Otomasyonda En Gelişmiş Ülke Hangisi?

sevgili dostum bence bu konuda takınılacak en iyi tavır şudur.
bu sistemler eninde sonunda bir noktada evrensel olmak zorundadır
bu karşımıza her biçimde çıkabilir.bu kimi zaman yazılmış binlerce kodun ardından 24 volt bir valf olabilir
veya bir sviç önemli olan sistemi anlayabilmek ve yeniden oluşturabilmektir.örneğin bütün sürücüler standarttır
hepsinde kalkış ve duruş rampası,dijital inputlar,pid vektör vd....veya termostatta bellidir sensör vs
yada servolarda elekronic gear,full closed mod,vs en uç noktası mikro işlemcileri tanımak ve programlamaktır

bu saydıklarım artık nerdeyse günümüzün temel standart uygarlık ölçütü olmuştur.,
artık meslek lisesinden mezun birinin plc olayını evrensel olarak anlamasını gerektiryor.
marka gözetmeden plug in ve play düzeyinde çözmesi lazım

bu sitede hepimiz gün boyu bir çok kıl problemle karşılaşyoruz
ama hiç birimiz senin kadar olayı büyütmedi
abartmayalım lütfen.

Otomasyonda en gelişmiş endüstri Otomotiv üretim sistemleridir.

Bu konuda da en büyük tecrübe ve ürüne sahip Almanlardır.

Öyleki dünyanın en çok satan otomobil markaları Almanlara aittir.

Wolkswagen, Audi, BMW, Mercedes gibi...

İkinci sırada ise italyanlar geliyor. İtalyanlarda otomotiv ile ilgili oldukları için Otomasyon konusunda Almanlara yakınlar.

Diğer tüm firmalar otomasyon temellerini bu iki ulustan almışlardır. Ama piyasanın otomasyonda tekeli yine almanlardır. Flexible Manifacturing System. Bu üretim için çok önemli bir tanım. Otomasyonun gelişmesinde de en büyük etken bu tanım. Esnek üretim sistemi demektir. Aynı hat ve makinelerden farklı ürünlerin üretilebilmesini amaçlar. Otomasyonun yegane amacı hızlı üretim, hatasız üretim ve esnek üretimdir.

Lisedeyken elektrik santralini gezmiştik. Doğalgazla çalışıyo yaklaşık 40 senelik bir tesis di yanlış hatırlamıyorsam. Çok eski sistemler vardı kontrol odasında , dos ekranında çalışıyodu tüm bilgisayarlar. Ama hala saat gibi çalışıyor ve de hiç sorun çıkarmıyormuş. Görevli bir taraftan rehberlik edip bir taraftan teknik bilgi veriyordu. Abi dedik kim kurmuş bu tesisi. Türkler dedi. Yerli yapım. Adamın bir lafı vardı hala unutmuyorum, " Türkler isterse en iyisini yapar yeterki istesin.. "

Arkadasım sımdıkı zamanda nasıl avrupa amerıka ve japonya teknolojı ve bılım konusunda onde ıse zamanında Turk ve Musluman alemı onde ıdı.Su ankı teknolojıde nasıl cep telefonları,televvizyonlar onemlı buluşlarsa o zamanda sıfırın bulunusu o kadar onemlı ıdı.Bu arada esas konuya gelırsek Almanlar gayet ıyı bence.

Forum istatistikleri

Konular
129,107
Kullanıcılar
451,426
Son üye
abdullahse

Yeni konular

Geri