Rüzgar Türbini için Alternatör Yapımı

Çok güzel sayın atasan2006. Çok emek ve para harcadığınız görünüyor. İnşaallah emekleriniz boşa gitmez.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
değerli arkadaşlar ve sayın mehmet abi. nette bu konu ile 3-4 aydır ilgileniyorum. biyere yazmıyorum ama bilgi edinmek için araştırıyorum en sonunda 3 kw lık bi asenkron motoru modifiye edip 12 kutuplu sardım neodyum mıknatıs siparişi de verdim bakalım nasıl olacak. sizleri takip ediyorum yazdıklarınızı okuyorum.burada ayrıntıları ve sonuçlarını paylaşacağım yakın zamanda bakalım nasıl olacak?

stator 36 oyuk
stator uzunluğu 11,7 cm
rotoru 3 mm taşladım 12 cm uzunluga mıknatıs koyacağım
mehmet abinin tavsiyesi 1/3 oranı doğrultusunda 24 mıknatıs olacak ancak 12 kutup olacak nn ss şeklinde
mıknatıslarım 30*10*2
36 oyuk her oyuga 1 mm kesitte 30 sipir.
dikkate almadığım bi yer varsa lütfen yardımcı olunuz. şimdiden teşekkürler... bu arada bandırmadan yazıyorum. rüzgarımız bol...
bakalım hayırlısı...

s.a.
sayın s.gultoprak rotoru 3mm tornalatmışsınız fakat mıknatıslarınız rotorun her yerini saracağından çapta 4mm eder.bu da demek oluyor ki; rotorun çaptan en az 5mm tornalanması gerekiyor.sn. şef evvelki sayfalarda açıklamıştı, ayrıca tecrübeyle sabittir kolay gelsin, başarılar.

Sayın s.gultoprak,
Yazdıklarınıza göre şu an her şey yolunda görünüyor. Mıknatısları neden 20 mm. değil de 10 mm. genişliğinde düşündünüz ?
Aynı kutuplu iki mıknatısı yanyana getirmek sizi bayağı uğraştıracak çünkü. Bu mıknatıslar birbirini itmeye çalışacak, yapıştırıcı kuruyuncaya kadar elinizde sıkıca tutmanız gerekecek.

Sayın wolf-4503,
Mıknatıs kalınlığı 2 mm. olduğu için 3 mm. traşlamış. Yani rotor çapında her iki tarafı göz önüne aldığımızda 6 mm. traşlanmış oluyor. Karşılıklı iki mıknatısın kalınlığı 4 mm. olduğu için, mıknatıs stator arasında 1 mm. boşluk kalmış oluyor.
Siz rotorun tamamında 3 mm. traşlanmış gibi anladınız galiba.

hocam ben daha çok stator iç çapı ile benim rotorun dış çapı birbirine en yakın mesafede ve tam daire oluşturamayacağım için 3 mm tornalatttım ama denerim olmazsa biraz daha indirebilirim. imkanım buna müsait. mıknatıslarım gelsinde bakalım...

hocam ben aslında 10 mm almamın nedeni daire olsturması daha kolay olur gibi düşünmüştüm. zor da olsa yapacağız artık olmazsa tahta yada plastik kalıp koyarım araya. 1 erleri boş kalır. ötekiler kuruduktan sonra onları yaparım. neodyum mıknatıs ne kadar güçlü olduğu hakkında hiç tecrübem olmadı daha önce

evet o şekilde algıladığım için hatırlatmada bulunmak istedim sn. şef

arkadaşlar türbinimin kaplaması kuyruğu ve boyası bitti şimdi sıra geldi yerine dikmeye kule 14 metre nasıl bir temel atayım önerilerinizi bekliyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…