PIC 16F84A Led Show

Boysfunny

Üye
Pic'e yeni başladım pek bir programlama bilgim yok.O yüzden elime aldığım 3.soruda tıkandım bana şu programı yazabilecek var mı acaba?

Devrede A0 ve A1 uçlarına bağlı 2 tane buton bulunmaktadır.A0 daki butona basıldığında B0’dan başlayıp B7’ye kadar olan ledlerin sürekli yanması sağlanmalıdır.

A1’e bağlı butona basıldığında B portuna bağlı ledler sürekli yanıp sönmeye başlamalıdır.Ayrıca showladan birisi çalışır durumundayken diğerinin butonuna basıldığında program değişebilmelidir.

pic eğitimi aldınmı yoksa sadece deneme için mi istiyorsun?

Elektronik öğrencisiyim.Fakat 1 dersi kaçırdığım için pek birşey bilmiyorum.Bu da proje ödevim.

arkadaşım bende işık show kodu var ama senin istediginden biraz faklı

Bir kaç kod bende de var fakat birebir bunu yapmam istendi teşekkür ederim ilgilendiğin için.

Kod:
		ORG 		0x00			
		GOTO 		AYAR

;===============KONFİGÜRASYON=============================================

AYAR		bcf	STATUS,5	; Bank1'e geç
		clrf	TRISB		; PORTB çıkış
		bsf	TRISA,0		; RA0 giriş
		bsf	TRISA,1 	; RA1 giriş
		bsf	STATUS,4	; Bank1'e dön
		clrf	PORTB

;===============ANA PROGRAM===============================================

ANA		btfss	PORTA,0
		GOTO  	AAA

btfss	PORTA,1
		GOTO	BBB

GOTO	ANA

AAA		movlw	.255
		movwf	PORTB
		return

BBB		clrf	PORTB	; kesme kullanılmadığı için 
		CALL	BEKLE	; program geç tepki verecektir
		btfsc	PORTA,0
		GOTO 	CCC
		movlw	.255
		movwf	PORTB
		CALL	BEKLE
		btfss	PORTA,0
		GOTO	BBB
CCC		return

BEKLE		; 250-500ms arası bekleme yapan alt program
		...
		...
		END

hexini alamazsın , programın tamamını sana yazdım fakat , hexini alabilecek şekilde değil , eğer pic programlamayı gerçekten yapmak istiyorsan bu kodlar sana sorunun çözümünde ilham kaynağı olur . Ne yapmalıyım dersen , önce bir pic kitabı almalısın derim..

Hocam progralama zaten yapıcam fakat dersi kaçırmam iyi olmadı.hexini alabileceğim şekilde ayarlayabilir misiniz?tavsiyeniz için teşekkür ederim değerlendiricem.

Merhaba
İsis'te devreyi kurar PORTA lar giriş PORTB ler çıkış olarak tasarlarsanız ve de verdiğim şablonu pice yüklerseniz pıc çalışır.Yani hata vermez ama birşey de yapmaz çünkü programda senaryo yok.MPLab da programı alır senaryoyu(düşündüğünüz animasyonu)yazarsanız istediğinizi PIC'ten alırsınız.Animasyonu BASLA-GOTO BASLA arasına yazmalısınız.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri