Pc güç kaynağı arızası nasıl düzeltilir?

bolanka

Üye
Arkadaşlar okulumuzda 5-6 bilgisayarın güç kaynağı bozuk. Gerilim çıkışı yok. Bunları tamir etmek istiyorum. Ama diyot-direnç-kondansatör gibi elemalar normal görünüyor. Bunları tamir etmenin veya arızasının ne olduğunu anlamanın kolay bir yolu var mı?

Modeller: ATX 400

gerilim regülatörü varsa onları kontrol etmeyi dene....bakmadan anlıyamayız deilmi :)

78.. veya LM.. gibi bir ger. regülatörü göremedim devrede. 2 tane Soğutucuya bağlanmış olan 3 er tane entegre var:

dd3150 ve byq2 diye devam eden bir entegre kullanılmış.

Bu güç kaynakları anakarttan sinyal almadan gerilim çıkışı veriyorlar mı?

ilkönce sigortasına sonra morfetlerine daha sonra çıkış diyotlarını kontrol ed kodları int. data sheed olarak arattır.

güç kaynagına dışardan 220v Ac baglıyorsun saten çıkışında sarı kırmızı kablolar olması lazım yanlış hatırlamıyorsam 2 si arasında 15v vardı heralde tam hatırlamıyorum sen güç kaynagına şebekeyi bagla çıkış voltajları varmı yokmu kontrolet çıkışında gerilim göremiyorsan güç kaynagında 220vac yi dc gerileme dönüştüren dogrultucu kısmında arıza olabilir kontrol etmen lazım köprü diyotu falan

güç kaynağının çıkışındakı büyük söket üzerindeki yeşil ve gri renkdeki kabkolara köprülemen lazım ve çıkış gerilimini öyle ölçmelisin enerji altında

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,912
Kullanıcılar
451,074
Son üye
cann38

Yeni konular

Geri