Rulman ve Yataklama

Olur ama dediğim gibi vidalı mildeki dişlerin hatvesiyle somunun hatvesi aynı mı emin olman lazım.

Takılı şu an yerinde iş görüyor gerçi onu eğik rulmana dönüştürünce halletsek daha iyi olur oda yeni cnc yapaınca olur işler uzayıp gider :)

Baştan yazayım şahsınızla değil hayallerinizle ilgili.
..salakça..

Yapacağınız her işi düşünerek yapın.
Bir mil düşünün HSS gibi, sertleştirilmiş değilse setuskur ( set screw ) gibi bir şey sıkarsanız ne olur ? çoğu zaman tatlı geçme ise gevşetseniz dahi o parçayı oradan çıkaramazsınız çünkü setuskurun ucu orayı " şişirir " .
Ayrıca kaymaz da değildir.
5 mm hatveli bir bilyalı somunun ucundaki 4.5 Nm motorun neler kaldırabileceği çoğu kimseyi şaşırtır , ben şu kadarını söyleyeyim matkapla mili delip çukur açmadı iseniz setuskuru rahatça iteler.

Bunu birde diş çekili bir yere yaparsanız sökmeye çalışanın , yedi göbek evvel ve ahirinize saydıracağından emin olabilirsiniz.

Keşif yapma gücünüzü araştırma gücü olarak kullanmanızı öneriyorum.
Bir şeye ihtiyaç olmuşsa o şey mutlaka yapılmıştır .

Mesela tırnaklı somun , mesela fiberli somun diye bilinen üstü plastik dişsiz sıkan somun kullanabilirsiniz.
Hepsi de özel somunlar ve milde yarıklar filan ister .
Ama hiç mi duymadınız ya da görmediniz mi ? " kontra somun " .
Aynısından 2 somun , alttaki ile boşluk alınır , oynatmadan üstüne ikincisi sıkılır ters yönde anahtarlar ile iyice sıkılır , yer yoksa bu iş için kalınlığı az olan somunlar olur yoksa kesilir vb vs ..falan filan...

Hiç imkan yoksa somunla boşluğu alıp azıcık " capon "damlatırsınız olur biter.
Parası olan Loctite gibi pahalı " anaerobic yapıştırıcılar " kullanabilir ...

İlla kendi keşfiniz olsun isterseniz mesela hazır somunu enine kesin.
Yandan delip civata somun sıkıştırın , çok etkilidir.

k4v2g4.jpg

Bunun , somunu dik olarak yarım kesip dişleri bir birine yaslayan ( kontranın modifikasyonu ) versiyonuda var :rolleyes:..

Kazım bey,

Salakça çok ağır bir laf. Siz bu forumda böyle yazmaya alışkın olabilirsiniz, gençler yaşınıza bilgi ve tecrübenize hürmeten ses çıkarmayıp alttan alıyor olabilir ama yaptığınız doğru değil. Bu lafları duymaktansa CNC min kötü olmasını tercih ederim. Benim sorularıma lütfen bir daha cevap vermeyin, eğer bu forum benden sorulur diyorsanız ben bir daha yazmam. Diğer arkadaşların cevaplarını tam doğru olmasa bile tercih ederim. Gerekirse tartışır doğrusunu buluruz, bulamazsak da yanlış yaparak öğreniriz yeterki salakça hakaretler duymayalım.

Sizin salakça hayaller dediğiniz sadece az bilmekle ilgili. Evet setuskuru, HSS yi, step motru 6-7 önce hiç duymamıştım. Kontra somunun adını yine son aylarda hırdavat listelerinde gördüm, ne işe yaradığını bilmiyordum. Sanmayın ki burada bir şey yazarken araştırmadan yazıyorum. Çok dışında olduğunuz bir konuda "kontra somun" gibi malzemeyi gibi görsenizde bir şey ifade etmiyor. Bazı malzemenin adını bazılarının ise varlığını bile bilmiyorum. Sizin uzun yıllardır için işin olduğunuz belli, bilginin yukardan zembille inmediğini unutmuşsunuz.

Böyle bir forumun büyük oranda bir kişinin eline bakması büyük bir talihsizlik. Bu da size istediğiniz gibi davranma rahatlığı vermiş. Bu siteler paylaşma, yardım isteği ve enerjisi olanlar için. Doğrudur yeni başlayanlar için sabır lazım, bunlar sizde yoksa sadece susarsınız olur biter.

Tekrar ve baştan yazayım kimsenin şahsiyetiyle bir ilgim yok !
ilgili konudaki fikirleri önerileri ne ise ona cevaben yazarım.

Forum demek fikirlerin bilgilerin serbestçe yazıldığı cevaplandığı yerler demektir.
Ne senindir ne benim .
Teknik olarak bir şey saçma ise saçmadır , aman mirim ne güzel düşünmüşsünüz ..gibi cevap ..evet saçmadır.
Teknik konularda muğlak cevaplar yerine göre ölümcül sonuçlar doğurur.
Yani yapmasan olur ama yaparsan da olur gibi cevaplar cevabı vereninde anlamadığını gösterir.
Satırlar dolu yazdım ve ip ucu verdim ve içerisinde tek anladığınız yer cevabınızda .
Bilgi mi bekliyordun tatmin mi arıyordun ?

Doğru ve yararlı ise nasıl teşekkür ediliyorsa eleştiriye de açık olmalısınız.
Kişisel tatmin arıyorsanız teknik forumlar size göre değil demektir.

Aşağıdaki linki okumanızı öneriyorum :

http://belgeler.org/howto/smart-questions-intro.html

-----------

Somunlu perçin derken çeşit çok , perçin denilince ezilen sıkıştırılan çözülmeyen bir şeyler akla geliyor.
Başı yuvarlak ve küçük , perçin görünümlü somunlara da piyasada perçinli somun deniyor.
Çok özel bir şeyler aramıyorsan bisiklet yedek parçacılarda hem de gayet sağlam çelik - perçinli somun bulabilirsin çeşitli kalınlıklarda oluyor , tekerlerdeki çelik telleri janta tutturur.

Birde bildiğimiz alüminyum perçinlerin çektirmesi dişli olanı var ama onlar küçük çaplarda pek olmuyor daha doğrusu ben görmedim.
3 mm için bildiğimiz perçin ve tabancası iş görmüyor mu ?

Eski sanayide helmak ve ya yeniözakdeniz e bak , yeni sanayide altun cıvata , onlarda çeşit çoktur , altun cıvatada çeşitli kesici takımlarda bulabilirsin.
Antalya da malum fazla tercih yok.
İstanbul Karaköy civarı bu işlerin yeri ..

İlla kendi keşfiniz olsun isterseniz mesela hazır somunu enine kesin.
Yandan delip civata somun sıkıştırın , çok etkilidir.

Yine az bildiğim için sormadan edemiycem. Yukarıdaki gibi bir tarafında veya her tarafında civata için delik açılabilecek kadar mesafesi olan somunun adı nedir?

Önerdiğinize göre eminim kilitleme ringine diş açmaya göre çok daha kolaydır.

BK da kullanılan tek setuskurlu somun yerine iki setuskurlu somun yapmayı düşünmem önemli bir hata, aradığım somunu internette bulamayıp çözüm üretmeye çalışmam ise affedilmez bir suç. Zaten yaşayan ve CNC yapmak isteyen herkes setuskurun orayı şişireceğini, kayacağını doğuştan bilir.

TR de herhangi bir konuda bilgi edinmek için forumlara girdiğimde bol miktarda atışma görüp rahatsız oluyordum. Ben de aynı duruma düştüm, herhalde genetiğimizde bir sorun var. Bu yanlışım için arkadaşlardan özür diliyorum.

Son düzenleme:
Benim somunlar loctitle ile sabit.Kontra olayı aklıma gelmemişti somun ardına bi somun daha atarsak 10 numara olur birbirini sıkar gevşemez

k4v2g4.jpg

Bunun , somunu dik olarak yarım kesip dişleri bir birine yaslayan ( kontranın modifikasyonu ) versiyonuda var :rolleyes:..
Biraz sesli düşüneceğim. Bu somun döküme benziyor. CNC'de yapılabilir fakat kılavuz çekmek için tornanın aynasına bağlamak zor. En azından bendeki 3 çeneli aynaya. 4 çeneli olsa iş kolaydı. Diğer taraftan uygun kılavuz alıp kullanabilirim. Fakat burada kılavuzu somunun rulmana değen çemberine tam dik tutup çevirmek lazım ki rulmana eşit değsin. Yoksa rulmanın tamamına yük eşit dağılmaz. Önce geniş yuvarlak bir parçaya tornada kılavuz çektikten sonra CNC'de etrafına şekil verilebilir.

Haklısın, setuskurlu somunda setuskuru sıkınca dişleri eziyor. Dişin şekli bozulunca da somunu açarken somunun dişlerine de zarar veriyor.

Evet döküm , çelik döküm.
Oto sanayide sık kullanılır yani seri üretim.
Diş çekmek illa tornada olmaz sütunlu matkapta olur .
Etrafının anahtar ağzına uygun olması her zaman şart değil.
Silindir olarak kalabilir tornada yaparsın.
Bizim işlerde sıkıştırma zaten zarar sadece boşluk alınır ki o da elle hafif sıkma ile olur.

Dış çapı büyücek tutarsın , çevrede ( dıştan ) dişlere kadar az geçecek şekilde 3 yarık açarsın , emniyet vidasını alnından atarsın.
Bütün bu zorlamalar , yerine sıkma kuvvetine çözülebilirliğe göre vs vb ..değişen tercihlerdir.

En iyi ayarlanabilen kontra somundur.
Limitsizdir.
Bilezikli emniyetli somunda bile belirli açı kadar dönmelidir.
Bazı yerlerde ne ileri nede geri .. istenir somunun kafasında çentikler olur mil delinip pim atılır.
Havacılık sektörü çok kullanır hatta pime birde seri no içeren mühür basılır.

2web1bl.jpg

Şu çok kullanılır ama mile bir kanal açmak gerekir yani bize uzak mal.

35asnic.jpg

Çeşit olsun :

67mi48.png

Bizim için en uygunu kontra somundur bulabilirseniz ince tip olanları.
Kalın olmasında görüntü hariç hiç mahsur yok.
Tekrar ediyorum kesinlikle sıkmayın , boşluk alın o kadar sonra sabitleyin.
Mesela mili ayarlı pense ile tutun dönmesin ilk somunu elle sıkın ikinciyi üstüne sıkarken ilk dönmesin pozisyon değiştirmesin.
Ya boşalır ya da sıkar.
Rulmanı rulmanları öldürürsünüz.
Aslında bu olay daha önce yazıldıydı hatta @asenyurt klasik tornalardaki vida milinin başındaki kontra somunlu yerin resmini verdiydi.

Evet diş bozulduğunda hele birde sertlikler yakınsa somun kesinlikle çıkmaz " sardı " denilir.
Tek yolu somunu kesip "ayırmaktır" ki zor iştir.

--

Kalın - etli - uzunca somunlara takviyeli somun denir piyasada.
İstediğiniz ölçülerde olmaz ise tornacılara özel yaptırılır.
Tornacılara düşmeyeyim derseniz kılavuzunuz varsa matkabınız mengeneniz varsa deler diş çekersiniz.

Özür dilenecek bir şey yok , fikirler utanılacak şeyler değil saçma olsa da.
Hatta tartışma ( bazıları anlamsız şekilde ...fırtınası filan desede ) her zaman gereklidir.

bir anı , torna aynalarını takarken hep numaralarına bakardım , bir gün sanayide bir yerde iş yaptırırken çırak numaralara bakmadan taktı.
naptın lan ya yanlış ise
baktımya abi
neresine baktın
çeneleri ters çevirdi gösterdi imtihan ediyorum sandı halbuki doğrudan öğrenmek için sormuştum
çenelerin altındaki dişler 1 noda en önde başlıyor 2 de az daha 3 de daha geride ..numaraları okumaktan daha görünür daha kolay.
45 yıldan fazlasını teknoloji ile geçirmiş ben hala tornada ayak değiştirirken bunu hatırlar ve o çırağa teşekkür ederim , kişilik kavgası çok dert oluyorsa kendinize karadenizli has laz arkadaşlar bulun , bende çok vardı :)

Forum istatistikleri

Konular
129,081
Kullanıcılar
451,374
Son üye
khgh

Yeni konular

Geri