sürtünme kat sayısı 0 olan bir ortamda elektrik üretilebilir mi?

Sürtünme'nin Kimya'sı Fizik'i Biyoloji'si olmaz. Sürtünme, bizim bildiğimiz evrende ilerleyen her şey için gereken koşullardan biridir. Sürtünme'nin olmadığı ortamda ilerlemeden bahsedilemez.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Peki arkadaşım güzel güzel anlatıyorsun.
Hadi vaz geçtim diyelim.
Size bir soru sorayım.
Alternatörün dönmeyen versiyonu transformatör den bahsedelim.
Transformatör çalışırken, ısınma meydana geliyor.
Bu ısınma bakır tellerde mi gerçekleşiyor sizce ?
Transformatörlerdeki ısınma 2 şekilde olur.
1 BAKIR KAYIPLARI.
Bir iletken tam anlamıyla iletken değildir.
Bir AC gerilimde ele alınan iletken sadece endüktif değil hem omik hem de kapasitif olarak direnç gösterecektir.
COMP.png

2 DEMİR KAYIPLARI.
Transformatörün demir çekirdeği manyetik geçirgenliğe sahiptir.
Manyetik geçirgenlik GAUSS olarak birimlendirilir ve bir çeşit manyetik direncin ifadesidir.
10.000 GAUSS geçirebilen bir demir çekirdekten 20.000GAUSS geçirmeye kalkarsan o çekirdek kendi kendisine ısınır.
Çünkü manyetik akı demir çekirdeğin kendi kapasitesinden büyüktür.
Bu olay bir KUVVET OLGUSUDUR
Sürtünme ile veya başka bir olgu ile tespit edilip ölçülemezler.

Transformatörlerdeki ısınma 2 şekilde olur.
1 BAKIR KAYIPLARI.
Bir iletken tam anlamıyla iletken değildir.
Bir AC gerilimde ele alınan iletken sadece endüktif değil hem omik hem de kapasitif olarak direnç gösterecektir.
Ekli dosyayı görüntüle 60670
2 DEMİR KAYIPLARI.
Transformatörün demir çekirdeği manyetik geçirgenliğe sahiptir.
Manyetik geçirgenlik GAUSS olarak birimlendirilir ve bir çeşit manyetik direncin ifadesidir.
10.000 GAUSS geçirebilen bir demir çekirdekten 20.000GAUSS geçirmeye kalkarsan o çekirdek kendi kendisine ısınır.
Çünkü manyetik akı demir çekirdeğin kendi kapasitesinden büyüktür.
Bu olay bir KUVVET OLGUSUDUR
Sürtünme ile veya başka bir olgu ile tespit edilip ölçülemezler.
Manyetik alanın direncidir.
Direnç nasıl oluşur?
Direnç neyin ifadesi... bir yüzeyin diğer bir yüzeye uygulamış olduğu kuvvete direnç diyormuyuz?

Araya şunu ekleyeyim, gönül isterki tartışma kırıcı laflar olmadan ilerlesin. Kendimizi karşımızdakinin üzerinde bir varlık gibi görmeden.

Manyetik alanın direncidir.
Direnç nasıl oluşur?
Direnç neyin ifadesi... bir yüzeyin diğer bir yüzeye uygulamış olduğu kuvvete direnç diyormuyuz?
Havanın direncini nasıl katagorize edeceksin :D

Düzeltme:
Manyetik geçirgenlikte havanın direnci nasıl hesaplanabilir :D

Peki nedir bu direnç elektronların geçişini yavaşlatan şeyin kendisi direnç olarak tarif ediyoruz. Peki direnç elektronların davranışını nasıl değiştiriyor. elektronlar sürtünerek ilerlemeye çalışıyor.
Araya şunu ekleyeyim, gönül isterki tartışma kırıcı laflar olmadan ilerlesin. Kendimizi karşımızdakinin üzerinde bir varlık gibi görmeden.
Tek derdim bu şu anda. Dalga geçmek için yazıyor bazı arkadaşlar.
Burada kendimi çok bilgili gibi gösterme derdim yok. Okuduğum kadarı ile bilgim dahilinde derdimi ifade etmeye çalışıyorum.

Peki nedir bu direnç elektronların geçişini yavaşlatan şeyin kendisi direnç olarak tarif ediyoruz. Peki direnç elektronların davranışını nasıl değiştiriyor. elektronlar sürtünerek ilerlemeye çalışıyor.
Elektronlar sürtünerek hareket etmezler.
Elektronlar orada burada serbestçe dolaşabilirler ya da kafalarına göre KIZ ARAKLAMAYA gidebilirler :D

Haaağğğğ! Anladım siz ışınlanmadan bahsediyorsunuz, "elektronlar ışınlanıyor" diyorsunuz o zaman.

Elektronlar ışınlana ışınlana ilerliyor demekki, bunu öğrenmiş olduk(!)

Elektronlar sürtünerek hareket etmezler.
Elektronlar orada burada serbestçe dolaşabilirler ya da kafalarına göre KIZ ARAKLAMAYA gidebilirler :D
Vay be o kadar okudum bu bilgiye hiç rastlamadım :)
Peki bu bilgiyi nerelerde kullanabiliriz mesala :)

Forum istatistikleri

Konular
129,575
Kullanıcılar
452,203
Son üye
Direniş

Yeni konular

Geri