pic ile xor entegre kontrolü.

Kusura bakma. Bir de yeşil led varmış. Onu da MCLR pinini giriş çıkış yapıp oraya bağlayabilirsin.

Merhaba
Yegenim şimdi xor doğru veya yanlış çalıştığını anlamak için doğru çalıştığını ispat etmek lazım.Yani doğruluk tablosunu tam olarak bize veriyor olması lazım veriyor ise sağlamdır.Aksi ise yanlıştır.Soruda da bir anlaşılmazlık var.Yanlış ise kırmızı nasıl olabilir pek kafamda tasarlayamadım.Belki yeşil ledlerin tersi olan kırmızılar yansın şeklinde olabilir ama mantıksız olur.Dijital devreler ya çalışır doğruyu gösterir veya çalışmaz.Ben bu foruma önceden üye oldum ama pek girmezdim.Xor ile soru olunca ve de çok iyi bildiğim ve çok pratik yaptığım bir kapı olduğu için yazayım dedim.isis dosyası nasıl yüklenir bu siteye bilmiyorum.Bilmiyorum yazmam etik olur mu? ama eğer Elektrobilim adlı siteye üye olur da sorarsanız ben daha kolay cevap verebilirim.Çünkü siteyi daha kolay kullanıyorum.Yine de siz bilirsiniz.Kolay gelsin

tamam çok teşekkür ederim yardımların için fabrisio

entegrede bulunan 4 adet exor kapısının girişlerini entegre soketinde paralel yaparsın.exor kapıların çıkışınıda pice giriş olarak verirsin.bu dört kapıya picten 00.01.10.11 sıra ile gönderirsin.00 karşılıgında exorların çıkışından gelenler eger dogruluk tablosu ile aynı ise diğer işleme geçersin yanlış ise kırmızı led yakarsın.bozuk anlamında.diğer olasılıklarıda denedikten sonra dogruluk tablosu ile aynı ise testi bitirir yeşil led yakarsın saglam olduguna dair.pic uçlarından iki adet exor kapı girişlerine 4 adette kapı çıkışlarından pic girişlerine 2 adet led için çıkış bir adette test butonu koyarsan 9 ayak kullanmış olursun geriye bir sürü ayak kalır farklı kullanımlar için.kolay gelsin.

yanlız iki tane led olmalı yeşil ve kırmızı...siz bir led koymuşsunuz. bide karşılaştırma yaparken porta nın tek tek bitlerini karşşılaştırma yapabiliyor muyum. ben sizin donanıma ek olarak o iki tane xor kapısını tekrar bi andleyerek çıkışı bir azalttım. ama porta yı nasıl kontrol edeceğim

https://tr.wikipedia.org/wiki/XOR_kapısı

Bu linkte xor un doğruluk tablosu var.

Kapının A ve B girişlerine portb.0 ve portb.1 den sırayla voltaj vererek her bir kapının çıkışını porta dan okumanız gerekiyor. Sistem eğer doğruluk tablosuna uyuyor ve ya uymuyor ise ona göre ledleri yakabilirsiniz.

ne demek istediğinizi anladım ama led yakma işleminin nasıl yapacağını anlayamadım. bn porta ya da portb kontrol ederken tüm bitlerini kontrol edebiliyorum. yani sizin yaptığınız donanımın portb ye bilgi verip sonra kıyasa göre portb de ki ledleri yakamıyorummm
onu nasıl yapacağım proğ olarak biraz da ondan bahsetseniz...

Konuyla ilgili PM gönderdim. Bilginize

evet fabrisio arkadaş dediklerimi anlamış umarım katkım olmuştur.

tşk fabrisio özel msj gönderemedim... biz asm kullanıyorduk derste.hiç mi anlamıyorsunuz.bu gece sürekli bu soruyla uğraştım ama nafile. neyse umarım sınavda çıkmaz.

Forum istatistikleri

Konular
129,227
Kullanıcılar
451,602
Son üye
Sorusormayagelenadam

Yeni konular

Geri