s7-200 de ısı kontrol

oto78

Üye
sistemimde buzdolabı var bu sogutucuyu sbt sıcaklıkta s7-200 nasıl tutarım termostat mantığı dısında bir yontem var mı?ben +-2 gore yaptım ama tam o derece nasıl kararlı olabilir?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
İfade ettiğiniz problemin çözümü plcli analog kontrol ile mümkün , ister min loop kontrol (standart döngü ile analog kontrol) ister pid yöntemi ile...

Bu İki Yolu kısaca açıklarsam;

1- Sanırım mikro ve nano düzeyde frekans aralığın yok bu bir avantaj bunun için en güzel yol yaklaştırım ,deneme yanılma yada operator tekniği dir.Bu ifadelerin üçüde hemen hemene aynı anlama gelmektedir.Bu yöntemle belirli süreçler içinde ve belirli kararsızlık toleransıyla operatorün keşif ve güdüsel yaklaştırımı sonucu rezonans durumu sağlanır , program yazılır, küçük hesaplamalar yapılır

2- Ama sık periyotlarda mesala ( 30-10 ms) denetleme ve 1/1000 seviyelerinde hasssasiyet istersen ozaman pid gerekli olabilir.bunun anlamı şudur ki çok kısa bir sürede aktuatorun devreye girerek 1 C derece /1000 hassasiyete ulaştırabilir ve bunun denetimini max. hız - kararlılık ile yapabilirsin, bunun içinde çeşitli değerler almak gerekli ve bunun anlamı test,ölçek,zamandır.Ayrıca programlaması kapsamlı ve hesaplamalar gene yetenek meselesidir.Ama günümüzde sırf pid kontrol için geliştirilmiş plc dışında PİD Controller'lar mevcuttur.Bu kontrollerlar daha kolay parametrelendirilebiliyor ve kendi self-tunning özellikleri sayesinde yarı yarıya kullanıcının işini kolaylaştıryor ve set değerlerini kendileri belirleyebiliyor (mesela elimko pid kontroller)

Ayrıca algılayıcın data yolların ve plcnin konumuda çok önemli

detaylı bilgi istersen vaktim oldukça sana yardımcı olurum

Kolay Gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
128,927
Kullanıcılar
451,094
Son üye
ulbeya

Yeni konular

Geri