Power Bank projeme Güneş enerjisi bağlamak istiyorum

sanerdk

Üye
Elimde gerektiğini düşündüğüm herşey mevcut ama elektronik konusunda bilgisizim.

Elimde bulunanlar

Solar Panel SC 004 120X45mm
TP4056 Lipo Şarj modülü 5v ile şarj yapıyor
DC-DC booster, Pilin enerjisini 5V olarak veriyor (telefon şarjı için)
Açma kapama anahtarı DC-DC boosterın pozitif gücünü açıp kapatıyor.

Şimdi ben bu tp4056 modülünün güç girişine solar panelimi bağlamayı düşünüyorum. Arasına bir on-off switch koyacağım tabi. Güneş altında pili şarj eder muhtemelen akşam üstü 3-4 volt çıkıyor panelden nasıl bağlamalıyım pile bağlarsam bir sakatlık çıkmasından korkuyorum :D

Kalem kutusuna monte edeceğim herşey bittiğinde yazın bisiklet-kamp tarzı yerlerde kullanacağım cihazımı. Ekstra özellik olsun diye istiyorum solar paneli ve ücretsiz şarj için :D

Resimler;
o7YkBR.jpg

l10Wng.jpg

Powerbank Ampere değerlerim

o7YkbQ.png

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
üstteki resimdeki en soldaki karttan bir tane daha lazım. Solar paneli bu karta gireceksiniz. Bu kart solar hücrenizden gelen voltajı 5 volta çevirecek. Bu çevrilen voltajı mikro usb girişine vererek pilinizi şarj edeceksiniz.

Mantıken böyle olması lazım.

solar panel kaç volt üretiyor?

solar hücre cıkışlını bir seri diyotla (en az 1 A lik olsun diyot) pil sarj eden devrenize(+ kısmına) girin, solar eksiyide eksi kısmına. . gerisini biliyorsunuz zaten yaptınız.

solar hücre cıkışlını bir seri diyotla (en az 1 A lik olsun diyot) pil sarj eden devrenize(+ kısmına) girin, solar eksiyide eksi kısmına. . gerisini biliyorsunuz zaten yaptınız.

peki devre sadece 5 volt olduğunda mı açılır dediğiniz gibi yaparsam?

Devreyi kutuya koydum, yeni kablolar çektim düzenli :D Şuan daha taşınabilir bir hal aldı Power Bank

Resim

nr5p1M.jpg

diyotta 0,3-0,4 volt düşüş olacak bir diyot secerseniz panel çıkışınız 4,9 Volt ve fazlası oldugunda devreniz pili şarj edebilecek şekilde çalışır. 6 volt ve daha yüksek voltaj verirse güneş paneliniz devreniz yine çalışır ama pili şarj eden devre fazlasıyla ısınmaya başlar ama yinede çalışır.

Forum istatistikleri

Konular
128,815
Kullanıcılar
450,906
Son üye
Ümitgüçlü71

Yeni konular

Geri