pic ile xor entegre kontrolü.

fatma k

Üye
merhaba arkadaşlar pic16f84 ile xor entegresinin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol eden bir proğram yazabilirmisiniz... 8 tane kapı girişi var 4 tane de kapı çıkışı... yani içinde 4 tane xor kapısı var bu entegrenin. eğer entegre doğru çalışıyorsa yeşil led yanlış çalışıyorsa kırmızı led yanacak. yardım edecek birileri var mı? ptesi yetişmesi lazım acilllllll

Moderatör tarafında düzenlendi:
Entegrenin adı ne? hep aynı entegrenin testi mi yapılacak?

entegrenin adını bilmiyorummm... bu şekilde bi soruya nasıl bi mantıkla yaklaşmak lzaım onu bile verseniz yeter bana. özel bi entegre değil yani. 8 giriş 4 çıkışı olan ve içinde 4 tane xor kapısı bulunan bi entegre

entegrenin adını bilmiyorummm... bu şekilde bi soruya nasıl bi mantıkla yaklaşmak lzaım onu bile verseniz yeter bana. özel bi entegre değil yani. 8 giriş 4 çıkışı olan ve içinde 4 tane xor kapısı bulunan bi entegre

Dünyada içinde xor kapısı olan 1 tane entegre yoktur galiba. Hepsinin pin yapıları farklı olabilir.

Eğer üretim seri üretim yapan bir firmada çalışıyorsanız;
Kullandığınız entegrenin pin yapısına göre, her bir girişe data verip, çıkışlardan istediğimiz bilgiyi okumak için bir düzenek hazırlamayı düşünürdüm. Entegre soketi veya zif soket ile.

Eğer öğrenci işi olacaksa zaten böyle bir sisteme gerek yok. Harici olarak giriş pinine (neresiyse artık) voltaj verip, çıkışından bunu osiloskop veya ölçü aletiyle görebilirsiniz.

Merhaba
Benim bildiğim ve de uygulama yaptığım exor kapıları olan entegre CD 4070'dir

Merhaba
Ben uzun bir süreden beri bu foruma girmiyordum.Aklıma geldi tekrar bir gireyim dedim.Tamamen amatör olarak bu işlerle uğraşmaktayım.Arkadaşım Exor kapıları olan entegrenin iki girişi 0/0 ise çıkış 0 dir
1/1 ise çıkış yine 0 dır.1/0 ise1 0/1 ise1 dir .Özetle girişler aynı ise 0 değişik ise 1 çıkar bu kadar basit.PIC mantığında kullanmak için sıra ile kapılara 0/0 1/0 0/1 ve de 1/1 girişler verilir(tabii PIC programlanarak) çıkışlar da izlenir.Kolay gelsin

ben bi öğrenciyim ve bu benm sınav sorumdu . finalde çıkma ihtiimali çok yüksek bi soru aynı zamanda. entegre 7486 imiş. baktımda. bu entegrenin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol eden bi proğram yazın die bi soru. pratikde denenmeyecek yani sadece kağıt üzerinde.

Merhaba
Ben uzun bir süreden beri bu foruma girmiyordum.Aklıma geldi tekrar bir gireyim dedim.Tamamen amatör olarak bu işlerle uğraşmaktayım.Arkadaşım Exor kapıları olan entegrenin iki girişi 0/0 ise çıkış 0 dir
1/1 ise çıkış yine 0 dır.1/0 ise1 0/1 ise1 dir .Özetle girişler aynı ise 0 değişik ise 1 çıkar bu kadar basit.PIC mantığında kullanmak için sıra ile kapılara 0/0 1/0 0/1 ve de 1/1 girişler verilir(tabii PIC programlanarak) çıkışlar da izlenir.Kolay gelsin

evet o şekilde olacak ama 8 tane giriş var. ve dört tane çıkış. bizden istenen doğru ise çıkışda yeşil ışık yanlışsa kırmızı ışık yanması. girişe 11 verdin diyelim çıkışta 0 alacaksın. portb yi giriş porta yı çıkış yaptım ben .ntegrenin 8 girişini portb ya bağlarsak 4 çıkış porta olsun. eee yeşil ve kırmzıı ışığı ne yapacağız..

Demek ki 4070 den başka xor entegreleri de varmış. Yukarıdaki bağlantıya uygun yazılım yapmanı öneririm.

Forum istatistikleri

Konular
129,227
Kullanıcılar
451,602
Son üye
Sorusormayagelenadam

Yeni konular

Geri