Pic ile 220V on-off

sn ulasuzun,
_ röle, anahtar gibi birkaç malzeme ile yapılabilecek bir anahtarlama işleminde neden pic, transistör, röle,12v, 5v,yazılım,.................kullanmak gerektiğini sorulduğu halde yazdığın 5 mesaj içeriğinde de göremedim. yazdığın mesajlardan ders çalışmaktan bıkkınlık gelmiş, kafasını toparlamak için malzeme kutusunu karıştıran birisinin sorduğu sorular olarak yorumladım.
_paylaşım forumlarında bilmediğimiz konularda bilenlerin bilgilerinden en iyi yararlanma şekli güzel soru sorabilmekten geçmektedir.
_güzel soru: bizim konu ile yeteri kadar ilgilendiğimizi ve araştırma yaptığımız halde istediğimiz bilgiye ulaşamadığımız için yardım istediğimi yansıtıyor olmalıdır.
mesela yukarıdaki mesajındaki soru1 şöyle olsa idi ; Pic giriş ve çıkışlarına kontrol ve sürücü elemanlar nasıl bağlanır? şeklinde olsa idi;
_ bu soruya çok hızlı bir şekilde '' I/O Interfacing '' linki verilirdi. böyle bir cevap ayrıca sana özel bir cevap olacağı gibi genelde konu ile ilgilenenlerin de bilgilerini tazeler ve katkı sağlar.
sakın bu sayfa ingilizce, ben bilmiyorum deme google translate yerteri kadar anlaşılır hale getiriyor..................................................

Öncelikle teşekkürler...

Adresimi yazayımmı belki beni dövmek falan istersiniz... Çok açık bir şekilde neden ne için kullanacağımı yazdığımı düşünüyorum aslında... Bunun neresi kapalı anlayamadım... Belki zihniniz kapanmıştır çok çalışmaktan (en azından ben böyle yorumluyorum...)

Ben konuyla yeteri kadar ilgilendim ve yukarıyı okuduysan bazı şeyleri çözmüş durumdayım... Sağolsun bazı arkadaşlarda fikir verip yardımcı oldular... Hepsine tekrardan teşekkürler...

Google translate için ayrıca teşekkürler... Dünyadan haberim yokmuş... :eek:

sn ulasuzun,
_ röle, anahtar gibi birkaç malzeme ile yapılabilecek bir anahtarlama işleminde neden pic, transistör, röle,12v, 5v,yazılım,.................kullanmak gerektiğini sorulduğu halde yazdığın 5 mesaj içeriğinde de göremedim.

Kim sormuş..? Tekrar foruma bakıyorum acaba atladığım görmediğim bir yazımı var diye... Ama ben göremiyorum... Siz nerede okudunuz acaba..?

triyak kullanabilirsin röle ye filan ihtiyacın yok. triyağın gate ucuna karedalga vermen gerekmekte. saniyede kaç pulse olacağını hesaplaman lazım tabii. bu karedalganın genliği ile oynayarak kontrol edeceğin lambanın ışık şiddetini de Ayarlayabilirsin. Daha önce yaptım çalıştı. Uzun zaman önce olduğu için döküman sağlayamıyorum

Kolay Gelsin

Sayın ulasuzun

Soru sorarken yeteri kadar bilgi verip devreyi ne amaçla kullanacağınızı açık bir şekilde yazarsanız çok daha net cevaplar alabilirsiniz.

Yine de kimse sizin ya da bir başkasının sorusuna cevap vermek zorunda değildir. Konuyu okuyan kişilerin hepsi bu konuyu bilecek diye bir şartta yok. Sorulara verilen yanıtlar üyelerin insiyatifine ve karşılıklı iyi niyete bağlıdır. Soru sorarken ve forumda mesajlaşırken gerginlik çıkaracak ifadelerden uzakta ve saygı kuralları içerisinde kalmaya özen gösteriniz.

pic ile transistör arasına direnç bağlaman gerekir..röle kontağındaki ani arklanma transistöre etki edeceğini bilmeliyiz...

sobayı bağlamak için ise bir adet kontaktöre ihtiyacın olacak..
pic --> direnç --> transistör --> röle --> kontaktör..

kolay gelsin...

triyak kullanabilirsin röle ye filan ihtiyacın yok. triyağın gate ucuna karedalga vermen gerekmekte. saniyede kaç pulse olacağını hesaplaman lazım tabii. bu karedalganın genliği ile oynayarak kontrol edeceğin lambanın ışık şiddetini de Ayarlayabilirsin. Daha önce yaptım çalıştı. Uzun zaman önce olduğu için döküman sağlayamıyorum

Kolay Gelsin

Selamlar triyakın piyasada bulabileceğim ve bunun gibi bir devrede kullanabileceğimiz bir kodunu söyler misiniz (sizin sıkça kullandığınız bir model varsa çok daha makbuldür)? Alıp evde denemek isteyen benim gibi insanlar vardır elbet :) Sonra gidip abuk sabuk bişi almayalım.

BT136 600V 25 A özellikliydi onu kullanabilirsiniz ama ne yapıcaksınız?

Kolay Gelsin

Bu cevabınızda ciddi hatalar var.
1- Triac için uygulanacak kare dalga sayısı tam dalga sürmek için 50Hz@100 puls (60 Hz@120puls )olarak sabittir.
2- kontrol sinyali ,kare dalga olmak zorunda değildir ve genliği ile oynamak doğru tanım değildir. Vzc (sıfır geçiş noktası) den sonraki sinyal uygulanma zamanı açıyı belirler ve Th( tutma değeri) yakalanıncaya kadar sürmesi gerekir.
- Rezistif yüklerde, PF( güç faktörü) 1 olduğu için V/I aynı açıda seyrederken, endüktif ve kapasitif yüklerde durum farklıdır. Bu durumda sadece Vzc değil aynı zamanda Izc ninde gözetilmesi gerekir.

Bu linkte benzer bir konu konuşulmuş ve şöyle bir cevap yazmışım. O mesajda yazdıklarım anahatlar itibarı ile Triaclar içinde geçerlidir...
https://www.kontrolkalemi.com/forum/motor-suruculeri/1242-dijital-3-fazli-motor-kontrol/sayfa2.html#post95418

Teşekkürler arkadaşlar...

Pic çıkışı---Direnç---Transistör---Röle---
Aydınlatma için bu şekilde bir yol izleyeceğim arkadaşlar... Bunun için herkese teşekkür ederim.. Ama şu soba işine takıldım... Şimdi katana arkadaşımızın verdiği linke bir bakacağım... Link içinde çok teşekkür ettim şimdiden...

Linke baktım katana... Peki şöyle bir sorum olacak arkadaşlarım:
Ben pic olarak 16F877 kullanacağım... PORTAnın x bitine buton bağlayacağım... Buradan göndereceğim 1 ve 0 bilgisiyle PORTDnin y bitine bağlı olan elektrikli sobayı(220 V-2000W) on-off kontrol etmek istiyorum... Bunu nasıl yapacağım...

Şuan ofiste çalışıyorum... Akşam evde devreyi kafamda belirlediğim şekilde çizeceğim ve yarın buradan paylaşacağım arkadaşlar...

pic ile transistör arasına direnç bağlaman gerekir..röle kontağındaki ani arklanma transistöre etki edeceğini bilmeliyiz...

sobayı bağlamak için ise bir adet kontaktöre ihtiyacın olacak..
pic --> direnç --> transistör --> röle --> kontaktör..

kolay gelsin...

Kontaktör... Bu kulağa mantıklı geliyor... Deneyeceğim hocam... Sağol...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşım ULN2003 Kullan Röle Bobininden Kaynaklı Ters Gerilim Oluşur Buda Pic Çıkışını Bozabilir.ULN 2003 Dahili Diyot Korumalıdır.Hem Ayrıca Transistör ve Beyzine De Direnç gibi Elemanlar Bağlamana Gerek Kalmaz En Önemlisi de 7 Adet Röle Sürebilir.DataSheet ine bakarsın tam hatırlamıyorum birde com ucu 24 verirsen 24 v çıkışlar da alabilrsin hatırladığım kadarıyla

pic --> ULN2003 --> röle --> kontaktör..

http://ieee.itu.edu.tr/lab/stepmotor.pdf --> Linkteki Örneği ( dosyanın el altında ULN2003 Kullanılmış hali var)İncele Tabi Motor Değil Röle Süreceksin

Bir de buton koduna gecikme koy paraziti engellemek için.Yani parazit derken butona basma hassasiyeti .Proteusta deneyerek en uygun değeri kou ben 20 MS yazdım.Şöyle ki Aniden basıp çekmekle 50MS -1 sn neyse basılı tutmak gibi.Bunlar kararlılığı Arttırır

yani atıyorum
-----------------------------------------------------------
Symbol BUTON=PortB.1 -- > portb.1 'e bağladıpını farz edelim
symbol portd.0=lamba

buton_basilimi:

while buton=0 --> PullUP true olduğunu farz ediyorum

delayms 20
hıgh lamba

wend
return
--------------------------------
gibi