Rüzgar Türbini için Alternatör Yapımı

Sayin Orca:

ben bahsi gecen kontrol cihazini 24v Jel aku ile kullanacagim. Akuyu de henuz temin etmedim. Fakat urun ayrintilarinda 24v icin verdigi degerler:

Charge off voltage HVD: 14.4V / 28.8V
Low Voltage Directive LVD: 10.8V / 21.6V
Low Voltage Restore LVR: 11.8V / 23.6V

bu degerler azmidir sizce 24v aku icin?

24 volt için değerleri uygun fakat şunu sorayım ; hybrid sistemdemi kullanacaksınız bunu?

eğer öyle iste rüzgar türbininizin ve solar panellerinizin değerini yazarsanız daha iyi yardımcı olabilirim.

Yanlız şu ayrıntıyıda atlamamak lazım. Diyelim akülerinizin seviyesi 28.8 seviyesine geldi ve şarjı kesti , sizin aküleriniz 23.6 ya gelinceye kadar şarj etmeyecek. 23.6 değerini gördüğü anda tekrar şarja başlayacaktır. Önemli bir ayrıntı.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sunuda Belirtmek Isterim Unutmadan:

Arkadaslar mecbur kalmadikca Permatex Gold Yapistirici Kullanmayiniz.
Bu gun rotoru cikarttim, 2 adet miknatis yerinden oynadi, tornovida ucuyle diger miknatislari test ettim onlarda oynadi :)

Bahsettigim yapistirici 2 tupten olusuyor, bir beyaz birde siyah renk yapistirici karistirarak kullaniliyor.. Bende careyi polyesterde buldum, tum miknatis aralarini heryerini polyesterledim:

21al0yx.jpg

24 volt için değerleri uygun fakat şunu sorayım ; hybrid sistemdemi kullanacaksınız bunu?

eğer öyle iste rüzgar türbininizin ve solar panellerinizin değerini yazarsanız daha iyi yardımcı olabilirim.

Yanlız şu ayrıntıyıda atlamamak lazım. Diyelim akülerinizin seviyesi 28.8 seviyesine geldi ve şarjı kesti , sizin aküleriniz 23.6 ya gelinceye kadar şarj etmeyecek. 23.6 değerini gördüğü anda tekrar şarja başlayacaktır. Önemli bir ayrıntı.

Sayin Orca: (Bu arada isminizi bilmedigim icin ..)

Alternatoru su ana kadar sadece volt olarak olctum. Elimde DC ampermetre olmadigi icin Amperini olcebilmis degilim.

Ahmet bey ;

İsmim egemen mumnun oldum..

Kaç volt gördünüz kaç devirde? Büyük ihtimalle bu cihazın gerilim aralığı 30-40v. Alternatörünüz bunun üstünde gerilim üretirse cihaz yanar. Aynı şekilde akımda 30 amperin üstüne çıktığında yanacaktır.

Hybrid kullanacaksanız düz mantıktan yola çıkalım. 24V yani 130w üstü solar paneller 24voltluktur 8-10 Amper arası değerler verir.

Yani bu cihazda 1 adet solar panel ve max 20amperlik türbin kullanabilirsiniz. Yada 2 solar panel 10 amperlik bir türbin. İleride sistemimi geliştirir daha buyuk bir sistem yaparım diyorsanız bu cihaz işinizi görmez.Ama hobi için kullanıcam derseniz tamamdır.

Arkadaşlar birşey daha aklıma geldi.

Bir ara piyasada mikroçipli diye şarj kontrol üniteleri satıldı. Tabi bir çoğu yine patladı. Bizler meraklı insanlar oldugumuz için içini açıp bakarız normal olarak, içindeki entegreler mikroçiptir evet ama bunların içinde yazılım atamazsınız.Yazılım kullanılan komponentler mikroişlemciler ve mikrokontrollörlerdir. İnsanlarımız bunarın içinde yazılım var diye düşünürler , tabi mantık olarak yazılımlı cihazlar iyidirler herzaman ama her entegre devre mikroişlemci yada mikrokontrollör değildir.

sayın orca17 kanatlarım çam ağacı olup 1 kanat 18.5 kg ağırlığında

sayın şef temenniniz için teşekür ederim önceki yorumunuzu görmediğim için kusuruma bakmayın forumda aradım görmedim tekrar sorunuzu sorarsanız memnuniyetle cevabını veririm

sayın orca17 kanatlarım boyutuna oranla kilosu normal çünkü araştırmalarımda 9 metrelik bir kanat 300 kg olduğunu gördüğüm üçün hafif bile sayılır bulundğum yer izmirin aliağa ilçesi

Sayın Atasan ;

kanatlarınız biraz ağır değillermi? Kullanacağınız yerde sert rüzgar var sanırım
sayın orca17 kanatlarım boyutuna malzeme olarak çam olduğu için ağırlığı normal araştırmalarımdan edindiğim bilgiye göre 9 metrelik bir kanatın 300 kilo olduğunu görmüştüm

Forum istatistikleri

Konular
128,828
Kullanıcılar
450,919
Son üye
Otomasyon_35

Yeni konular

Geri