemelen bu boşluktan dolayı olsa gerek puntalardaki kaçıklık. Söküp bakmadan önce fikrinizi almak istedim. Bu sorunu halletmenin yolu nedir. Kızak üzerinde sağ-sol ayarı var. Puntayı sağa sola hareketlendiriyor. Kızağın ön kısmında küçük 2 adet alyan vida daha var. Bunları çokta kurcalamadan gevşetip sıkıştırdım ama puntaya hareket vermedi.Sıkıştırma koluna çok abartılı hiç yüklenmedim. Ama makina geldiğinde bu kadar çabuk boşa çıkmıyordu.

Karşı punta aynadaki puntaya kıyasla yaklaşık 0,5 mm gibi yukarıda duruyor. Ayrıca Punta kızağını taplaya sıkıştıran eksantrik kolda sanki boşluk var gibi, tatlı sıkı sıkıştırmaya kalktığımda boşa çıkıyor. Muhtemelen bu boşluktan dolayı olsa gerek puntalardaki kaçıklık. Söküp bakmadan önce fikrinizi almak istedim. Bu sorunu halletmenin yolu nedir. Kızak üzerinde sağ-sol ayarı var. Puntayı sağa sola hareketlendiriyor. Kızağın ön kısmında küçük 2 adet alyan vida daha var. Bunları çokta kurcalamadan gevşetip sıkıştırdım ama puntaya hareket vermedi.Sıkıştırma koluna çok abartılı hiç yüklenmedim. Ama makina geldiğinde bu kadar çabuk boşa çıkmıyordu.

puntanın en altında bir tane somun var onu yarım tur veya bir tur kadar sıkın punta kolu boşa çıkmayacaktır.

puntanın en altında bir tane somun var onu yarım tur veya bir tur kadar sıkın punta kolu boşa çıkmayacaktır.
Teşekkürler, puntadaki sallama biraz düzeldi. Tekrar aynayı söktüğümde merkezlemeyi net görebilirim ancak. Punta attığımda biraz kaçırma oluyordu, o düzeldi.

İş miline puntayı takmadan önce deliğini temizleyin. Aynı şekilde karşı tarafın deliğini de temizleyin.
Tornaya yuvarlama aparatı yapıyorum. Aparatı işlemem için hem düz, hem kırlangış metal freze lazım. Fırsat bulup ostime gidemedim. Eksik çoğaldı. Proxson dairenin kayış koptu, 94XL o alınacak, eksik katerler var onlar alınacak. Yine bi sürü masraf. :)

Silindir malzemelerde kesim düzgün çıkarken dikdörtgen, kare malzemelerde neden bu izi yapıyor. Çok hafifte olsa yükselti bırakıyor. Ama silindirlerde bu sıkıntıyı yapmıyor.

Ekli dosyalar

• IMG_20180115_095041.jpg
    IMG_20180115_095041.jpg
    222.7 KB · Görüntüleme: 39
ilerleme hızınızdan yapıyor. birde haliyle balans var oda kalem izine sebep olur. silindirik malzemelerde balans çok çok az olur.

ilerleme hızınızdan yapıyor. birde haliyle balans var oda kalem izine sebep olur. silindirik malzemelerde balans çok çok az olur.
1000 devirde, oldukça düşük hızda ilerliyorum, aynı yerden 2-3 sefer geçiyorum, ama dış kısım çok temiz çıkmasına rağmen, göbek kısmına gelince, malzeme genişliğinin 1-2 mm içine girince başlıyor, göbeğe gelince düzeliyor. Komparatörle merkezleyip bağlıyorum, yine aynısını yapıyor. Metal den çok fazla anlamam, ama sanki metalin dış kısmı daha yumuşak, göbeğe doğru sertleşiyor diye düşünüyorum. Alüminyum ve PVC işlerken bu hatayı yapmıyor, gayet temiz çıkıyor.

Malzeme sertliği, kesici takım cinsi, ilerleme + dönüş hızı, kesici uç'un kesme açısı + radyüsü, kesme yönü.... Hepsi birer etken.
Yüzey sertleştirme (ısıl işlem) yapmadıysanız, malzemenin içi-dışı-kenarı-ortası vs.vs. aynı sertlikte olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,828
Kullanıcılar
450,918
Son üye
pratender

Yeni konular

Geri