Plc ile Sıcaklık Kontrol

aliuykun42

Üye
Arkadaşlar PLC ile Sıcaklık Kontrol Etmek İstiyorum...

Araştırdığım kadarı ile...PLC Analog modülü için PT 100 Termokupl kullanabiliyorum...

Benim sıcaklık değerlerim.0 ile 100 derece arası olacak bunun için uygun olan hangisi olabilir?

Araştırdım ama tam anlayamadım konular var...pt100 sıcaklığa göre direnç değiştiriyor. termokupl gerilim değiştiriyor...ama bunların plc bağlantısı nasıl oluyor, mesafe fark ediyormu?

Termokupl çıkındaki gerilim mV mu V mu ?

Bu konular hakkında bilgsi olan ders notu olan paylaşırsa sevinirim herkeze teşekkürler...

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
senin kullanacağın sıcaklık değerinde pt 100 uygun olur 2kablolu pt100 kullanırsan 50mt ye kadar sorun 0lmaz daha fazlası için 3 kablulu kullanman lazım.bağlantısına gelince kullanıcağın cihazın üzerinde bağlantı şeması vardır muhtemelen.

sayın aliuykun42 T/C çıkışında mV değerinde voltaj verir.tam olarak ne yapmakistiyorsunuz hassas sıcaklık ayarı yapmak istiyorsanız size PT100 gereklidir. hassas sıcaklık ayarı yapmak istemiyorsanız T/C kullanabilirsiniz.fazla zamanımolmadığından dolayı bu kadar açıklayabiliyorum. müsait zamanımda kaynak gönderirim

arkadaslar ben yeni başladım Delta PLC ıle calısmaya sıcaklık ölçümü yapmak istiyorum bir tane DVP04PT modul aldım ona Pt100 baglamak gerekıyor. Bıtane sordum 45€+KDV dediler bu PT100 ler bu kadar pahalımı ya....bu modülle kullanabilecegim daha ucuz bir şey varmı acaba.???
acil yardım bekliyorum???

Sn. çiğdem,

Daha ucuz alabileceğiniz yerler de vardır. Ben 2. el almıştım, yanlış hatırlamıyorsam 50 TL gibi miktar vermiştim. EMKO'nun bir ürünüdür, böylelikle hemşerimi de desteklemiş oldum, dolaylı bir şekilde.. :) İşimi görüyor, tavsiye ederim.

Saygılar

arkadaşlar yardımlarınız çok sağolun..
benim kontrol etmek istediğim 0 ile 100 derece arasında atıyorum 50 derece 1. motor 51 derece 2. motor 53. derece 3.motor çalışacak şekilde olacak...bunun için pt100 mü yoksa termokupl mu daha uygun?
ayrıca termokup mV değerinde değer veriyor ya bu plc analog modülde swich ayarlarını nasıl ayarlamak gerekiyor...

eğer pt100 kullanmak istesem direk plcnin analog modülüne bağlayabilirmiyim çünkü direnç değeri veriyor analog modüle direk bağlanamaz herhalde...

eğer pt100 kullanmak istesem direk plcnin analog modülüne bağlayabilirmiyim çünkü direnç değeri veriyor analog modüle direk bağlanamaz herhalde...

Sn. aliuykun42,

Bildiğim kadarıyla, kullanımı bakımından standart hale geldiği için PT100 modülleri üretildi. Ben kendim denemiştim, becerememiştim. Farklı değerlerdeki dirençleri deneyerek, modüllerin yaptığı iş yapılabiliniyormuş. Uğraştıktan sonra baktım olmayacak, gidip modül almıştım. :) Eminim ki üyelerimizin arasından bunun nasıl yapılacağını anlatacak vardır.

Saygılar

2 kablolu pt100 kullanmanı tavsiye ederim elimko markası uygundur mv ve kontak çıkışı olarakta alabilirsin hassasiyet oranı piyasadakilerine göre çok çok ıyıdır mesafe sorun olmaz uzun ömürlüdür

arkadaşlar yardımlarınız çok sağolun..
benim kontrol etmek istediğim 0 ile 100 derece arasında atıyorum 50 derece 1. motor 51 derece 2. motor 53. derece 3.motor çalışacak şekilde olacak...bunun için pt100 mü yoksa termokupl mu daha uygun?
ayrıca termokup mV değerinde değer veriyor ya bu plc analog modülde swich ayarlarını nasıl ayarlamak gerekiyor...

arkadaşım tamda böyle bir sistem kurmam lazım sen bi sonuç aldın mı nasıl bir sıcaklık kontrolü yaptın? mesela motorların calıştığı sıcaklık değerlerini dışarıdan ben girmek istersem nasıl bir malzeme kullanmam gerek :(

Forum istatistikleri

Konular
129,048
Kullanıcılar
451,317
Son üye
cırak ve usta

Yeni konular

Geri