Ortalama Hız Hesabı

Arkadaşlar merhaba
hızını ölçtüğüm bir makinenin ortalama hızınıda hesaplatmak istiyorum
bununla ilgili fatek plcde bir fonksiyon mevcutmudur
0-300 d/dak arasında hız sürekli değişiyor
ortalamada sürekli değişeceği için bir yol bulamadım hesaplatmak için
yardımlarınızı bekliyorum

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Arkadaşlar merhaba
hızını ölçtüğüm bir makinenin ortalama hızınıda hesaplatmak istiyorum
bununla ilgili fatek plcde bir fonksiyon mevcutmudur
0-300 d/dak arasında hız sürekli değişiyor
ortalamada sürekli değişeceği için bir yol bulamadım hesaplatmak için
yardımlarınızı bekliyorum

bence şöyle yap ...eğer dakikadaki ortalam hızı hesaplamak istiyorsan 15 sn aralıklarla hız bilgilerini topla...1 dk sonunda toplam değeri 4 e böl.. aşağı yukarı sana dakikadaki ortalam hızı verecektir diye düşünüyorum.

bence şöyle yap ...eğer dakikadaki ortalam hızı hesaplamak istiyorsan 15 sn aralıklarla hız bilgilerini topla...1 dk sonunda toplam değeri 4 e böl.. aşağı yukarı sana dakikadaki ortalam hızı verecektir diye düşünüyorum.

hocam ilgin için saol ama benim istediğim dakikadaki ortalama hızı değil
ortalama hız o ana kadar çalıştığı hızların ortalaması olacak
yani sabah 8 de ortalama hızı hesaplamaya başlayacak akşam 8 de makine kapatılırken
12 saatlik ortalama hızı ortaya çıkmış olacak( saatleri rastgele söyledim her gün çalışma saati değişiyor)

arkadaş ozaman araçlardaki yol bilgisayarlarının kullandığı teknigi dene sanırım meganların yol bilgisayarlarındaki sistem senin istediğine uyuyor selamlar

bir fikir vermek isterim,
Öncelikle dakika formatında bütün bilgiyi bir alanda toplayarak.Saatlik,günlük ve haftalık bilgileri biriktireceksiniz ve her dakika bu bilgiler bu alanlarda eklenecektir.Oluşturacağınız alana da yazacağınız blok örneğin çalışma saati/bilgi yada toplam hız/saat olarak hesaplanabilir.Önce bilgileri biriktirmelisiniz ve her çalışmada bu bilgileri tekrardan hesaplatmanız gerekecektir.
Saygılarımla

İstediğiniz gibi uygulamanıza özelleşmiş bir fonksiyon yoktur. En azından benim dikkatimi çekmemişti. Ama kendiniz de yapabilirsiniz.
Makine başlamasından itibaren belli periyotlarla anlık hızları kaydet ve periyoları say.
Hızların toplamının periyoda oranı, makinenin başlamasından itibaren ortalama devir hızını verecektir.Örneklemeyi arttırmak doğruluğunu arttırır.
a:anlık ,T: toplam değer, n:örnekleme sayısı dersek formulun ortalama_hız=T/n dir.
Bir sonraki saykılda n=n+1 ,T=T+a olarak değerleri güncellersen, sürekli güncellenen bir ortalama değeri buluruz.

İstediğiniz gibi uygulamanıza özelleşmiş bir fonksiyon yoktur. En azından benim dikkatimi çekmemişti. Ama kendiniz de yapabilirsiniz.
Makine başlamasından itibaren belli periyotlarla anlık hızları kaydet ve periyoları say.
Hızların toplamının periyoda oranı, makinenin başlamasından itibaren ortalama devir hızını verecektir.Örneklemeyi arttırmak doğruluğunu arttırır.
a:anlık ,T: toplam değer, n:örnekleme sayısı dersek formulun ortalama_hız=T/n dir.
Bir sonraki saykılda n=n+1 ,T=T+a olarak değerleri güncellersen, sürekli güncellenen bir ortalama değeri buluruz.

hocam dediklerin çok mantıklı zaten benimde bu dediğiniz gibi bir deneme çalışmam oldu ama sonunu getiremedim
şöyleki m 1922 1 sn kontağını açığı ile her saniye makinenin hızını mov komutuyla bir registere attım
kapalısı ile başka bir registere attım ve sürekli bu ikisini toplattırdım ve toplam saniye değerine böldüm ama burada sorun şu oluyor makine durduğu zaman 2 sn içinde ortalama sıfır oluyor (hız sıfır olduğu için )

Eğer motorda sürücü varsa veya motorun hz bilgisi plc ye anlık olarak geliyorsa ve bu aralık örneğin 20 hz ile 30 hz arasında gidip geliyor ise onun orta değerini yani 25 bir worlda atayacaksın.Daha sonra matematiksel işlemlerden örnek Gerçek değer <=24 1 çıkar 23<=2 çıkar 22<=3vs minumum aralığa kadar sonra tekrar gerçek değer 25>=1 topla 26>=2 topla 27>=3 topla vs sadece pulse alacaksın
örnek vermek gerekiyorsa gerçek değer 28 hz senin ortalama aldığın worlda 3 değer atıcak eğer 24 bir çıratıcak bu işlemler isteğin zaman aralığına kadar ortalama alır eğer mesai sonun da değer baktığın zaman örnek 2 görüyorsan motorun ortalaması 27 hz dir
Buda değişk bir fikir ama olur

Eğer motorda sürücü varsa veya motorun hz bilgisi plc ye anlık olarak geliyorsa ve bu aralık örneğin 20 hz ile 30 hz arasında gidip geliyor ise onun orta değerini yani 25 bir worlda atayacaksın.Daha sonra matematiksel işlemlerden örnek Gerçek değer <=24 1 çıkar 23<=2 çıkar 22<=3vs minumum aralığa kadar sonra tekrar gerçek değer 25>=1 topla 26>=2 topla 27>=3 topla vs sadece pulse alacaksın
örnek vermek gerekiyorsa gerçek değer 28 hz senin ortalama aldığın worlda 3 değer atıcak eğer 24 bir çıratıcak bu işlemler isteğin zaman aralığına kadar ortalama alır eğer mesai sonun da değer baktığın zaman örnek 2 görüyorsan motorun ortalaması 27 hz dir
Buda değişk bir fikir ama olur

Arkadaşım ben hattın hızını encoderle okuma yapıyorum invertörden bilgi almama gerek yok bu yüzden
hızda 0 ile 300 arasında sürekli değişiyor
atıyorum 10 dak 300 de çalışıp 30 dak. 10 hızda da olabilir belirli bir standardı yok
hız bilgisini her saniye alıp bu değerleri toplamam sonra da toplam süreye bölmem gerekir ama bunu plc ye yaptıracak komutları bulamadım

O zaman şunu yapacaksın motordan gelen değeri bir world adresine anlık move edeceksin.
Daha sonra yine ortalama için bir world adresine 1 sn lik pulse toplatacaksın
yani move ettiğin world adresi topla ortalama world adresine yaz adresine yaz.
Daha sonra 1 sn lik pulse adresinden gelen anlık pulse saydırma zamanı olarak boş world adresine 1 toplayacaksın böylece world adresinde değişen değer senin saydırma zamanın olacak.Saydırma zamanındaki değer örnekte 3600 = Senin motorunun 1 sn lik pulse 1 saatlik çalışması ( 60 x 60 )=3600
Saydırma zamanındaki değer >= 3600 den büyükse ve eşitse ortalama aldığın değerin topamını 3600 böl gibi çıkan sonuç senin motorunun 1 saatteki ortalama değerini bulur

Forum istatistikleri

Konular
128,882
Kullanıcılar
451,018
Son üye
cihannover

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri