pıc devrede garip durum

bunlar yeterli ama aynı problemin çıkmaması için bide bir
metal levhayı şase olarak kullan sadece - ye değsin
bide böyle dene olmazsa
devrendeki elemanlardan transistörlere dikkat et ya bağlantıda yada sağlamlıkta bişi olabilir

doğrultmanın tam olarak yapıldığını nereden anlıyabilirim. avometremde doğru akımda ölçüm yaptığımda çıkışı 4,99 volt olarak görebiliyorum.

beslemeyi varsa elinde çalşın bi pc power suplly onun 5v kısmını kullan kırmzı kablo 5v tur -siyah 0

doğrutmanın tam dalga olup olmadığı bilmen için osilaskop lazım ama gerek yok köprü diyot 7805 ve beslemede kondansatör kullandıysan tam dalga olmuştur

devrede bi şase soruna var o kesinde bide picin aldına bi atmala var onu yaptınmı ben resimde göremedim o atlama rölenin atlaması

lehimlerini kontrol et pici çıakrmayı unutma soketten transistörleri bi kontrol et artık herşey çin malı olduğu için sahte çok piyasada doğru taktığından emin ol ölçüm yaprken devrede enerji olmasın picin aldındaki dirençeleride kontrol et saten bi şey kalmadı

Soketleri tek tek kontrol ettim.
Avometre ile devre konrtolu yaptım.
Lehimleri pompayla alarak tekrardan lehimledim.
Devre elamanlarını direnç,transistör,potansiyometre, kristal kondanstör,led,ve diyot olmak üzere hepsini yeniden değiştirdim.
Lcd ve tuş takımına giden çoklu kabloyu kısa devre olmamasına rağmen yeniledim per kaçağı olur belki diye.
16f877A tx , hs,rc, olarak denemelerle yeniden progladım.
güm kaynağı sorunu varmı diye başka bir adaptöre tam doğrultma ekleyerek devreye tekrar enerji verdim.
SONUÇ: - (NÖTR) uca elimi değdirdiğim zaman devre çalışıyor. elimi çekersem sürekli reset atıyor. Kafayı yemek üzereyim. Bu nasıl bir iştir böyle ya. pic bana bağımlılıkmı yaptı anlamadımki

şu şemayı bir yayınlada ,devreyi deney setinde bir kurayım bakalım ne olacak.

elek arkadaşım cevabınıda sölersen çok sevinirim

motor da çalıştırıyorsan belki bu etkiliyor olabilir.aynı kaynaktan çalışıyorlar ise.
transistörlerin baz dirençleri belki uygunsuz.şöyle birşey yapabilirsin.
devreyi kısım kısım çalıştırıp kontrol etmek.mesela sadece lcd ye yazı yazan basit bir program yapıp
denemek.diğer kısımları kullanma. sonra lcd ve tuşların kullanıldığı basit bir program yazarak kontrol.
devreyi deney setinde kurayım dedim fakat devrede motor var,tuş takımı falan var.dolayısı ile
birebir bir benzetim mümkün olmayacak.proteus çalışıyor.programdan kaynaklanan bir durum olması zayıf.
dediğim gibi sistemi parçalı olarak kontrol etmek en uygunu.bazen işe yarar.

arkadaşlar bişey soracam. bu devrede gereksinim olarak 16f877 istenmiş. ben 16f877a serisini kullanıyorum bununla alakalı birşey olabilirmi sizce?. bu devreye çok masraf ettim. şimdi birde gereksiz ise eğer onu almak istemiyorum

@dodo4132 arkadaşım
lcd'de boşta kalan ucları "gnd" ye bağladınmı?
lcd 7-8-9-10 nolu uclarını gnd ye bağlamanda fayda var.
kolay gelsin..

PIC tipi ile ilgili olamaz.
dodo4132 ' Alıntı:
arkadaşlar bişey soracam. bu devrede gereksinim olarak 16f877 istenmiş. ben 16f877a serisini kullanıyorum bununla alakalı birşey olabilirmi sizce?. bu devreye çok masraf ettim. şimdi birde gereksiz ise eğer onu almak istemiyorum

Forum istatistikleri

Konular
129,063
Kullanıcılar
451,339
Son üye
burakozdemir123

Yeni konular

Geri