PİC gerçekten çözüm mü?

elektrikçicüneyt

Profesyonel Üye
Ben EKOL Lojistikte otomasyon elektrik teknisyeniyim.Burada benim işim konveyör motorlarını devreye almak bu motorların sürücülerini belirleyip montajını yapmak.3 yıl önce burada işe başladım ve ben işe başladığım zamanlarda şirketimiz 24vdc 50w fırçalı motorlarlarla 1 mt.konveyör çalıştırmaya başlamıştı.Ben bu motorları işe başladığım ilk zamanlar 24vdc kontaktaktörlerle kumanda ettim.Daha sonra 5 veya 8 A.'lik rölelere geçtim.Bu motorları daha önceleri PLC ile çalıştırıyorduk.PLC programlayan ayrı bir yazılım ekibimiz var.Ama şimdi 10-15 mt.uzunluğunda kısa konveyörler yapıyoruz ve bu konveyörler sensör ve butonlarla çalıştırılıyor.Ben bu devrelerde her bir motor için bir start rölesi ve sensörü ayrıca bir stop rölesi ve sensörü kullandım.Bana bu malzemeler hem fazla pahalı ve hemde işçiliği fazla geldi.Bu işi daha az masraf ve işçilikle çözebilmeliydim.Bu nedenle PİC'leri araştırdım ve PİC'lerde timer özelliği olduğunu öğrendim.Bu özellik sayesinde stop sensörü ve sensör kablolama işi olmayacak ve maliyette düşecekti.Bu nedenle yazılımcı ekipten bana bir PİC yazmasını ve bunun kontrol devresinin yapılmasını istedim.
Sizce doğru bir seçim mi?Ben PİC'ler hakkın da detaylı bilgim yok.Bu ürünlerin ömrü ne kadar?Benim şuana kadar kullandığım röle ve kontaktörler hemen hemen hiç arıza yapmadı!Kullanmayı düşündüğüm PİC'ler arızalarıyla başımı ağrıtır mı?Bir gerçek var ki timer özelliği ve elektronik devre elemanlarının ucuz olması maliyetleri düşüreceğini ve en önemlisi daha küçük panolarda çok daha fazla sayıda motor kontrolü yapabileceğimi düşünüyorum.Ne dersiniz?Doğru bir düşünce mi?

PIC yerine göre ekonomik bir çözüm olabilir ancak daha detaylı bilgi vermeniz lazım. Ağırlık mı tartacaksınız? Hall sensörü mü kullandınız? Ultrasonik uzaklık ölçümü mü yapıyorsunuz?

Mümkünse daha detaylı bilgi verin.

Saygılar...

siemensin logo tarzı cihazları ile çözüme kolayca ulaşabileceğinizi düşünüyorum....

Selamün Aleyküm
Pic Kullanın milli ekonomiye katkınız olsun:)
PLC yada PIC
PIC ler PLC lere kıyasla Bedava
basit PLC lerin içerisindede Pic benzeri MCU lar ve CPU lar var.
PLC ler ne kadar arıza çıkartıyosa PIC lerde o kadar arıza çıkartır.Yani uzun ömürlü.
PLC lerde 24Vdc 220Vac ve birsürü I-O seceneği var. Piclerde Elektronik Devre tasarınıza bağlı ve kısıtlı.
PLC lere BUS yapılarına göre çok fazla donanım takılabilir( HMI, Scada, ENCODER). Piclede ise bu durum biraz kısıtlı.
PLC ler Zor şartlar altında çalışabilecek şekilde dizayn edilir(sıcaklık, tozlu ortam, elektriksel gürültü).
Pic lerde ise Bu tip durumları tasarım aşamasında hesaba katmanız gerekir.
PLC lere sahada bağlantı yada uzak bağlantı ve revizyon çalışması yapmak çok kolaydır.
Piclere uzaktan bağlanmak çok büyük problem (Uzak derken İnternet ortamı. İnternet den yazılım değiştirmek gibi bi seçenek yok.)
Picler ŞALT sahalarına yakın uygulamalarda kararsız çalışabilir.(tabi buda çok göreceli Şalt a ne kadar yakın bilemem)
Picler PLC den daha hızlı I-O tetikler ve okur.
Pic lerde Timer ın envari çeşidi var(tabi kullanılan pice göre).
basit konvoyör uygulamaları için ben otomatik kumanda seçerdim ne pic nede plc ye bulaşmazdım.
şirketiniz nerde çırak lazımsa gelebilirim.:)
iyi çalışmalar

S.A.
çok kullanılacak bir şey ise programlama ve iyi bir pcb dizaynı ile picden çok iyi sonuçlar alınır ve otomasyonda gayet de uygun fiyatlı olur.

Pic'ler eğer gerekli önlemler alınırsa güzel çalışıyor. Otomasyon anlamında bir çok ihtiyacınıza cevap verir ancak tecrubesiz kişiler problem yaşar ve suçu pic'e atar. Pic'le motor sürecekseniz bunun gibi bozucu unsurlar için gerekli önlemler alınmalıdır.

S.A.
çok kullanılacak bir şey ise programlama ve iyi bir pcb dizaynı ile picden çok iyi sonuçlar alınır ve otomasyonda gayet de uygun fiyatlı olur.

Üstad yanlış hatırladıysam kusura bakmayın, uzunca bir zaman önce 16f628 le yapılmış pic devre kartınız vardı. güncel çalışmalarınız varsa, paylaşım yaparmısınız sakıncası yoksa. Bu tür uygulamalara her zaman ihtiyaç var.
Saygılar

Ve Aleyküm Selam arkadaşlar,ben bu projeyi düşünürken internet üzerinden kontrol yapmayı düşünmedim vede gerekli değil.Sadece düşüncem 15-20 mt.konveyörlerde ve server'e bağlantısı gerekmeyen sistemlerde bu pic'leri kullanmak ve hem sensörden hem röleden hemde işçilikten tasarruf etmek.Çünkü röle ve sensör kontrolde 2 sensör ve 2 röle gerekiyor.Sadece sensör'ün ortalama maliyeti 20 avro!Bunun kablolarınıda eklersek!25 dolar veya avro!20 mt.'lik konveyörde 40 röle ve 40 sensör vede 80 sensör kablosu!Bunların montajı da cabası!Ama bizim konveyörün 30mt/d.hızı var!1 motor ortalama 1 mt.çalıştırıyor buda bir motorun 2 saniye çalışması yeterli!Ben bu düşüncüyle yola çıktım.Daha sonra yazılım ekibiyle yaptığımız konuşmada bir sensörün arkasındaki karta ben doluyum sen dur veya ben boşum sen çalış komutu göndererek daha gerçekçi bir çalışma yapabileceğimizi söylediler.Ama benim aklımı karıştıran TGW firması var dünyaca ünlü konveyör firması Avusturya firması.Biz geçen yıl bu firmadan 2 tesisimize ortalama 2000mt. konveyör aldık ve bu konveyörlerde akümülatör konveyör dediğimiz frenli konveyörler var.Bu frenlerin her biri benim istediğim şekilde pic'lerle kumanda edilmiş elektronik devrelerle çalıştırılıyor.Bu kartlardan kullanılan 150-200 adet benim bozulup değiştirdiğim 80-100 tane aldu.Gerçi TGW firması kartların problemli olduğunu kabul etti de benim aklıma takıldı.Acaba Pic'ler çok mu arıza yapıyor diye!

Ve Aleyküm Selam arkadaşlar,ben bu projeyi düşünürken internet üzerinden kontrol yapmayı düşünmedim vede gerekli değil.Sadece düşüncem 15-20 mt.konveyörlerde ve server'e bağlantısı gerekmeyen sistemlerde bu pic'leri kullanmak ve hem sensörden hem röleden hemde işçilikten tasarruf etmek.Çünkü röle ve sensör kontrolde 2 sensör ve 2 röle gerekiyor.Sadece sensör'ün ortalama maliyeti 20 avro!Bunun kablolarınıda eklersek!25 dolar veya avro!20 mt.'lik konveyörde 40 röle ve 40 sensör vede 80 sensör kablosu!Bunların montajı da cabası!Ama bizim konveyörün 30mt/d.hızı var!1 motor ortalama 1 mt.çalıştırıyor buda bir motorun 2 saniye çalışması yeterli!Ben bu düşüncüyle yola çıktım.Daha sonra yazılım ekibiyle yaptığımız konuşmada bir sensörün arkasındaki karta ben doluyum sen dur veya ben boşum sen çalış komutu göndererek daha gerçekçi bir çalışma yapabileceğimizi söylediler.Ama benim aklımı karıştıran TGW firması var dünyaca ünlü konveyör firması Avusturya firması.Biz geçen yıl bu firmadan 2 tesisimize ortalama 2000mt. konveyör aldık ve bu konveyörlerde akümülatör konveyör dediğimiz frenli konveyörler var.Bu frenlerin her biri benim istediğim şekilde pic'lerle kumanda edilmiş elektronik devrelerle çalıştırılıyor.Bu kartlardan kullanılan 150-200 adet benim bozulup değiştirdiğim 80-100 tane aldu.Gerçi TGW firması kartların problemli olduğunu kabul etti de benim aklıma takıldı.Acaba Pic'ler çok mu arıza yapıyor diye!

Kartın tasarımında hata varsa (Dış etkenler hesaba katılmadan dizayn yapılmışsa) arıza yapar. Bugün birçok plc'nin icerisinde pic veya atmel işlemciler var. Profesyonelce düşünülüp malzemeden kaçmazsanız evladiyelik olur.

Kartın tasarımında hata varsa (Dış etkenler hesaba katılmadan dizayn yapılmışsa) arıza yapar. Bugün birçok plc'nin icerisinde pic veya atmel işlemciler var. Profesyonelce düşünülüp malzemeden kaçmazsanız evladiyelik olur.
bu kartların tasarım maliyetinin bana ortalama 200 tl.dediler.bu kartların arge maliyeti bu kadar çok mu?

Forum istatistikleri

Konular
129,163
Kullanıcılar
451,512
Son üye
cembo14

Yeni konular

Geri