PC'ler ve teknolojik sohbetler.

SANYO ve başka firmalar bir çok entegre üretmiş olsalar da bunlar genel amaçlı VU metre standardında çalışıyor.
Bizim gibi PPM cileri düşünen yok.Üretseler günaha mı girecekler.Elimizde şöyle orjinal entegreler olsa yaptığımız işi keyifle yapsak ve güzel sonuç alsak olmaz mı? Burada gudurup duruyoruz.

@Mr_YAMYAM hocam sizin projesini ve montajını gerçekleştirdiğiniz EBU PPM de Seviye -57db olduğu için yaklaşık 2mV gibi bir hassasiyette. EBU PPM ondan milleti Gudurtuyor demek ki. Hesaplaması ,montajı ,kalibrasyonu ayrı dert. Ben Sizin dışınızda bu projeyi yapan hiç görmedim.

Ben bir ses mikserinde görmüştüm . Sanırım yamaha mıydı ne idi.
EBU DIGITAL standardına göre yapılmış son ledi kırmızı 6 led sarı idi.
Ama o mikserin fiyatı da birkaç bin dolar gibi idi.
Entegreler orijinal değillerse 1-2mV sinyallerde saçmalıyorlar. Görmüştün zaten videoda.
Bu saçmalamayı düzeltebilmek için iki farklı devre daha tasarladım. L/N OP-AMP tan 10 çeşit denedim yine de olmadı.
Orijinal LM leri takıyorum şipirdek çalışıyorlar, piyasa işi LM leri takınca guduruyolar.
Elimde de birkaç tane LM3915 galdı gullanmaya gıyamıyom.

Bulunduğum bölgede fay görünmüyor MTA'ya göre. Burası için detaylı bilgi olmadığı için sanırım. Muhtemelen vardır fakat kaynaklar sınırlı dediğiniz gibi.

Bize 5 km yakınlıkta sanırım 5 ay kadar önce 3.4 büyüklüğünde sarsıntı olmuştu sadece 2 saniyelik gürültüsünü duyduk o kadar.
Bulduğum kaynaklara göre genel anlamda bu bölgedeki büyük depremlerin periyod aralığı dar olsa da olasılığı düşükmüş diğer bölgelere göre. 6.5 büyüklüğünde deprem olma olasılığı 50 yıl içinde %15miş.

En mantıklısı müstakil ev olamıyorsa bile oturulacak binanın sağlamlığını kontrol edip yerleşmek sanırım. Çünkü dediğiniz gibi deprem öldürmüyor bina öldürüyor. Deprem sadece bir doğa olayı.

....... oturulacak binanın sağlamlığını kontrol edip yerleşmek sanırım.
Bina + zemin

Bu iş tek yakla koşmaya benzer. Tehlikeden kaçacaksanız iki ayağınızın da (bina ve zemin) sağlam olması gerekiyor. Tek ayakla (Bina( kaçamazsınız ve tehlikeye yakalanırsınız.

@Mr_YAMYAM hocam bir süredir testleri çalışıyorum ,teknik sorularda paylaşılan şu iki soruyu nasıl çözebiliriz.? Bu iki soruda takıldım. Yani doğru cevaplar verilmiş internet üzerinde çözümü var ama ben anlayamadım tam olarak nasıl hesaplandığını öğrenmek istiyorum. ? Sizin bu konuda bilgi seviyeniz profesyonel biliyorum. Nasıl hesaplama yapıyoruz ?

Ekli dosyalar

• Adsız1-vert.jpg
    71.8 KB · Görüntüleme: 8
Dalga boyu hesabı ışık hızı bölü frekanstır.
Işık hızı sabittir sn'de 300.000km Yani 300.000.000 metre.
Basit olarak 300.000.000Hz lik yani 300MHz lik bir frekansı ele alırsak...
Işık hızı/frekans formülüne göre 1metre eder. Tam dalga boyu.
Yarım dalga anten tam dalganın yarısı =0.5m
Çeyrek dalga anten tam dalganın 4 te biri =25cm
Demekki 300MHz frekansında rezonansa gelebilecek anten yarım dalga ise 50cm, çeyrek dalga ise 25cm olacaktır.

20. soruyu bu şekilde çözdüm
10 Mhz rezonansa gelen çeyrek dalga bir antenin boyu
300 MHZ x 0,025m = 7,5m dir.

25. soruyu çözemedim.

Yamyam hocam söktüğüm hurda amplilerden çıkan bazı elemanlar. Opamplar Sony str de305'ten söküldü
Kondansatörlerin üzerindeki M logosu murata markasına ait sanırım. Bunlar kaliteli midir? Mavi olanda R harfi var sadece. Bu da Roederstein olabilir mi?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…