SİSTEM FREKANSI DÜŞTÜ...

49 hz düşmesi ne gibi sorunlara neden olur ? :)

Frekansın düşmesi, üretilen elektriğin yeterli gelmediğinin, enerji ihtiyacının arttığının, biryerlerde olağan dışı birşeyler olduğunun göstergesidir.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
49 hz düşmesi ne gibi sorunlara neden olur ? :)
Sn Seco Enterkonnekte sistem kendisini çok iyi garantiye almış koruma sistemleri ile donatılmıştır.Frekans 50 hz. nin altına düşmeye başladığında YükTevzi Merkezleri (YTM) kendi bölgelerinde küçük trafo istasyonları ve onların beslediği küçük kasaba ve ilçeler sistem harici edilir.Genelde trafo istasyonları ve Şalt merkezlerinde Düşük Frekens Röleleri vardır ve bunların ayarları YTM ler tarafından zaman zaman değiştirilir.Örneğin 48.90 hz yi 48.85 hz.gibi ince ayarları röle üzerinden tablocuya YTM merkezleri güncelleme yaptırır.Bu da durumun risk boyutu ile alakalıdır.Frekansların düştüğü saatte 49.80 hz. de Kütahya trafo istasyonundaki arkadaş 34.5 kv. Fiderlerden TOKİ beslemsesini açıyor.Tahmini 4-5 mw lık bir fider.Bunu genelde düşündüğünüzde sistemden belkide aynı anda 200- 300 mw lık yük atılıyor.Hala frekans düşmeye devam etseydi48.60 hz de 215000 kişilik Kütahya şehir merkezi kesilecekti.Tabi başka yerlerdeki şehirlerde!İşin bizim açımızdan en kritik anı 150 şer mw lık gruplardan (4 grup) bir veya birkaçının arızadan dolayı açması.Yada yüklü hatlarımızdan birinin açması durumunda zaten dizlerinin bağı çözülmekte olan sistemi çökertmeye başlayıp arkadan domino taşları etkisi ilesistemi komple yatırmasıydı, çok şükür böyle bir şey olmadı.

sayın meraklı elektrikçi
abi biz dışarıdan elektrik mi alıyoruz ?
Evet sn. ikayserili ,hem alıyor hemde satıyoruz! Tabi dostlar alışverişte görsün diye değil :) MİLLİ YÜK TEVZİ merkezi Ankara Gölbaşı'ndadır, sistemi dengede tutma görevini bölge YTM ler aracılığı ile en ücra kasaba lara trafo istasyonlarına kadar iner.Büyük bir sistemi beslerken ihtiyaç durumuna göre yurt dışı bağlantılarla sistemi yedeklememiz gerekiyor.Burada aynı hat üzerinde hem aldığımız enerji yi hemde sattığımız enerjiyi yazan sayaçlar var.Bizim sistem rahat olduğunda karşı taraftan enerji istendiğinde biz satışa geçiyoruz.Enerji alışverişlerin politik siyasi yönleride mutlaka var bunlar konumuz dışında....2017 yılından itibaren AB. ile enerji ve çevre konusunda ki müzakere dosyaları açılmadan şimdiden hazırlıklar yapılıyor.Frekans tutucu santralların sayısı az iken şimdi mevcut diğer santrallarımızda PFK (primer frekans kontrolu) için hazırlandı modifiye edildi.Enerji kalitesi konusunda ürettiğimiz enerjimizin kalite bakımından da AB standartlarına uyumlu olması gerekiyor.Bunlar tabi güzel şeyler.....

Açıklamalar belki kısmen mantıklı olabilir ama bana sistem frekansının 49Hz düsmesinin asıl nedeninin dış bağlantı hatlarından çok kendi 380 ve 154kV hatlarımızda meydana gelen açmalar oldugu kanaatindeyim. Sonuçta yaklaşık olarak ülke üretimine baktıgımızda 635.000MWh ülke üretimi iken dıs alım 17800MWh dıs satım ise 338Mwh civarındadır. Yani Dış alım ülke üretiminin %2.75 civarında bir katkısı olmaktadır.
Sn mühendis , sistem çok nadir 49 hz. lere düşer.Normalde çalışan sistem her zaman opsiyonlu çalışır,her zaman elimizin altında olağanüstü şartlar için takviye gücümüz vardır.Örneğin 150 mw lık bir santral YTM talebi ile üzerine geçici olarak 5 mw alabilir.( genaratör sargı sıcaklıkları rotor sargı sıc. gövde sıcaklıkları takip edilerek ) en kısa yoldan HES lerden kapasite artırımı yapılabilir.Bütün bu opsiyonlara rağmen en kısa yol enerji ithalatı ise o daha öncelikli olabilir,anında destek verir yada desteğini çekersede böyle olur!Sistem yeni ve paralel hatlarla devamlı kendini yenilemekte ve güçlendirmektedir, bu konuda TEİAŞ'ın da hakkını vermek lazım...

Her zaman opsiyonlu çalışır demenize tam olarak katılmamakla birlikte oyle olması gerektigini savunuyorum. Sonuc olarak sistemimiz su an tam yedekli degildir acıkcası. Bir 380kV TM'de bara boşalsa sistem domino etkisi ile bir cok yer karanlıkta kalması olasıdır. Sonucta bu durumun onune gecilebilmesi için coğu bölgelerde ADA sistemi calısması yapılmaktadır.

Sn muhendis,Enerji bakanlığı nın Piyasa mali Uzlaşyırma Merkezi PMUM, EPDK,PFK, gibi kurumları ile ülkemizdeki birgün sonra üretilecek enerjinin miktarı,dağılımı hepsi çok ciddi şekilde hesaplanmakta üretim merkezleri ile karşılıklı yazışmalarla kayıtaltına alınmakta, bildirilen üretim kapasitesinin altına düşmelerde (arıza halleri haric) cezai müyyede uygulanmakta.Üretim ve tüketim dengesinin programı bir gün önceden yapılmaktadır. Tüm bu teferruatlı çalışmalara rağmen sıradışı büyük arızalar ilede nadiren karşılaşılmaktadır.500-600 MW lık bir santralın veya 380 kv bir şalt istasyonunun servis harici olması bulunduğu bölgeyi etkilemektedir.Yeni paralel hatlar ile arızalı istasyon üzerinden geçemeyen enerji diğer yoldan aynı bölgenin beslediği ve arıza olmayan ama enerjisiz bölgeyi besleyebilmektedir.Tüm bu anlatmış olduğum olumsuz durumları eskiden çok sık yaşarken son 10 yıldır daha az (2 - 3 kez) yaşadık.Sizler mühendis olduğunuz için işin teknik ve teorik kısmını bizlerden daha iyi bilirsiniz.Biz bir anlatabildiysek siz iki anlayın arife tarif gerekmez kabilinden.....

Sayın Meraklı elektrikci ,
tabki eskiye bakılırsa gelisme yok demek mümkün degil. Sonucta her gecen gün daha iyiye gitmemiz gerekmektedir. yoksa oldugumuz yerde sayarsak yarınları göremeyiz. sanırım yük tevzi müdürlüğünde calısıyorsunuz birsey merak ettim

0.1Hz 'lik bi frekanstaki değişim için kac MW'lık bir kayıp olması gerekmektedir. Ülkemizin puant gücünün 30.000-35.000 arasında değiştiğini farzedersek frekans 49HZ 'e düstügüne göre ne kadarlık bir üretim kaybı olmus olabilir onu merak ettim.

Sayın Meraklı elektrikci ,
tabki eskiye bakılırsa gelisme yok demek mümkün degil. Sonucta her gecen gün daha iyiye gitmemiz gerekmektedir. yoksa oldugumuz yerde sayarsak yarınları göremeyiz. sanırım yük tevzi müdürlüğünde calısıyorsunuz birsey merak ettim

0.1Hz 'lik bi frekanstaki değişim için kac MW'lık bir kayıp olması gerekmektedir. Ülkemizin puant gücünün 30.000-35.000 arasında değiştiğini farzedersek frekans 49HZ 'e düstügüne göre ne kadarlık bir üretim kaybı olmus olabilir onu merak ettim.
Sn. Mühendis,ben Yük Tevzi Merkezinde değil 380 kv 154 kv ve 34.5 kv şalt istasyonunda çalışıyorum,23 yıllık EÜAŞ kurum personeliyim teknisyenim.Sorularınıza gelince : Ülkemizin puant gücü 36.000 MW tır.Bu yükte 0.1 hz. frekans oynaması +- 72 ile 75 mw arası yüke tekabül eder.49 HZ ye düşünce sisteme enerji sağlayan yaklaşık 720 ile 750 mw lık bir inkıta sözkonusudur.İnşallah yardımcı olmuşumdur.Ayrıca frekans düşmelerinde üretim yapan santralların da sistemden ayrılma değerleri vardır.Önce düşük frekansta süreli çalışmalar arkasından düşme devam ettiğinde senkronlama şartları bozulacağından sistemden ayrılmalar başlar işte ozaman çöktüğümüz anlamına gelir:(

cevap veren üyelere teşekkürler ellerine sağlık :)

Bahsedilen olayı doğal olarak Balıkesir-Bandırma'da biz de yaşadık 49,85Hz'de adaya geçmiştik.Frekans 49,36Hzlere kadar gözümüzün önünde dip yaptı. 5 dakika içinde yükseldi ve 50Hz'e ulaştı. İlk defa bu tip bir olayla karşılaştım.

Forum istatistikleri

Konular
129,458
Kullanıcılar
452,016
Son üye
kartalerdal67

Yeni konular

Geri