Reaktif ceza bedeli nasil hesaplanir?

TuKa

Üye
Merhaba,

Onumuzde 1 hafta kadar zaman var ve sanirim cezaya girecegiz ama cezanin miktarini bilmek istiyoruz.

Tuketim : 330 KW
En fazla %20 olmasi gereken oranimiz %32
En fazla %15 olmasi gereken oranimiz %4

Acaba bu durumda ceza nasil hesaplanir ve ne kadar olur?

Soyle tahmin ediyorum :
32-20=12 (Yani siniri %12 asmisiz)

Toplam Fatura = (Normal Elektrik Harcamasi Bedeli) x 1.12

Bu hesaplama dogrumu acaba?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Hesabınız yanlış.Kullanmış olduğunuz reaktif enerjinin tamamı için,11,275 krş / kvarh bedel
uygulanacaktır.

Ekli dosyalar

• 2010yilitarife.rar
    19.9 KB · Görüntüleme: 365
Son düzenleme:
Sayaç okunmadı ise,şu andaki endüktif tüketim ( 5.8.0 ) den,daha önceki faturanızdaki değeri çıkardığınızdaki fark değer ( çarpan var ise,onunla çarpılacak ),11,275 ile çarpılacaktır.

Son düzenleme:
Merhaba,

Onumuzde 1 hafta kadar zaman var ve sanirim cezaya girecegiz ama cezanin miktarini bilmek istiyoruz.

Tuketim : 330 KW
En fazla %20 olmasi gereken oranimiz %32
En fazla %15 olmasi gereken oranimiz %4

Acaba bu durumda ceza nasil hesaplanir ve ne kadar olur?

Soyle tahmin ediyorum :
32-20=12 (Yani siniri %12 asmisiz)

Toplam Fatura = (Normal Elektrik Harcamasi Bedeli) x 1.12

Bu hesaplama dogrumu acaba?

Kullandigimiz reaktif enerjinin tamami = 330kWh x %32 = 330x0,32 = 105,6 kVARh

Sayaç okunmadı ise,şu andaki endüktif tüketim ( 5.8.0 ) den,daha önceki faturanızdaki değeri çıkardığınızdaki fark değer ( çarpan var ise,onunla çarpılacak ),11,275 ile çarpılacaktır.

Sayacta okudugum degerleri yaziyorum :
Ilk 5.8.0. (Eri) degeri : 1.119,118
Su andaki 5.8.0. (Eri) degeri : 1.226,300
Carpan : 20

Yani (1.226,300 - 1.119,118) x 20 x 11,275 = 24.169 TL

Ancak bu rakam cok yuksek. Ceza olmadan bu kullanima gore odememiz gereken 2.100 TL civarinda.

11,275,lira değil kuruştur.Yeni paralar şaşırtıyor bizi.

11,275,lira değil kuruştur.Yeni paralar şaşırtıyor bizi.

Kusura bakmayin, benim hatam. Farketmem gerekirdi.

Dolayisiyla :

(1.226,300 - 1.119,118) x 20 x 0,11275 = 241.69 TL ceza yiyecegiz.

Simdi Ali Riza Bey'in cevabinida gordum. Sonuc ayni.

Yani normal tarifemizden 2.100 TL hesaplanacak ve ustune yukarida hesaplandigi sekilde 241.69 TL ceza gelecek.

Umarim hesapta hata yoktur

Sistemde surekli takili kalmis kondansator gorunmuyor. Muhtemelen kondansatorlerden biri veya birkaci bosalmis olmali. Onlar yarin degistirilecek ve sistem eski haline getirilecek.

Bu noktada hangi onerilerde bulunursunuz? %32 oranini 'hizlica' dusurmenin yollari nelerdir?

%32 oranini 'hizlica' dusurmenin yollari nelerdir?

Konuyu birazcik one itelesem bu aksam bir cevap gelirmi acaba?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sayaç çarpanı 20 olduğuna göre çok yüksek tüketim yapan bir yer değil işletmeniz... Hızla cezaya girme oranınızı düşürülmesi zor .

Ayrıca : Bağlantı gücünüz nedir? Zira çarpan 20 ...

Sayaç çarpanı 20 olduğuna göre çok yüksek tüketim yapan bir yer değil işletmeniz... Hızla cezaya girme oranınızı düşürülmesi zor .

Ayrıca : Bağlantı gücünüz nedir? Zira çarpan 20 ...

Haklisiniz.
Baglanti gucumuz 50 dolayisiyla oranlarimiz Reaktif icin %20, Kapasitif icin %15.

Peki bundan sonrasi icin reaktifi Guc Kontrol Rolesi uzerinden sifirlamanin yolu nedir? Bundan sonra reaktifin yazmamasi icin Guc Kontrol Rolesi uzerinden bir ayari 0'a veya 1'e getirilmesi gerektigini yazdiginizi hatirliyorum. O bilgiyi forumda aradim ama bulamadim.

Guc Kontrol Rolemiz Varkombi 12 PC.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,925
Kullanıcılar
451,091
Son üye
yutu61

Yeni konular

Geri