Patron veya Köle Ol...

SGK nın işi gücü kurumu şirket gibi yönetmek..maaşlar kimin umurunda..!

sa ben lise son otomasyon dalı öğrencisiyim ama bir çok iş kurumun da çalıştım ve gözlemim şu oldu çalışan her şeyi kendi belirler işe başlamadan önce çalışma saatlerini,maaşını,çalışma koşullarını belirleyip öyle başlaması gerekiyor tabi bunun içinde aranan eleman olmanız lazım,bir araya gelip bir şeyler üretme konusuna gelincede maddiyatı 2.planda tutmanız gerek bu ve bir çok site size isteğiniz bilgiyi zaten sağlayacaktır.tabi siz benim abilerimsiniz benden daha iyi bilirsiniz ama ben düşüncemi paylaşmak istedim.iyi çalışmalar

Mühendis, mimar ve şehir planlamacıları için SGK ve EMO ortak çalışmaları sonucunda 2013 yılı asgari brüt maaşı 2700 TL. olarak belirlendi. Bunun altında maaşla mühendis çalıştıranlara büyük cezalar var. Gülsek mi ağlasak mı bilemiyorum.

2700 TL BRUT maaşın üzerinden; sigorta primi + gelir vergisi + işsizlik sigortası primi + damga vergisi = 1000 TL birde bunun üstüne 5 ay sonra vergi matrağına girdiğin zaman aldığın net maaş 1600 TL civarlarına düşer... Bu SGK ve EMO dalga geçiyor mühendislerle arkadaşlar...

Sanırım biz mühendislerin daha BRUT ile NET maaşın ne anlama geldiğini bilmediğimizi sanıyorlar....

Bu azami ücret hesabı şuna göre yapılıyor; Devlet ve sgk vergilerini hesaplayıp bunu 2 ile çarpıp üzerine 250 TL ekliyor ve mühendis için bir brut maaş ortaya çıkıyor... Bu hesabtaki 250 TL' yide lan devlet maaşımın yarısını vergi olarak alıyo demesin diye ekliyor...

Zaten devlet yıl içinde herşeye zam üstüne zam yapıp verdiği 250 TL 'nin de acısını öyle bir çıkarıyor ki.... Acısını hissetmiyorsun bile....

Son düzenleme:
Mühendis, mimar ve şehir planlamacıları için SGK ve EMO ortak çalışmaları sonucunda 2013 yılı asgari brüt maaşı 2700 TL. olarak belirlendi. Bunun altında maaşla mühendis çalıştıranlara büyük cezalar var. Gülsek mi ağlasak mı bilemiyorum.
İşin içinde EMO da varsa mühendis arkadaşlar kimi kime şikayet edecekler ? Enterasan bir durum:confused:

2700 brüt ve ceza hem de türkiyede iyiymiş :)

İşin içinde EMO da varsa mühendis arkadaşlar kimi kime şikayet edecekler ? Enterasan bir durum:confused:

Çok basit Sayın Meraklı Elektrikçi; EMO' ya aidat ödemeyeceğiz... Sorun çözülmüş olacak... Zaten EMO' ya neden aidat ödemek zorundayız diye bir konuda açmıştım, Gerekçe olarakta EMO' nun haklarımızı korumadığını söylemiştim...

Birde 2012 yılı elek. mühendisi için taban brüt ücret 2000 TL idi yanılmıyorsam. Hani bu yukarıda saydığım kesintileri düşünce geriye 1300 TL falan kalıyordu (en düşük memur maaşından daha az)... Yani yeni mezun bir meslektaş SGK ve EMO' nun aldığı kararlarla daha baştan sömürülmeye müsait hale getiriliyor...

Yani bir işveren yaptığı işin vergisini veriyor birde kendi çalışanına verdiği maaşın %25-35 civarını doğrudan vergi olarak devlete yatırıyor... Yani yaptığımız işin vergisini zaten işverenden alan devlet birde bizden zaten vergisi ödenmiş işten kazandığımız paradan birdaha vergi alıyor... Tabi durum böyle olunca işverende mali sıkıntıya girip işin fırıldaklığına kaçıyor mühendisi nasıl düşük ücretle çalıştırırım onun yollarını arıyor... Bir fırıldaklığını bulamassa da işveren en kötü ihtimalle EMO' nun taban fiyatı üzerinden mühendise maaş ödüyor...

Bu uygulamaya şüpheyle yaklaşmıştım..protokollerle maaş falan düzenlenmez..
emo ya aidat ödememekle nasıl sorun çözülecek, yasal olarak icra ile alır aidatları..
oda birilerinin malı değil ya, her üye odanın sahibi..gidin oda içinde mücadelenizi yapın.
bilimsel dergi çıkaracağınıza üyelere pratik meslek hayatında fayda sağlayacak dergiler çıkarın deyin mesela..en basitinden..
cimrilik var sanki bu konuda odada.. inşaat veya makinacılardan örnek alsınlar biraz..

Geçen sene net ücret 1950 idi ,bu ücret büroda çalışan maaşlı SMM ler için...
bunu diğerleri içinde baz almak gerekir.
2013 için ise genel olarak brüt 2700 tesbit edilmiş..bunun neti 1950 nin altında olması lazım.
bu durumda emo kendi üyelerinin maaşını düşürmüş oluyor...!

Oysa odada çalışan mühendislerin maaşları neredeyse bunun iki katı ve tek çift uygulaması var. Bunlar da tabii bizim aidatlarımızla ödeniyor. En azından brüt ücreti belirlerken 5 yılı aşkın çalışmış bir mühendise 10 yılı aşana farklı limitler koyabilirlerdi.

O mühendisler kolay yetiştirilmiyor, bir sürü hocanın emeği var. Tecrübeli bir mühendis için zaten komik, ama yeni mezun mühendisin bile diploması o para etmez, yazık. İşyerleri mühendis bulundurmaya mecburlar, bu mecburiyet olmasaydı bile bir mühendis iş yeri için ne kadar önemli, aslında bir binanın/tesisin/hastanenin/bankanın/fabrikanın en önemli adamıdır elektrik mühendisi. İşler tıkırında giderken kimse onun farkında olmaz ama bir arıza oldu mu, işler durdu mu bütün yüzler ona döner.

EMO bu konuda hakkımızı savunması gereken kurum ama en büyük darbeyi buradan yiyoruz. EMO emeğin sömürülmesine karşı olduğunu söyler hep, oysa yapılan tam da budur. Oysa sorsak hep arkamızdalardır. Çoook ama çooookkk arkamızdasınız, biraz daha yaklaşın artık bize.

EMO mesleki sorunlar yerine nerde bir anarşist nerde bir terörist ölmüş onu yasını tutar, sanki emoya üye olanların hepsi sizin görüşte. Aynısı memur sendikalarıda öyle. Onlarda iktidara yaranacam diye sahte bir muhafazarkarlık çizgiyle üye sayısının verdiği şişkinlikle bişeyler yapıyor, İktidar değişse o sendikarda bir Allahın kulu kalır mı o da başka. Ülkenin her yerine siyaset bulaşmış, siyaset yüzünden bilimle, sağlıkla, eğitimle ilgilenemez olmuşuz.

Forum istatistikleri

Konular
129,107
Kullanıcılar
451,426
Son üye
abdullahse

Yeni konular

Geri