Otomatik Kayar Kapı Projesi (Resimli)

Yapılan proje ödev amaçlı maket tasarımdır.Bu proje geliştirilebilir ve talebe göre değiştirilir.Kumanda devresini bina girişinde aşağı-yukarı çalışan otomatik kapının çalışması için kullanıldı.limitlerin takılı kalmasında ise güç kontaktörlerine manuel elle basılarak kapının pozisyonu düzeldi.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
gerçek kayar sistem kapılarsa tıpkı sendeki gibi 24v dc akımla çalışır fotosel vazgeçilemezi

olmazsa olamaz yanlız ödev se ve teslim etmediysen kendinden flaşörlü led ler var birtane alıp kapı yanına uyarı lambası yap haraket halindeyken yanıp sönsün gerçek boyutlu sistemlerin olmazsa olmazıdır
emeğine sağlık

unutmuşum tabiki 220 v ac motorlarda var ama yoğun kullanımda ve gelişmiş sistemlerde tercih 24v dc dir

Moderatör tarafında düzenlendi:
canım kardeşim servisi ara demek cevapmı sence .bir işi yapacaksan en mükemmelini yapmalı bence.madem biz her işte servis arayacağız, neden bilgi paylaşımı bu sitede yapıyoruzki. saygılar.

kusura bakmayın! ama açıklamasınıda yaptım bu kapının servisi zaten yok.

gerçek kayar sistem kapılarsa tıpkı sendeki gibi 24v dc akımla çalışır fotosel vazgeçilemezi

olmazsa olamaz yanlız ödev se ve teslim etmediysen kendinden flaşörlü led ler var birtane alıp kapı yanına uyarı lambası yap haraket halindeyken yanıp sönsün gerçek boyutlu sistemlerin olmazsa olmazıdır
emeğine sağlık

led var devrede

Moderatör tarafında düzenlendi:
hocam projeni inceledim biraz eksikler var sanki bikere butonsal kitleme yapılmamış bana ole geldi ikincisi iki tane sınır anahtarı yerine sensör kullansaydın daha iyi olurdu görsellik açısından birde bu tip kapı devrelerinde muhakkak hız kontrol veya devir ayar devresi kullanmak gerekiyo kapı ilk kalkısta yavaştan hızlıya kapanırken hızlıdan yavaşa gelimesi gerekiyorr yoksa magzallah ne var ne yok kopar (zincir dişli vs.) bence devrelerinizi yaparken mekaniksel yondende düşünün.saygılarr yinede emeginize saglık güzel çalışma

ben resmini ve şemasını goremedım acaba tekrar ekleyebilirmisiniz

otomatik kapı devresini ekts ile çizmiştim (1 sensor 3 role 1 z.rolesı )
umarım işinize yarar

Ekli dosyalar

• kapı.JPG
    kapı.JPG
    38.6 KB · Görüntüleme: 449
  • kapı.rar
    5.5 KB · Görüntüleme: 326
Arkadaşlar Ben bu Sistemi Bir fabrikanın girişlerine Biri kayar kapı, Biri Bariyer olmak üzere iki tane yaptım. Ancak Bu kadar pahalıya mal olmaz.
1 ad.siemens Grup W-otomat 20 TL.,
1 ad.Siemens tekli W-otomat 4 TL.,
2 ad. siemens 3TF40 kontaktör (iki yön için)45 TL,
2 Emas limit swich 20 TL, (isterseniz Telemekanique Endüktif sensörde koyabilirsiniz (Tanesi 20 TL o zaman ikide mini röle koymanız gerekir fiyat artar).
1 Emas ikiz buton (Kapama-Açma) 5 TL,
1 oto uzaktan kumanda kiti 50TL,
1 Kumandanın beslemesi için 24 V.Trafo 5 TL,
1 Telemekanique cisimden yansımalı sensör 100 TL.

Paylaşım için teşekkrürler.

Jog butonu emniyetsiz olduğu için kullanılmıyor büyük kapılarda dişliyi motordan ayıran anahtar kullnılıyor böylece kapı boşa çıkarak hareket edebiliyor.Ayrıca 2 kademeli hız kullanmakta fayda var.
Hazır motor kumanda herşey üzerinde sistemler satılıyor fiyatıda 700tl civarında onun için böyle birşeyi kendininz yaparsanız daha ucuza gelir.

Manyetik algılamalı sistemlerde mevcuttur.fokliftin metal yoğunluğunu algılayıp kapı açılır.

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri