Plc yazılım ı kime aittir..

Sevgili arkadaşlar merhaba.
Daha önceleri bu forumları takip ediyordum ama uzun zamandır buralarda olmadığımdan uzak kaldım.
Şimdi siz yazılımcı arkadaşlara birşey danışmak istiyorum ben piyasanızı ve işleyiş durumunuzu bilmediğim için beni lütfen aydınlatın.
Yaklaşık 5 yıl önce bir makina yaptım firmanın birine ve otomasyon pano işini ben yaptım yalnız ladder çizimini GMT bayisi birine yaptırdım yaparken özellikle belirttim bu işlemi bana para karşılığı yapacaksın fiyat nedir dedim ve ücretini ödedim.şimdi sorunum ve sorum şu.
Yazılımın parasını verince onun üzerinde hak sahibi ben olmuyormuyum,istediğim gibi kullanma hakkı bana ait değil mi neden şifre koyup kopyalama ve değişime kısıt konur.
Beni lütfen bu konuda aydınlatın..
Teşekkürler..

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Sevgili arkadaşlar merhaba.
Daha önceleri bu forumları takip ediyordum ama uzun zamandır buralarda olmadığımdan uzak kaldım.
Şimdi siz yazılımcı arkadaşlara birşey danışmak istiyorum ben piyasanızı ve işleyiş durumunuzu bilmediğim için beni lütfen aydınlatın.
Yaklaşık 5 yıl önce bir makina yaptım firmanın birine ve otomasyon pano işini ben yaptım yalnız ladder çizimini GMT bayisi birine yaptırdım yaparken özellikle belirttim bu işlemi bana para karşılığı yapacaksın fiyat nedir dedim ve ücretini ödedim.şimdi sorunum ve sorum şu.
Yazılımın parasını verince onun üzerinde hak sahibi ben olmuyormuyum,istediğim gibi kullanma hakkı bana ait değil mi neden şifre koyup kopyalama ve değişime kısıt konur.
Beni lütfen bu konuda aydınlatın..
Teşekkürler..
Bu firma ile yapmış olduğunuz anlaşmaya bağlı. Yazılımda makineyle ilgili teknik bilgi/know-how gerektiren şeyler varsa bunu ayrıyetten ücretlendiriyor olabilir.

Yazılım kısmına kopyalama ve değiştirme kısıtı konulup müşteriye verilmesi doğru uygulamadır. Herhangi bir arıza durumunda müşteri yeni PLC'ye yazlımı yükleyebilmeli ama kopyalama ve değişim yapamamalı.

İş yaptırırken her şey detaylıca konuşulmadığı için sorun yaşıyorsunuz. Aksi konuşulmadıkça yapılan doğrudur. Siz panonun çalışmasını istemişsiniz, karşı tarafta çalıştırıp teslim etmiş. Hatta 5 yıl da sorunsuz çalışmış.

Bu firma ile yapmış olduğunuz anlaşmaya bağlı. Yazılımda makineyle ilgili teknik bilgi/know-how gerektiren şeyler varsa bunu ayrıyetten ücretlendiriyor olabilir.
Cevabınız için teşekkürler ancak ücret konusunda hiçbir sıkıntım yok sadece ben yapılan yazılımın kime ait olduğu yönünde bir sıkıntım var,çünki o yazılım bana Özel yapılıyor ...
Yazılım kısmına kopyalama ve değiştirme kısıtı konulup müşteriye verilmesi doğru uygulamadır. Herhangi bir arıza durumunda müşteri yeni PLC'ye yazlımı yükleyebilmeli ama kopyalama ve değişim yapamamalı.
Sizde cevabınız için teşekkür ederim.ben müşteri tarafını değil makina üreticisi tarafını merak ediyorum yazılım ben kendim için yaptırıyorum ve açıklamada bunu belirtiyorum ama yaazılımçı arkadaş şifre koymuş bilgim dışında ben makinayı teslim ettikten sonra yazılım yaptırdığım firma ile bir daha çalışmadım ancak aynı makinadan başkada sipariş gelince yükleme yapamadığımı gördüm.
İş yaptırırken her şey detaylıca konuşulmadığı için sorun yaşıyorsunuz. Aksi konuşulmadıkça yapılan doğrudur. Siz panonun çalışmasını istemişsiniz, karşı tarafta çalıştırıp teslim etmiş. Hatta 5 yıl da sorunsuz çalışmış.
Yorumunuz için teşekkürler,
Sizede açıklama getirip net cevap bekleyeyim.aynı durumu bikaç kez yaşadım örneğin kendime bir kart tasarlattım yazılımını yaptırdım bütün ücretini ödeyerek kartı almak istedim bana yazılımı veremeyeceğini gerekli durumlarda kendisi yükleyeceğine
söyledi işi bitince,şimdi ben bu kartı seri üretime soksam her seferinde bu arkadaşa muhtaçmı olacağım diyelim iş yapmamaya karar verdim bu arkadaşla..
açık kaynak kodlu değilse, yazan şahıssa şahsa, firmaysa firmaya aittir.
Teşekkürler,
Kod açık veya kapalı birşey farkedermi ben firma olarak bir yazılımcı çalıştırsam ona bir süürü yazılım yaptırsam ve işi bıraksa giderken yaptıklarını götürecekmi sizce,çünki ben ona bir iş vermişsem o an onun işvereni ben olmuyormuyum yanlışmı düşünüyorum...

Son düzenleme:
Sizde cevabınız için teşekkür ederim.ben müşteri tarafını değil makina üreticisi tarafını merak ediyorum yazılım ben kendim için yaptırıyorum ve açıklamada bunu belirtiyorum ama yaazılımçı arkadaş şifre koymuş bilgim dışında ben makinayı teslim ettikten sonra yazılım yaptırdığım firma ile bir daha çalışmadım ancak aynı makinadan başkada sipariş gelince yükleme yapamadığımı gördüm.
Şifre koyma sebebi tam da bu işte. İkinci makineden siz sipariş alıp tekrar kâr edeceksiniz ama yazılımı yapan firma bir kâr elde edemeyecek.
Firma ile yaptığınız anlaşmada X makinalık anlaşma yapsaydınız firma size o kadar makine için fiyat verirdi.
Firma ile anlaşmanızda yazılıma know-how koruması konulmayacak ve son versiyonun projesi bizimle paylaşılacak deseydiniz ona göre fiyat teklifi verirdi.

Teşekkürler,
Kod açık veya kapalı birşey farkedermi ben firma olarak bir yazılımcı çalıştırsam ona bir süürü yazılım yaptırsam ve işi bıraksa giderken yaptıklarını götürecekmi sizce,çünki ben ona bir iş vermişsem o an onun işvereni ben olmuyormuyum yanlışmı düşünüyorum...
İş verdiğiniz firma sizin firmanız ya da çalışanınız değil. Firmadan hizmet alıyorsunuz. Bu hizmet alımında şartları detaylı bir şekilde belirlerseniz ne siz mağdur olursunuz ne de firma.
Örnek olarak şunu düşünün bugün windows işletim sistemin lisansı alırken bunu bana kopyalayıp satabileceğim şekilde satmıyor Microsoft.

Ben , merak ettiğim bir konuyu sorayım. Üretici firma, makınada bir değişiklijk yaptı. Mesela bir merdane , bir vals vs, devrini değiştirdi. Bir emnıyet sivici fotoseli vs ılave edılecek. Bir zaman ayarı değiştirilecek vs vs. Bu durumda, kim, ne yapabilir.

Bu anlaşmanıza bakar ama yazılımcıların çoğunda mesleki ahlak yoktur. Bir makine yaptırıyor yada hazır makine satın alıyorsanız yazılımına da ücret ödemiş oluyorsunuz ve yazılımda mekaniği gibi sizin olmuş oluyor. Bu bir ekstra değildir yapılan makinenin yazılım olmadan hiç bir anlamı yok demir yığınıdır. Ama çoğu yazılımcı bunu koz olarak görüyor bu konuda kırk çeşit takla atıp özellikle sizi yazılım konusunda gebe bırakmaya çalışır.

Her şey anlaşmada biter anlaşmanızı ona göre yapın kabul etmiyorsa o kişiye iş yaptırmayın yada ürün satın almayın. Bu sizin hakkınızdır satın alarak parasını ödediğiniz ürün sizin olur. Piyasa en çok bulunan elemanlardır özellikle plc yazılımcılar biri olmazsa diğeri olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,891
Kullanıcılar
451,033
Son üye
sivastopol

Yeni konular

Geri