Programlama devresi yardım!!!

PIC_achu

Üye
arkadaşlar merhaba
ilk olarak PIC 16F84A ile bir led uygulaması yaptım
sonra baktım ki PIC16F628
daha üstün özelliklere sahip
aldım bir iki tane
soracağım şu 16F84A için yaptığım programlama devresinde
16F628A ya program yazabilir miyim?
yoksa ayrı bir programlama devresi mi yapim?
ayrıca elimdeki program sadece 16F84 programlıyor
walla işin içinden çıkamadım
sonra kimvurduya gitmesin o kadar para verdik di mi?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sayın PIC_achu

Kullanacağınız programlar Mesela PicUP, Picprog kullanabilirsiniz. 16f84 ile 16f628 aynı bacak sayısına sahip olduğu icin kullanacağınız programlama devresine pic nizi koyup test edebilirsiniz yanlız bazı devreler sanırım 16f84 sadece programlayabiliyor.

peki devreye programlayabiliorum diyelim programlama yazılımım sadece 16f84 yazıyor
16f628 için yazdığım programı bu program pic e yazacak mıdır?

Moderatör tarafında düzenlendi:
PIC_achu ' Alıntı:
peki devreye programlayabiliorum diyelim programlama yazılımım sadece 16f84 yazıyor
16f628 için yazdığım programı bu program pic e yazacak mıdır?

Hangi yazılımı ve hangi programlayıcı kiti kullandığınızı söylerseniz size yardımcı olabilirim.

kardeş bunları aldığım sitede IC_prog da vardı am ben bunu aldım çalıştı
devreye bi bak 16f628 programlanabilir mi kullandığım programı aşağıda verdim indirip incelersen
memnun olucam şimdiden teşekkürler
cevaplarınızı bekliorum

sdh9o0.jpg

Ekli dosyalar

• CardWriter.zip
    421 KB · Görüntüleme: 1
  • IC-Prog.zip
    493 KB · Görüntüleme: 0
Gördüğüm kadarıyla bu devre ile 16f628 programlayabilirsin.Çünkü 16f84 ile 16f628'in PGD ve PGC bacakları aynı pinlere denk geliyor.Yine de sorunlar yaşayabilirsin.
Cardwriter programı ise sadece f84 ve f876/6 programlanabiliyor.Bu yüzden Ic-prog ve Winpic tarzı bir program kullanman gerekir.Eğer yeni bir programlayıcı yapabilme imkanın varsa sana birçok pic'i programlayabileceğin bir devre şeması yollayabilirim.

Gördüğüm kadarıyla bu devre ile 16f628 programlayabilirsin.Çünkü 16f84 ile 16f628'in PGD ve PGC bacakları aynı pinlere denk geliyor.Yine de sorunlar yaşayabilirsin.
Cardwriter programı ise sadece f84 ve f876/6 programlanabiliyor.Bu yüzden Ic-prog ve Winpic tarzı bir program kullanman gerekir.Eğer yeni bir programlayıcı yapabilme imkanın varsa sana birçok pic'i programlayabileceğin bir devre şeması yollayabilirim.

kardeş ic prog ile bu devreden programlayabilir miyim peki?
olmuyorsa bi zahmet yolla yazılım ve devreyi şimdiden saolun

Kusura bakma dostum ilgilenemedim dün.

Şu an kullandığın devre ile Ic-prog çalışabilir de çalışmayabilir de.Bunu deneme yanılma yoluyla bulabilirsin.

Benim görüşüm bu devreyi yapman, dolayısıyla hertürlü pic'i rahatlıkla programlayabilirsin.

Takıldığın bir yer olursa sorman yeterli.İyi çalışmalar dilerim..

Kusura bakma dostum ilgilenemedim dün.

Şu an kullandığın devre ile Ic-prog çalışabilir de çalışmayabilir de.Bunu deneme yanılma yoluyla bulabilirsin.

Benim görüşüm bu devreyi yapman, dolayısıyla hertürlü pic'i rahatlıkla programlayabilirsin.

Takıldığın bir yer olursa sorman yeterli.İyi çalışmalar dilerim..

estağfrullah dostum lafı mı olur

yalnız bişi sorucam :
pdf dosyalarına baktım da birisinde winpic şunu yapamaz icprog kullanın
bişeyleri de ic prog yapamaz winpic kullanın diyo bide porttalk22 ne iş anlamadım
hangisini sorunsuzca kullanıyosun yoksa hepsini birden mi kullanıyorsun
bildirirsen çok makbıle geçer şimdiden saol

estağfrullah dostum lafı mı olur

yalnız bişi sorucam :
pdf dosyalarına baktım da birisinde winpic şunu yapamaz icprog kullanın
bişeyleri de ic prog yapamaz winpic kullanın diyo bide porttalk22 ne iş anlamadım
hangisini sorunsuzca kullanıyosun yoksa hepsini birden mi kullanıyorsun
bildirirsen çok makbıle geçer şimdiden saol

Açıkcası ben projelerimde sadece 16f877, 16f628, 16f84 ve 18f452 ile çalıştım.Bu picleri programlarken sadece winpic kullandım ve hiç sorun yaşamadım.Diğer picler için birşey diyemeceğim, çünkü hiç çalışmam olmadı.

Porttalk ise windows xp'de com ve lpt porta erişimlerdeki bazı kısıtlamaları kaldırıyor.Böylece Ic-Prog ve Winpic portlara rahatça ulaşarak sorunsuz bir şekilde programlama yapabiliyor.

Forum istatistikleri

Konular
129,440
Kullanıcılar
451,992
Son üye
xxxtentasyon

Yeni konular

Geri