Röleler monofaze algıladığında.

Ali_Rıza

Katılımcı Üye
Arkadaşlar merhaba;
Ben kompanzasyon işiyle uğraşmadım ama kafama takılan bir konu var.
Mesela röle monofaze algılayan bir rölemiz var.
1. Faz = 5kVAR kompanzasyon gerekli.
2. Faz = 5Kvar kompanzasyon gerekli.
3. Faz = 10 Kvar kompanzasyon gerekli olduğunu algıladı.
Şimdi muhtemelen eğer yanlış yorumlamıyorsam röle 1 adet 15kVAR trifaze grup ve 5kVAR monofaze devreye sokmak isteyecek.

Peki takıldığım nokta şu= Bunun yerine 20kVAR trifaze kompanzasyon devreye sokulsa sayaç bunu anlayabiliyormu?

Yani reaktif sayaçlar faz lara özel münferit ölçüm mü yapıyor? Yoksa bütün fazlara ait toplam reaktif yükü mü ölçüyor?

Teşekkür ederim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Mekanik sayaçları bilmiyorum.Kombi sayaçlar 3 fazın Cos değerini ayrı ayrı ölçüyor. Bu sebeple hem indüktiften (aynı anda) hem de kapasitiften ceza yemek mümkün.Bu sebeple 1 faz kullanıcıların çok olduğu veya dengesiz yüklenmenin fazla olduğu yerlerde 3 faz ölçen ve 1 fazlı grup devreye alma özelliği olan roleler kullanılması veya dinamik kompanzasyon uygulamalarına gidilmesi gerekir.

Mekanik sayaçları bilmiyorum.Kombi sayaçlar 3 fazın Cos değerini ayrı ayrı ölçüyor. Bu sebeple hem indüktiften (aynı anda) hem de kapasitiften ceza yemek mümkün.Bu sebeple 1 faz kullanıcıların çok olduğu veya dengesiz yüklenmenin fazla olduğu yerlerde 3 faz ölçen ve 1 fazlı grup devreye alma özelliği olan roleler kullanılması veya dinamik kompanzasyon uygulamalarına gidilmesi gerekir.

Teşekkür ederim.
Yani anladığım şu ki; Bütün fazların ayrı ayrı değerlendirip kompanze edilmesi gerekli.

Yanlış anımsamıyorsam Sn hemmuhhemtek(umarım doğru yazmışımdır)izmir EMO nun bir bildirisini naklederken konu tartışılmış ve tüm yorumcular fazların ayrı ayrı değerlendirilmesinin -EMO nun düşüncesinin aksine-daha uygun olacağı sonucuna varılmıştı.

Forum istatistikleri

Konular
128,927
Kullanıcılar
451,094
Son üye
ulbeya

Yeni konular

Geri