Power Led ve Driver'lar hakkında

Watt üzerinden gidince zihin karışıklığı oluyor, o yüzden watt/lümen verimi açısından bakmak daha sağlıklı... Sizin elinizdeki ürün normal Çin mamulü PAR38, içindeki ledlerde 80-85 lm/watt civarı...

85 lm/watt*12= 1020 lümen ışık gücü var...
Aynı bacak yapısında kaliteli 700 mA led ile değişim yapılırsa;
180 lm/watt*12=2160 lümen yaklaşık iki kat ışık gücü yakalanıyor... Sürücüyü de harici tip ile değiştirmek gerekiyor...

O kadar led+sürücü+işçilik masrafı ve riskine değermi o kasa için tartışılır, LG çipli 20W PAR38 mevcut... :)

Eğer led çıkartır çıkan yerleri köprülerseniz led sürücü sabit akım sürücü olduğundan 7-8 adet led ile de çalıştırır, problem olmaz...

nerden bulurum ben bahsettiğiniz Lg çipli par38 lambayı? işimi görüyorsa almak isterim.
birde bu par38 nedir? ne demek bu şimdi? =)
amerikalı bir akvarist bir forumda benzer lamba ile su içindeki ölçümlerde işte bilmem kaç inç te 500 par ölçütüğünü söylemiş, buda kafamı çok karıştırdı. madem lamba 38 par (bu değer tam olarak nedir bilmiyorum) nasıl 500 par a çıkıyor.. köşelerde ışığın az ulaştığı yerlerde 60 derece lens ile 100 par ölçüyormuş.. ha bu arada bende de 60 derece lens var.. onu ekstradan aldım.
şu andaki lambayı kullandığım alan da böyle;
k75fj.jpg

Birşey daha geldi aklıma, ben bunu bu akvaryumun üzerinde 7 lambaya indirerek kullanmaya devam edicem, çünkü bu küçük akvaryum için çok fazla ışık veriyor..
Yeni bir akvaryum düşünüyorum, 40x30x40h civarında.. Ona kompozit (hani bu aliminyumla plastik karışımı işlemesi kolay bişey var ) bir kapak yapacağım, uzunlamasına 12(yada 18li) li kare pcb alıcam ve external driver ile 3w x12 çalıştıracağımdır. bunun için soğutucu birşey gerekirmi? direk çubuk pcb kartı kapağın içine silikonlasam kullanabilirmiyim? aliminyum heatsink olmaz sa olmaz mı? ne bilim, fan filan monte edebilirim mesela..

Çok eskiden güzel bir akvaryumum vardı .
Aydınlatmada az mavimsi ışığı olan bir fluoresant kullanıyordum 40 lık.
Bir miktarda güneş gördüğü için bitkilere çok iyi geliyordu kriptonlar ve yavru otları çok iyi gelişiyordu.
Balıkların rekleride hoştu.
Demem o ki uzunca yerler için noktasala yakın ve yönlenmiş ışıklar ancak dekoratif maksatla olursa oluyor.
Şimdilerde ledlerin hangisi iyidir bilmiyorum denemedim ve konudan uzağım.
Led ler için gün ışığı soğuk sıcak gibi kavramlar var.
Baklavacı ve altıncı sıcak sever ama gümüş ve platin türü satıcı cool sever gibi..
Bunuda göz önüne al.
Işığı azaltmak istersen led eksiltmek yerine pwm ile kontrol edilebilen led sürücüler var.
Onları bir incele istersen.

AL yapacan silikonla uğraşacan falan filan pekde yakışıklı olacağını sanmıyorum.
Kimbilir belki hazır dış mekan için silikonlu yapışkanlı led şeritler var.
Dizersin sıra sıra ...denemekden kime ne.

Çok eskiden güzel bir akvaryumum vardı .
Aydınlatmada az mavimsi ışığı olan bir fluoresant kullanıyordum 40 lık.
Bir miktarda güneş gördüğü için bitkilere çok iyi geliyordu kriptonlar ve yavru otları çok iyi gelişiyordu.
Balıkların rekleride hoştu.
Demem o ki uzunca yerler için noktasala yakın ve yönlenmiş ışıklar ancak dekoratif maksatla olursa oluyor.
Şimdilerde ledlerin hangisi iyidir bilmiyorum denemedim ve konudan uzağım.
Led ler için gün ışığı soğuk sıcak gibi kavramlar var.
Baklavacı ve altıncı sıcak sever ama gümüş ve platin türü satıcı cool sever gibi..
Bunuda göz önüne al.
Işığı azaltmak istersen led eksiltmek yerine pwm ile kontrol edilebilen led sürücüler var.
Onları bir incele istersen.

AL yapacan silikonla uğraşacan falan filan pekde yakışıklı olacağını sanmıyorum.
Kimbilir belki hazır dış mekan için silikonlu yapışkanlı led şeritler var.
Dizersin sıra sıra ...denemekden kime ne.

şunu bilmiyorum; powerledi soğutmak çok önemlimi. işimi görücek ise pcb yi yapıştıracak silikonda var, kapağıda güzel yapabilirimde =)
birde lenslerin kendi kılıfları var, süt beyaz plastik. bunları yapıştırmak gerkiyormu acaba? yoksa sıkışarakmı tutunuyorlar, bunuda anlayamadım.

Evet soğutmak gerekir.
Onların pdf lerini incelersen ya da bir tane alıp bakarsan anlarsın.
Altlarında soğutucuya lehimlenecek metal pad leri var.
Özel soğutucuların oraya denk gelen yerleri lehimlenir.
Krem lehim ve alttan ısıtma ile.
Pinlerin baskısı ile tutsada zamanla ısı iletimi bozulur.
Hani belki termal yapıştırıcıler , değermi bilmem.

nerden bulurum ben bahsettiğiniz Lg çipli par38 lambayı? işimi görüyorsa almak isterim.
birde bu par38 nedir? ne demek bu şimdi? =)
amerikalı bir akvarist bir forumda benzer lamba ile su içindeki ölçümlerde işte bilmem kaç inç te 500 par ölçütüğünü söylemiş, buda kafamı çok karıştırdı. madem lamba 38 par (bu değer tam olarak nedir bilmiyorum) nasıl 500 par a çıkıyor.. köşelerde ışığın az ulaştığı yerlerde 60 derece lens ile 100 par ölçüyormuş.. ha bu arada bende de 60 derece lens var.. onu ekstradan aldım.
şu andaki lambayı kullandığım alan da böyle;

Kullandığın armatür PAR38, yani standartı o şekilde isimlendiriliyor, aydınlatmada muhtelif ebatlarda aydınlatma armatürlerine verilen isimler var PAR56, PAR38, PAR30, MR16, AR111 gibi...

PAR diye ışıklandırma standartı yok o değer lux'tür, belirli mesafeden 500 lux aydınlatma değeri ölçmüştür...
LG çipli PAR38 lambayı ben satıyorum... :p

Power led'ler için soğutma önemli hemde çok, yapmak isteğini anlatırsan yardımcı olurum, sorular karışık olmuş...

SOğutma için alüminyum profil kullanman gerekli...

Yapmak istediğim şudur;
2. bir akvaryuma -ki 40 litre su alan bir tank- işimi görecek bir aydınlatma yapmak istiyorum. Bu uzunlukta hiç bir t5 işimi görmüyor. İhtiyacım olan lambalarda royal blue ve 10-14-18bin kelvin beyazlardan birer ikişer karışık birşeyler. Bir üstteki arkadaşımız lambanın belirli bir noktaya yönlendirilmesinin sadece dekoratif olacağını söylüyor. Ama eğer mercan besleyeceksen bu lens işi durumu çok kullanışlı hale getiriyor.
Çok fazla masraf yapmakta istemiyorum, yoksa vericek olsam 200-300 tl hazır armatürler var. Takıp kullanacağım, emek vakit harcamayacağım.
Bahsettiğiniz lambalara LG den baktım ve aslında tamamen benim karmaşık anlatımımdan meramımı tam anlatamadığıma karar verdim. Sanırım bu son yazdıklarımdan sonra LG nin benim ihtiyacım olmadığını söyleyeceksiniz..

edit; ben şimdi şimdi ne söylemek istediğinizi anlıyorum galiba. ben zaten bu lambanın üzerindeki sizin kötü çip dediğiniz ledleri hiç bir zaman kullanmadım. ihtiyaçlarım doğrultusunda edison, bridgelux ve GNC elektroniğin çinde yaptırdığı 10k lambalardan aldım bağladım.

Son düzenleme:
1)Akvaryumun ebatları nedir?
2)İhtiyacın olan lens derecesi nedir?

1)akvaryum 40*35*30
2)60 derece lens aldım ebay'dam 20 tane.

40*35*30 ebatlarında akvaryuma üstten yukarıda linkini verdiğim LG ledler ile 12'li yuvarlak PCB kullanarak 290 lm.*12=3480 lm. alıp üstüne 60 derece lens takmak en mantıklısı... Gerekli soğutucuyu da temin etmek problem değil...

LED, lens vs. ebay'dan almaya gerek yok, benim stoklarda bile bayağı lens modeli mevcut...

Forum istatistikleri

Konular
129,177
Kullanıcılar
451,529
Son üye
Ramazan Çelikten

Yeni konular

Geri