RTU Markaları

cgtykynk

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Scada üzerine araştırma yapmaktayım fakat yeni gelişen bir teknoloji olduğu için internette pek fazla döküman bulunamıyor.

Acaba piyasadaki RTU Markaları nelerdir ? Hangi firmalar bu RTU'ları üretmektedir ? Bu RTU'ların ek modülleri nelerdir ? Örneğin MODBUS ile RTU/PC iletişimi kurabilmemiz için ne gibi bir modül takılmalı veya ne gibi bir ayar yapılmalıdır ?

Bu gibi bilgileri edinebileceğim bir kaynak bana sunabilirseniz çok sevinirim.Veya bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımızı yardıma davet ediyorum.En azından çeşitli RTU markalarını bile söyleseniz araştırmama bir ışık tutmuş olacaksınız.

Saygılarımla,
Çağatay KAYNAK
MÜTEF Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği Öğrencisi

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
MOXA , ICPDAS markalarını tavsiye ederim.

Merhaba arkadaşlar,

SCADA üzerine araştırma yapmaktayım fakat yeni gelişen bir teknoloji olduğu için internette pek fazla döküman bulunamıyor.

Acaba piyasadaki RTU Markaları nelerdir ? Hangi firmalar bu RTU'ları üretmektedir ? Bu RTU'ların ek modülleri nelerdir ? Örneğin MODBUS ile RTU/PC iletişimi kurabilmemiz için ne gibi bir modül takılmalı veya ne gibi bir ayar yapılmalıdır ?

Bu gibi bilgileri edinebileceğim bir kaynak bana sunabilirseniz çok sevinirim.Veya bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımızı yardıma davet ediyorum.En azından çeşitli RTU markalarını bile söyleseniz araştırmama bir ışık tutmuş olacaksınız.

Saygılarımla,
Çağatay KAYNAK
MÜTEF Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği Öğrencisi

Teşekkür ederim.Peki bu RTU'ların ek modülleri var mıdır nelerdir ? Örneğin bir RTU ile bilgisayarın MODBUS üzerinden iletişimini sağlamak için ne yapmamız gerekir.(MODBUS'a hakimim.)

AREVA / ALSTOM, ABB, MOTOROLA .... piyasada bir çok üretici bulunmakta. Bunlarla ilgili bilgiye kendi sitelerinden ulaşabilirsin. Detaylı döküman istersen ben yardımcı olabilirim.

Çoook var. Hangi sektör için RTU olduğu önemli. Haberleşme medyası önemli.
Modbus RTU hemen hepsi destekler. Ama MODBUS RTU protokolünü RTU cihazları uzak haberleşme için değil sadece bulundukları lokasyondaki yardımcı ekipmanla haberleşme için kullanırlar. Daha doğrusu öyle olması icap eder.
yardımcı ekimpandan kastım enerji analizörü, su kalite analizörü, operaötr panel vb cihazlar.

RTU tam olarak nedir kısa bir bilgi verebilirmisiniz?SCADA ile bağlantısı nedir?

S.A.
RTU olarak haberleşme yapacaksanız fultek'in de modbus tru modülleri var biz kulandık gayet güzel modüller. Ray geçişi ve her modülü yanyana koyduğunuz zaman 485 soketleri otomatik birbirine geçiyor aynı zamanda da Fultek'in scadası da var bu modüllerle haberleştirip script yazarak döngüde yapabilirsiniz. Salih beyle görüşürseniz size bu konuda yardımcı olacaktır. Kolay gelsin.

Kavram kargaşası oluyor gibime geliyor. MODBUS RTU ile RTU 'yu karıştırmayalım.
MODBUS RTU, Modbus protokolünün türevidir. MODBUS RTU ile haberleşen her cihaz bir RTU değildir.
Hatta günümüzde RTU cihazları SCADA host ile haberleşirken MODBUS RT protokolünü tercihen kullanmazlar bile.
Ekseri uzak haberleşme protokolleri kullanırlar DNP3, IEC870-5-101 veya 104 vb.
Eğer 3-5 cihaz ile haberleşilecekse MODBUS işi görebilir, ancak cihaz sayısı çok daha fazla ise bahsi geçen üst seviye protokollere geçilmelidir. Bu protokollerin getireceği üstün özellikler ise sanırım ayrı bir konu olarak açılabilir.
S.A.
RTU olarak haberleşme yapacaksanız fultek'in de modbus tru modülleri var biz kulandık gayet güzel modüller. Ray geçişi ve her modülü yanyana koyduğunuz zaman 485 soketleri otomatik birbirine geçiyor aynı zamanda da Fultek'in scadası da var bu modüllerle haberleştirip script yazarak döngüde yapabilirsiniz. Salih beyle görüşürseniz size bu konuda yardımcı olacaktır. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,910
Kullanıcılar
451,065
Son üye
ümit karasu

Yeni konular

Geri