PIC ile CNC ve Cember cizme algoritması

serkank

Üye
Pic ile usb den çalışacak bir Cnc yapmayı dusunuyordum.. Boyle devreler zaten var.
amacım birşeylerle ugrasmak oldugu için onları almayı dusunmuyorum zaten..

Cnc ler ile ilgili genel bir arastırma yaptım G_code ları ile calıstıklarını falaan okudum ve bu G-Code ların wikide tablosuna falan baktım ..

Dusuncem su G-Code ları direk USB yardımıyla Pic gondericem ve işlemleri Pic cozzumleyecek..

Burdaki dusuncem ne kadar dogru bunu bilmiyorum . o yuzden sizin fikirlerinizede acıgım hatta daha onceden boyle bir şey yapmış olan varsa onun nasıl bir yol izledigini ogrenmek isterim..

ayrıca birde pic de cember cizme algoritması yapmam gerekiyor eger G-codeları pic işleyecek ise ..
Fakat Denedimgim bazı cember algoritmaları uymadı veya olmadı yada ben beceremedim...
Sin / cos yontemini denedim.. Normalde PC de iyi calısmasına ragmen pic basicte olmadı.. Belkide C ile calısır bilmiyorum ama pic basic te yapamadım
birde karakok ile cember cizme algoritması vardı ama oda cember 4 parcaya boluyor ve devamlı bir cember cizmiyor .. ilk basta Soldan saga dogru cemberin 1/4 dunu ciziyor , sonra Tam ters yonden sagdan sola dogru geri donus yaparak cemberin diğer ceyregini ciziyor..

birde bresenham cember algoritmasını denedim ama onuda yapamadım cunku oda cemberi 4 parcaya bolerek ciziyor..

Bu konuda deneyimli biri varmıdır aramazıda yardımcı olucak

yapacağın işlemin hassasiyetine göre step motor kullanmayı deneyebilirsin.

Pic ile usb den çalışacak bir Cnc yapmayı dusunuyordum.. Boyle devreler zaten var.
amacım birşeylerle ugrasmak oldugu için onları almayı dusunmuyorum zaten..

Cnc ler ile ilgili genel bir arastırma yaptım G_code ları ile calıstıklarını falaan okudum ve bu G-Code ların wikide tablosuna falan baktım ..

Dusuncem su G-Code ları direk USB yardımıyla Pic gondericem ve işlemleri Pic cozzumleyecek..

Burdaki dusuncem ne kadar dogru bunu bilmiyorum . o yuzden sizin fikirlerinizede acıgım hatta daha onceden boyle bir şey yapmış olan varsa onun nasıl bir yol izledigini ogrenmek isterim..

ayrıca birde pic de cember cizme algoritması yapmam gerekiyor eger G-codeları pic işleyecek ise ..
Fakat Denedimgim bazı cember algoritmaları uymadı veya olmadı yada ben beceremedim...
Sin / cos yontemini denedim.. Normalde PC de iyi calısmasına ragmen pic basicte olmadı.. Belkide C ile calısır bilmiyorum ama pic basic te yapamadım
birde karakok ile cember cizme algoritması vardı ama oda cember 4 parcaya boluyor ve devamlı bir cember cizmiyor .. ilk basta Soldan saga dogru cemberin 1/4 dunu ciziyor , sonra Tam ters yonden sagdan sola dogru geri donus yaparak cemberin diğer ceyregini ciziyor..

birde bresenham cember algoritmasını denedim ama onuda yapamadım cunku oda cemberi 4 parcaya bolerek ciziyor..

Bu konuda deneyimli biri varmıdır aramazıda yardımcı olucak

Benzer birşeylerle bende uğraşmıştım..

Hangi Pic'i kullanıyorsunuz, tam olarak nerede takıldınız, G0, G1 leri halletinizmi G2-G3-12-13 lermi kaldı, Pic sadece step-dir sinyallerimi üretiyor, yoksa motorları direkt sürüyor mu gibi konuları açıklarsanız net birşeyler söylemek daha kolay olur.

Su an icin pic ile direk step motorları suruyorum. daha yeni basladım. g0 ve g1 kodları kolay ama g2,g3 kodlarında dairesel hareketi nasıl yapıcam ona kafam takıldı.
su an yapmaya çalıştıgım USB destekli olan pic 18f2550 kullanıp bu C-code ları cozumlemekti ..

bilmiyorum belki USB 40 bacaklı bir pic ile direk motorları calıstırabilirim. veya 18f2550 ye baska picler ekleyip step/dır kullanabilirim
Sizce nasıl yapmam daha uygun olur ?

benim aklıma takılan bir şey daha var dityelim elips çizdik bundada G kodları var geoit çizsek ondada oluyor ben tam anlamadım bu G içini ?

g kodu çizilen şekle göre cnc programlarının mach3 gibi programlar otomatik oluşturuyor.

Merhaba bende bu iş üzerinde bayağı çabaladım, bir yay çizdirmek fonksiyonu için 2 ay kadar kod yazdım sadece yayı çizmek hareket yok.
Bu vidyoda bir örnek yapmıştım Pic32 three point arc(circle) create - YouTube

İlk yapacağın şey yayı hangi yöntemle bulacağın. Bunun için iki yöntem vardır. biri üç noktadan bulmak, diğeri iki notkta ve yarı çaptan bulmak. bunların üzerine internetten araştırma yaparsan sanırım soruna cevap bulabilirsin. ve bu işi basic'de yapmak bana göre biraz uğraştırıcı, şuanda bütün firmaların c derleyicileri mevcut ve bulmakda çok kolay c'le yapmanı tavsiye ederim.

Kolay gelsin

Şunu söylemeyi unuttum yayın pürüzsüz olması için çok bölmelisin aksi katdirde yayın köşeli olur. Çok böldüğün içinde muhtemelen senin işlemcinin hafızası yetmiyecektir bunun için devrende ram kullanman lazım yoksa hesaplayamazsın. vidyoda oluşturduğum yayın yarı çapi 50mm yanlış hatırlamıyorsam kordinatları 3kb idi bu deger işlemcin için bişey değil ama arka arkaya yaylar ve çizgiler eklenince bu verileri bi yere depolaman lazım ve en önemlisi üzerine herhangi başka bir değer yazılmamalı.

Ufak bir soru? Neden USB den veri yolluyorsun , çok mu hızlı olmalı? RS485 (uart tabanlı) çok daha stabil olmaz mı? Sanayi ortamı sonuçta

Forum istatistikleri

Konular
129,035
Kullanıcılar
451,295
Son üye
yilmazayhan123

Yeni konular

Geri