prizlerde elektrik var.

bjklord

Üye
arkadaşlar evin sigortalarını kapatmama rağmen prizlerden elektrik kesilmiyor. kontrol kalemiyle kontrol ettiğimde elektrik var gözüküyor. panomun durumunu aşağıdaki linkd,ten görebilirsiniz. apartman dairesinde oturuyorum
elektrik sorunum - YouTube

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Yakın zamanda binanızın elektirk hattında( Ana panoda) herhangi bir çalışma oldumu? Sayaç-sigorta değişimi vs. Bir şekilde Faz ve nötr kabloları yer değiştirmiş gibi görünüyor. Videoyu izleyemedim ama şunu sorucam, Sigortalar kapalıyken dağıtım sigortalarının çıkış tarafında ( Ana sigortanın bağlı olduğu değil, hatların dağıldığı kısım) enerji görünüyormu? Eğer çıkış tarafında kontrol kalemi yanıyorsa faz-nötr iletkenleri ters bağlanmıştır. Faz sigortalar üzerinden dağılması gerekirken direkt olarak alıcılara gitmiştir.

-----

Videoyu şimdi izledim, ana sigorta kapalıyken mavi kabloda enerji yok ise'de faz-nötr yanlış bağlanmış diyebiliriz.

Son düzenleme:
Benim abimlerin evinde de aynı durum var. Faz direkt gidiyor sigortalarda nötr kesilmiş. Allah'tan sayaç üstü sigortada faz kesilmiş:eek: Düzeltmek için bir türlü elim değmiyor.

Hocam, sayaçüstü sigortayı kapatıp bina içindeki tali panodan faz-nötr ün terini değiştirin, kolaylıkl yapabiliceğiniz bir işlem. :)
Allah korusun bir arıza durumunda keşke daha önceden yapmaydım dememek lazım. Bir arıza durumunda sigorta devreyi açsa bile faz kesilmediği için sistemde enerji oluca, tehlike yaratıcaktır.

-----

Videoda göründüğü kadarıyla tali panoda faz iletkeni var fakat nötr iletkenini göremedim. muhtemelen panonun altında kalmıştır. belkide yakın zamanda bu pano yenilendi ve bağlantı ters yapıldı.

Vallahi Vacip ustam işin açıkçası ben yapayım dedim onlar hiç oralı olmadı. Anlattım onlara tehlikesini. Bir de bedava yaptıracaklar ben yapacağım için. Benden bu kadar. 'El elin eşeğini türkü çağırarak ararmış'.

2 dakikalık video çekmiş de keşke ana sigortaya giren mavi kabloda elektrik var mı, yok mu bir de ona baksaydı.

Hocam, sayaçüstü sigortayı kapatıp bina içindeki tali panodan faz-nötr ün terini değiştirin, kolaylıkl yapabiliceğiniz bir işlem. :)
Allah korusun bir arıza durumunda keşke daha önceden yapmaydım dememek lazım. Bir arıza durumunda sigorta devreyi açsa bile faz kesilmediği için sistemde enerji oluca, tehlike yaratıcaktır.

-----

Videoda göründüğü kadarıyla tali panoda faz iletkeni var fakat nötr iletkenini göremedim. muhtemelen panonun altında kalmıştır. belkide yakın zamanda bu pano yenilendi ve bağlantı ters yapıldı.

sayaç üstü sigorta
bina girişindeki ana sigortamıdır? bina içindeki faz nötr teli hangileri oluyor.
bu arada kontrol kalemiyle mavi kabloyu kontrol ettim elektrik yok.
kusura bakmayın oldukca cahilim.. şimdiden teşekkür ederim.

sayaç üstü sigorta
bina girişindeki ana sigortamıdır? bina içindeki faz nötr teli hangileri oluyor.
bu arada kontrol kalemiyle mavi kabloyu kontrol ettim elektrik yok.
kusura bakmayın oldukca cahilim.. şimdiden teşekkür ederim.
sigortaya faz yerine nötr girilmiş bence bu problemi çözerken 30ma kaçak akım roleside taktırırsanız bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz slm

Sayın bjklord.
Tahmin ettiğim kadarıyla elektrikten pek anlamıyorsunuz. Mavi kabloda elektrik yoksa sayaçtan gelen kablolar yer değişmiş. Elektrik sayacından bir faz, bir de nötr kablosu çıkar. Sayacın hemen üstünde bir de ana sigorta vardır. Tahminen ana sigorta çıkışında faz ile nötr yer değişmiş. Nasıl değişmiş bilmiyorum ama bir şekilde değişmiş. Bir elektrikçi çağırıp, durumu izah edin ve bağlantıları düzeltsin.

Sigorta kutusunun içinde asıl nötr bağlantılarını göremedim. Büyük ihtimal kutunun arkasında kalmış. Şu durumda nötr kablolarında elektrik var. Siz sigortayı kapatınca nötr hattını kesmiş oluyorsunuz.

İŞİ BİLMİYORSANIZ KESİNLİKLE KENDİNİZ MÜDAHALE ETMEYİN. 220 V. ŞAKASI OLMAZ.

Forum istatistikleri

Konular
128,944
Kullanıcılar
451,124
Son üye
MEK3232

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri