Oto Amfisi , tespit edilemeyen arıza.

Şimdi dediklerinizin hepsini yaptım. Tl494'ü 14.pin değeri yine 10v gösteriyor. 12.ayağa geçince adeta bombacı mülayim sahnesini andıran bir manzarayla karşılaştım. 2 tane Irf44'ün sadece metal kısımları boardta kaldı :)

Şimdi dediklerinizin hepsini yaptım. Tl494'ü 14.pin değeri yine 10v gösteriyor. 12.ayağa geçince adeta bombacı mülayim sahnesini andıran bir manzarayla karşılaştım. 2 tane Irf44'ün sadece metal kısımları boardta kaldı :)

:) :)
TL494 düzgün çalışmıyor.Amfi ile SMPS katı ayrıldı mı emin olamadım çünkü o direncin ısınmaması lazımdı:)Biraz önce attığın resimdeki yer de asıl ayırmanı istediğim yer değildi yanlış anlaşılma olmuş:)
Katların ayrıldığından tam emin olup ondan sonra o mosfetleri değiştirip smps katını ayağa kaldırmamız lazım:)

Akşam akşam full action oldu az daha sandalyeden düşüyordum :)
Katların ayrıldığına eminim. Sağlamasını multimetre ile yol üzerinde şase alamayarak yaptım, birde direnç ısınmıyordu . Şimdi irfz44 ve tl494 'ü değiştirmem mi gerekecek ?

O kısımları ben zamanında baya bi yaşadım arka bahçede transistör mezarlığı var özel:)
Nereleri ayırdın bana çekip atabilir misin ilk önce bi kartı kontrol edeyim sonra eksiklik yoksa tl494 değişecek.Onun voltajlarını kontrol edip daha sonrasında mosfetleri takacağız.Mosfetlerin tam karşısında shotky diyotlar var onları kontrol edebilir misin birde kısa devre var mı diye?

IMG_3119.jpg Resimde gözüken yerleri ayırdım. Jumperları kestim , diğer yerleri de bıçakla ayırdım.
schottky diyotların ikisinde de dış ayaklarda kısa devre var

Ekli dosyayı görüntüle 44622 Resimde gözüken yerleri ayırdım. Jumperları kestim , diğer yerleri de bıçakla ayırdım.
schottky diyotların ikisinde de dış ayaklarda kısa devre var

Tamam şimdi yanık mosfetleri devreden ayıralım.
1.Diğer mosfetlerin bacakları arasında kısa devre var mı bakalım.
2.Bu arada hangi mosfetler yanık bir gösterebilir misin.
3.Diyotların dış bacakları ile orta bacakları arasında kısa devre yoksa sorun yok.
4.TL494ü değiştirelim 12 ve 14. bacağa tekrar bir bakalım.

Tamam şimdi yanık mosfetleri devreden ayıralım.
1.Diğer mosfetlerin bacakları arasında kısa devre var mı bakalım.
2.Bu arada hangi mosfetler yanık bir gösterebilir misin.
3.Diyotların dış bacakları ile orta bacakları arasında kısa devre yoksa sorun yok.
4.TL494ü değiştirelim 12 ve 14. bacağa tekrar bir bakalım.
1. Kısa devre Yok
2.Resime ekledim.Şuan yedek irfz elimde Yok ama
4.tl494 ü değiştirdim.

Ekli dosyalar

• IMG_4011.JPG
    IMG_4011.JPG
    295.6 KB · Görüntüleme: 37
1. Kısa devre Yok
2.Resime ekledim.Şuan yedek irfz elimde Yok ama
4.tl494 ü değiştirdim.
IRFZ gerekli değil devrede var çünkü.Ölü olanları devreden sökün.Ve sadece ortadaki iki tane irfz kalsın.Gerisini sökün.Yani irfzleri numaralarsak 1-2-3-4-5-6 diye 3-4 kalacak gerisi sökülecek.Şuanki tl494 12 ve 14.pin voltajı nedir?(mosları söktükten sonra bakın)

Mosları bırakırken sağlam olanların devrede kalmasına dikkat edin.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Mosları bırakırken sağlam olanların devrede kalmasına dikkat edin.
Değerler yine aynı. 14.ayak 10v 12.ayak 26v
Bu arada ölçümüm ile sıkıntı olabilir mi ? Resimde ki numaralara göre multimetrenin artı kısmı ayağa , com kısmınıda amfinin gnd girişine koyup ölçüyorum.

Ekli dosyalar

• tl494-02.png
    tl494-02.png
    14.2 KB · Görüntüleme: 29
Değerler yine aynı. 14.ayak 10v 12.ayak 26v
Bu arada ölçümüm ile sıkıntı olabilir mi ? Resimde ki numaralara göre multimetrenin artı kısmı ayağa , com kısmınıda amfinin gnd girişine koyup ölçüyorum.
Bir de ölçümü tl494ün 7.bacağını gnd kabul ederek ölçebilir misin.14.bacakta 5 v olmalı 10v değil.

Forum istatistikleri

Konular
129,514
Kullanıcılar
452,094
Son üye
fatihis0

Yeni konular

Geri