Regulator Çıkışına Mosfet

Peki , r2 potu ile de hassas voltaj ayarı mı yapılıyor rugalator için ? , Ve diğer sorum. Npn tipli transistörü ne kadar çoğaltırsam akım çekme kapasitesi de o kadar artıyor değil mi ?

Regulatorun kac volt verecegini o pot ile ayarliyorsun.

Evet NPN sayisini artirarak akimi artirabilirsin. Fakat Q1 transistorunun de eklenen transistorlerin beyz akimini karsilayabilmesi lazim.

Regulatorun kac volt verecegini o pot ile ayarliyorsun.

Evet NPN sayisini artirarak akimi artirabilirsin. Fakat Q1 transistorunun de eklenen transistorlerin beyz akimini karsilayabilmesi lazim.
Evet. Oda var. zaten tahmini 2 adet ekleyeceğimdir. Datasheetden ise beyz akımlarını incelerim tabiki. Teşekkür ederim değerli bilgileriniz için. @taydin @Bunalmis

Farklı bir konu açmak istemedim. Bu geç devrelerinde DC olarak Bobin kullanımındaki amaç nedir ? Bende hep devrelerimde kullanıyorum ama amacını bilmiyorum. Nedir ? Genlde 1000uF kondasatör ve 100uH bobin olmazsa olmazım incelediğim çoğu devrelerde bunlar mevcuttu.

Bu geç devrelerinde DC olarak Bobin kullanımındaki amaç nedir ?

Geç devresi nedir yav? Doğrultucularda şok bobini kullanmaktaki amaç kondansatör şarj akımlarını azaltarak doğrultucu diyotlarını ve trafo sekonderini daha az yormak. Şok bobini doğrultucu çıkışındaki ripple değerini de azaltır, ama bu çok önemli bir avantaj değildir. Doğrultucudan sonra gelen regülatör, ripple az da olsa çok da olsa neredeyse tamamını ortadan kaldırır.

Güç olacaktı. Fark etmemişim. Halbuki yazdıktan sonrada okuyorum mesajları Af ola. değerli bilginiz için teşekkür ederim. O zaman kullanmaya devam. Peki kondansatöre seri mi olmalı paralel mi ?

Güç olacaktı. Fark etmemişim. Halbuki yazdıktan sonrada okuyorum mesajları Af ola. değerli bilginiz için teşekkür ederim. O zaman kullanmaya devam. Peki kondansatöre seri mi olmalı paralel mi ?

Doğrultucu diyotlardan sonra, filtre kondansatöründen önce bağlanmalı

1665495595638.png

Forum istatistikleri

Konular
129,466
Kullanıcılar
452,028
Son üye
ahmet ural

Yeni konular

Geri