Radyoaktif seviye ölçme yöntemleri nelerdir?

Radyoaktif seviye ölçe yöntemleri nelerdir? Bu konuda bana yardımcı olabilecek arkadaşlara simdiden teşekkür ederim.

Radyoaktif seviye ölçe yöntemleri nelerdir? Bu konuda bana yardımcı olabilecek arkadaşlara simdiden teşekkür ederim.
Seviyeden kastettiğin nedir?

aktivite mi, enerji spektrumu mu?

Aktiviteyi gaiger sayacı ile rahatlıkla ölçebilirsiniz.
Spektrum için Scintillation dedektörler (NaI), GeLi, SiLi, surface bariyer dedektörleri kullanabilirsiniz.

Doz için kullanılan yöntemler daha farklıdır. Dozimetreler kullanılır. Alan, birey dozimetreleri vs.

Kişiyi etkileyen radyasyon (Rem) de yine farklı yöntemlerle hesaplanır. Her radyasyon tipi her dokuya eşit etki etmez. Burada deneysel ve geçmişten gelen bilgi birikimi önemlidir. Bu birikimle hesap yapılır.

Seviyeden kastım. Örneğin su dolu bir tankın seviyesi olabilir. Silo, sun tankı gibi hammadde veya sıvı'nın seviyesi ölçülmek istendiğinde bu ölçüm nasıl yapılır. Örenciyim ben ödev konum bu baslık altındadır. Radyoaktif seviye ölçüm yöntemleri nelerdir? yardımlarınız için teşekkürler..

Veya döküman nereden bulurum bu konuyla ilgili yardım bekliyorum. teşekkürler.

seviyesini ölçeceğiniz ortamın bir attenuation (zayıflatma) katsayısı vardır. Bunu bilmiyorsanız bile ölçerek kalibre edebilirsiniz.

Şiddeti (intensity veya aktifitesi) bilinen bir radyasyon kaynağını (cobalt 60 gibi) ortamın üst kısmından ortama yönlendireceksiniz ve ortamın alt kısmında dedektörünüz ortamdan geçen ışımanın şiddetini ölçecek. Gerisini hesaplayarak bulacaksınız.

I/Io = exp(-mu*x)

x kalınlık, mu ortamın zayıflatma katsayısı, Io kaynak şiddeti, I dedektörden ölçülen şiddet.

Burada dedektörü de kalibre edeceksiniz.

Bir de yarılanma nedeniyle Io da zamanla azalma olur ve buna bağlı olarak I da. Io daki zamanla azalmayı hesaplayabilirsiniz. Belirli aralıklarla Io ın şiddetini hesapladığınızda, I da ölçümden gelir, kalınlığı hesaplayabilirsiniz.

Bu konuda detaylı bilgiyi beam attenuation anahtar kelimeleri ile internetten araştırabilirsiniz.

Peki bu seviye ölçümünü cihazını yapan markalar nelerdir??

Seviyeden kastım. Örneğin su dolu bir tankın seviyesi olabilir. Silo, sun tankı gibi hammadde veya sıvı'nın seviyesi ölçülmek istendiğinde bu ölçüm nasıl yapılır. Örenciyim ben ödev konum bu baslık altındadır. Radyoaktif seviye ölçüm yöntemleri nelerdir? yardımlarınız için teşekkürler..

merhaba arkadasım, bende gazı unuversıtesı ogrencısıyım hocamız bana da aynı odev baslıgını verdı elınde dokuman varsa benımle paylasırmısın? cok sevınırım gercekten. tesekkur ederım sımdıden...

radyasyon dedektörlerinin kalibrasyonu nasıl yapılır? Anlatabilirseniz sevinirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,902
Kullanıcılar
451,050
Son üye
bayGizem35

Yeni konular

Geri