Raylı bir sistem başlatma sorunu.

biraz inceledim de sen bu isi nasil bir cesaretle aldin anlamadim birak da bilinler yapsin bunu duzeltelim demek yerine desen ki elimde bu malzemeler var nasil yaparin diye daha dogru cevaplar alabilirdin . zaten her kes de sana cizim yollamis senin yapmis oldugun cizim tamamen yanlis

diger panodaki kontaktorler 380 v olabilir cin mali cir cihaz ise o sekilde calisiyordur

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
kardeşim askeriyede yapamam desen bile yaparsın diye üstüne yüklüyorlar görevi, başkada seçeneğin kalmıyor. Malum burası Türkiye.

sn. paravan a.ş. acaba a2 ye nötr versek sorun çözülür mü?

Moderatör tarafında düzenlendi:
motor gucunu belırtın bırde bu sıstemın nerde kullanılacagını belırtın
devrenızdekı eksıklıklerı zaten arkadaslar belırtmiş
eğer amaç sadece prototip ise basıt bı devre yeter
ama endustrıyel bı alanda kullanılmak uzere tasarlandıysa verecegınız bılgılere gore yardımcı oluruz
kolay gelsın

pardon nerede kullanılacagı yazılmıs
benım aklımı kurcalayan start butonuna basılınca surekli ıkı swich arasında gıdıp gelen bır devremı bu ?
durması ıcın stop butonumu kullanılıyor ?

bizde yapmıştık askerde iken bu devreyi çalıştırmıştık şimdi hatırlamaya çalışıyorum. birde uzaktan kumanda olması gerekiyor istenilen yerde duRması veya yön değiştirmesi için üstelik kumanda devresi 24 V olması gerek

Son düzenleme:
Mustafa bey aynen dediğiniz gibi sistem. yasin bey hatırlarsanız çok iyi olur uzaktan kumandasıda varda önceligimiz panodan calıstırmak.

diger calısan parkurda baglantılar aynen böyle fakat 1.kontaktörün A2 sıne bir kablo giriyo nerden geldigini anlamadım aceba nötr olabilir mi? bizim panonun calısmamasının nedeni bu olabilir mi?

Şimdi ben devreyi hatırlayamadım çalışma sistemini anlayatayım biz devreyi çizene kadar belki çizebilen arkadaşlar çıkacaktır. Fakat benim anladığım kadarıyla soruyu soran arkadaş teknik çizimden pek fazla anlamıyor çizmiş olduğu şemadan belli onun için onun anlayacağı şekilde çizmek gerekir diye düşünüyorum.
Çalışma prensibi: tankların üzerinde bulunan A4 silahının heder tahtası yaklaşık 5*5 büyüklüğünde bir pano yanlış hatırlamıyorsam 30-35 metreden atış yapılıyor ve 25 metrelik bir ray üzerinden sağa ve sola sürekli gitmesi gerekiyor istenilen yerde durdurulması veya yön değiştirilmesi gerekiyor bu işlem kablo yardımı ile uzaktan kontrol ediliyor burada sadecepano üzerinden yapılacağı söyleniyor aslında çok basit ileri,geri gerçek olan kumanda devresi 24 VOLT motor yaklaşık 2,2 kw redüktörlü hızı çok yavaş...

Dilimden anlayan biri cıktı :) aynen böyle fakat uzaktan kumandaya ihtiyac yok şuan yani hedefin durdurmak istemiyorum saga sola devam etsin dursun taki atış bitip stop butonuna basana kadar. Teknik resimden anlamıyoruz. panoda kontaktörler üzerindeki butonlara basınca saga ve sola dönüyor ama start butonuyla cektirme yapıp hareket ettiremedik

eger panoda bırı oynama yapmadıysa muhtemelen panı ıcerısındekı bı enstrumanın arızalanması soz konusu
sıgortaların gırıs ve cıkıslarından tut kontaktorlerın yardımcı kontaklarının işlev gorup gormedıgıne kontaktorlerın a2 uclarına notr gelıp gelmedıgıne kadar hatta kumanda fazının swich lerden tekrar donus yapıp yapmadıgına kadar bekmen gerekır
hıc ummadıgın bır yerde ufak bı ayrıntı senı uzun sure ugrastırabılır

Merak ediyorum. Cevap yazan arkadaşlar. Acaba mercan38 kardeşimizin yüklediği şemayı indirip baktılarmı...?

Sn. mercan38 resminizi inceledim (swich kontakları belli olmadığı için tahmin yürüttüm) ve kumanda devresi çizimi haline getirdim. Sonuç hiç bir şeye benzemedi. Ya yanlış çizdiniz. Yada bağlantılar yanlış (nötr bağlantısının olmayışı zaten belli)
Eğer söküp yeniden yaparım derseniz. Sizin anlayacağınız şekilde bir resim çizerim (askere özel :) ). Yalnız mevcut malzeme ile sürekli bir ileri bir geri işi olmaz.
Ya ilave bir yardımcı kontaktör kullanacaksınız....
Yada buton yerine 0 - 1 pako şalter kullanacaksınız...

Merak ediyorum. Cevap yazan arkadaşlar. Acaba mercan38 kardeşimizin yüklediği şemayı indirip baktılarmı...?

Sn. mercan38 resminizi inceledim (swich kontakları belli olmadığı için tahmin yürüttüm) ve kumanda devresi çizimi haline getirdim. Sonuç hiç bir şeye benzemedi. Ya yanlış çizdiniz. Yada bağlantılar yanlış (nötr bağlantısının olmayışı zaten belli)
Eğer söküp yeniden yaparım derseniz. Sizin anlayacağınız şekilde bir resim çizerim (askere özel :) ). Yalnız mevcut malzeme ile sürekli bir ileri bir geri işi olmaz.
Ya ilave bir yardımcı kontaktör kullanacaksınız....
Yada buton yerine 0 - 1 pako şalter kullanacaksınız...
Mevcut malzemelerle bu iş oluyor fakat anlatamıyoruz yapılan çizimleri uygulayamıyor mercan 38 onun anlayacağı şekilde nasıl anlatmalıyız onu düşünmek gerekir...
h84s7.jpg

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,817
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri